Åpne hovedmenyen
Sprint-VM på skøyter 2011
Speed skating pictogram.svg
Generell informasjon
VertsbyHeerenveen
VertslandNederland Nederland
Arena(er)IJsstadion Thialf
Dato22.-23. januar 2011
Deltakernasjoner20 nasjoner
12 nasjoner (damer)
20 nasjoner (herrer)
Deltakere72 løpere
29 damer
43 herrer
ØvelserSprint Firkamp(Herrer)
Sprint Firkamp (Kvinner)
Statistikk
Rekorder5 nasjonsrekorder (NR)
3 banerekorder (BR)
29 Personlige rekorder (pr)
74 sesongbeste tider (sb)

Sprint-VM på skøyter 2011 var det 40. offisielle sprint-VM på skøyter siden det første i 1972. Mesterskapet ble avholdt i Thialf i Heerenveen, Nederland, 22. og 23. januar 2011.

Norske deltagere var Hege Bøkko i dameklassen, Christoffer Fagerli Rukke, Håvard Bøkko og Even Johansen i herreklassen, (reserve for de norske herrene var Mikael Flygind Larsen). Det norske støtte-apparatet besto av landslagstrener Janne Hänninen (FIN), sportssjef/lagleder Øystein Haugen og fysioterapeut Michael Stöberl.

Dato Distanser
Lørdag 22. januar 2011
kl. 13.15 lokaltid
500 meter kvinner
500 meter menn
1000 meter kvinner
1000 meter menn
Søndag 23. januar 2011
kl. 13.15 lokaltid
500 meter kvinner
500 meter menn
1000 meter kvinner
1000 meter menn

Innhold

1. dag, 22. januarRediger

500 meterRediger

Kvinner
Plass Navn Tid Kommentar
10  0 Jenny Wolf 38,21
2=  0 Margot Boer 38,28 sb
2=  0 Nao Kodaira 38,28
40  0 Heather Richardson (u23) 0 38,51
50  0 Annette Gerritsen 38,53
60  0 Christine Nesbitt 38,57
70  0 Maki Tsuji 38,78 pr
80  0 Zhang Hong 38,86 pr
9=  0 Judith Hesse 38,93
9=  0 Laurine van Riessen 38,93
Menn
Plass Navn Tid Kommentar
01  0 Lee Kyou-hyuk 34,92
02  0 Mo Tae-bum (u23) 35,19
03  0 Stefan Groothuis 0 35,21 sb
04  0 Shani Davis 35,25
05  0 Ryohei Haga (u23) 0 35,27
06  0 Nico Ihle 35,35
07  0 Mun Jun 35,42
08  0 Kjeld Nuis (u23) 35,48 pr
09  0 Dmitrij Lobkov 35,51
10  0 Mika Poutala 35,52

1000 meterRediger

Kvinner
Plass Navn Tid Kommentar
01  0 Christine Nesbitt 1.15,01 Banerekord
02  0 Ireen Wüst 1.16,49
03  0 Annette Gerritsen 1.16,89
04  0 Laurine van Riessen 1.17,23
05  0 Jenny Wolf 1.17,36 sb
06  0 Nao Kodaira 1.17,40
07  0 Heather Richardson (u23) 0 1.17,46
08  0 Margot Boer 1.17,47
09  0 Jekaterina Sjikhova 1.17,56
10  0 Zhang Hong 1.17,96 pr
Menn
Plass Navn Tid Kommentar
1  0 Stefan Groothuis 1.08,97
2  0 Shani Davis 1.09,14
3  0 Mo Tae-bum (u23) 1.09,38
4  0 Lee Kyou-hyuk 1.09,65
05=  0 Kjeld Nuis (u23) 1.09,88
05=  0 Denny Morrison 1.09,88
7  0 Jamie Gregg 1.10,05
8  0 Aleksej Jesin 1.10,06
9  0 Nico Ihle 1.10,37
100  0 Christoffer Fagerli Rukke 0 1.10,46

2. dag, 23. januarRediger

500 meterRediger

Kvinner
Plass Navn Tid Kommentar
01  0 Jenny Wolf 38,33
02  0 Margot Boer 38,44
03  0 Christine Nesbitt 38,45
04  0 Heather Richardson (u23) 0 38,46
05  0 Annette Gerritsen 38,47
06  0 Laurine van Riessen 38,62
07  0 Jin Peiyu 38,79 sb
08  0 Nao Kodaira 38,80
09  0 Maki Tsuji 38,89
10  0 Zhang Hong 38,93
Menn
Plass Navn Tid Kommentar
01  0 Lee Kyou-hyuk 34,77 Banerekord
02  0 Jan Smeekens 34,99
03  0 Mo Tae-bum (u23) 35,01 sb
04  0 Akio Ota 35,03
05  0 Jamie Gregg 35,10
06  0 Tucker Fredricks 35,11
07  0 Pekka Koskela 35,32
08  0 Mun Jun 35,39 sb
09  0 Shani Davis 35,40
10  0 Ryohei Haga (u23) 0 35,42

1000 meterRediger

Kvinner
Plass Navn Tid Kommentar
1  0 Christine Nesbitt 1.15,39
2  0 Ireen Wüst 1.15,93
3  0 Laurine van Riessen 1.16,61
4  0 Heather Richardson (u23) 0 1.16,67
05=  0 Annette Gerritsen 1.17,14
05=  0 Margot Boer 1.17,14
7  0 Jekaterina Ajdova (ag19) 1.17,17 sb
8  0 Nao Kodaira 1.17,25
9  0 Jekaterina Lobysjeva 1.17,72 sb
100  0 Shannon Rempel 1.17,81
Menn
Plass Navn Tid Kommentar
1  0 Shani Davis 1.08,76
2  0 Stefan Groothuis 1.08,82
3  0 Mo Tae-bum (u23) 0 1.08,95 sb
4  0 Kjeld Nuis (u23) 1.09,09
5  0 Denny Morrison 1.09,14
6  0 Lee Kyou-hyuk 1.09,48
7  0 Jan Bos 1.09,80
8  0 Jamie Gregg 1.09,99
9  0 Aleksej Jesin 1.10,07
10  0 Håvard Bøkko 1.10,17 sb

SammenlagtRediger

KvinnerRediger

Tall bak tid er plassering.

Plass Navn Nasjon 1. dag
500m
1. dag
1000m
2. dag
500m
2. dag
1000m
Tidspoeng Differanse
Poeng
  1 Christine Nesbitt   Canada 38,57 0(6) 1.15,01 0(1) BR 38,45 0(3) 1.15,39 0(1) 152.220 BR, pr
  2 Annette Gerritsen   Nederland 38,53 0(5) 1.16,89 0(3) 38,47 0(5) 1.17,14 0(5=) 154.015 sb +1.795
  3 Margot Boer   Nederland 38,28 0(2=) sb 1.17,47 0(8) 38,44 0(2) 1.17,14 0(5=) 154.025 +1.805
4 Heather Richardson (u23)   USA 38,51 0(4) 1.17,46 0(7) 38,46 0(4) 1.16,67 0(4) 154.035 pr +1.815
5 Nao Kodaira   Japan 38,28 0(2=) 1.17,40 0(6) 38,80 0(8) 1.17,25 0(8) 154.405 sb +2.185
6 Laurine van Riessen   Nederland 38,93 0(9=) 1.17,23 0(4) 38,62 0(6) 1.16,61 0(3) 154.470 sb +2.450
7 Ireen Wüst   Nederland 39,08 (13) 1.16,49 0(2) 39,21 (16) 1.15,93 0(2) 154.500 sb +2.280
8 Jenny Wolf   Tyskland 38,21 0(1) 1.17,36 0(5) sb 38,33 0(1) 1.19,07 (21) 154.755 sb +2.535
9 Zhang Hong   Kina 38,86 0(8) pr 1.17,96 (10) pr 38,93 (10) 1.18,29 (13) 155.915 pr +3.695
10 Maki Tsuji   Japan 38,78 0(7) pr 1.18,56 (16=) 38,89 0(9) 1.18,13 (12) 156.015 pr +3.795
11 Judith Hesse   Tyskland 38,93 0(9=) 1.18,33 (14) 39,02 (12) 1.17,98 (11) 156.105 sb +3.885
12 Jekaterina Ajdova (ag19)   Kasakhstan 39,40 (19) 1.18,13 (11) 39,17 (14) 1.17,17 0(7) sb 156.220 NR +4.000
13 Shannon Rempel   Canada 39,12 (14) 1.18,20 (12) 39,11 (13) 1.17,81 (10) 156.235 sb +4.015
14 Jin Peiyu   Kina 38,94 (11) 1.18,86 (19) 38,79 0(7) sb 1.18,82 (18) 156.570 sb +4.350
15 Jekaterina Lobysjeva   Russland 39,35 (17) 1.18,28 (13) 39,44 (18) 1.17,72 0(9) sb 156.790 +4.570
16 Lee Bo-ra   Sør-Korea 39,14 (15) 1.19,59 (23) 38,94 (11) sb 1.18,75 (16) sb 157.250 sb +5.030
17 Chiara Simionato   Italia 39,26 (16) 1.19,07 (20) 39,65 (20) 1.18,53 (15) 157.710 sb +5.490
18 Olga Fatkulina (u23)   Russland 39,38 (18) 1.19,37 (22) 39,38 (17) 1.18,81 (17) 157.850 sb +5.630
19 Miho Takagi (ag17)   Japan 39,61 (21) 1.18,39 (15) 39,68 (21=) 1.18,99 (20) 157.980 pr +5.760
20 Gabriele Hirschbichler   Tyskland 39,79 (23) 1.18,75 (18) 39,72 (23) 1.18,38 (14) 158.075 pr +5.855
21 Qi Shuai   Kina 39,00 (12) 1.20,92 (26) 39,18 (15) 1.19,59 (23) pr 158.435 pr +6.215
22 Alla Sjabanova   Russland 39,78 (22) 1.19,18 (21) 39,68 (21=) sb 1.18,93 (19) sb 158.515 pr +6.295
23 Hege Bøkko (ag19)   Norge 40,07 (25) 1.18,56 (16=) 40,28 (24) 1.19,20 (22) 159.230 pr +7.010
(24) dq4 Jekaterina Sjikhova   Russland 39,84 (24) 1.17,56 0(9) 39,59 (19) (2.17,56 f) (dq) (118.210) -
NC25 Kim Hyun-yung (ag16)   Sør-Korea 40,58 (29) 1.19,83 (24) 0(80.495)
NC26 Yuki Matsuda   Japan 40,51 (28) sb 1.20,17 (25) 0(80.595)
NC27 Yvonne Daldossi (ag19)   Italia 40,14 (26) sb 1.21,62 (27) 0(80.950)
NC28 Li Dan   Kina 39,54 (20) 1.23,61 (29) 0(81.345)
NC29 Anna Badajeva   Hviterussland 40,28 (27) 1.23,11 (28) 0(81.835)

MennRediger

Tall bak tid er plassering.

Plass Navn Nasjon 1. dag
500m
1. dag
1000m
2. dag
500m
2. dag
1000m
Tidspoeng Differanse
Poeng
  1 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 34,92 0(1) 1.09,65 0(4) 34,77 0(1) BR 1.09,48 0(6) 139.255 sb
  2 Mo Tae-bum (u23)   Sør-Korea 35,19 0(2) 1.09,38 0(3) 35,01 0(3) sb 1.08,95 0(3) sb 139.365 pr +0.110
  3 Shani Davis   USA 35,25 0(4) 1.09,14 0(2) 35,40 0(9) 1.08,76 0(1) 139.600 +0.345
4 Stefan Groothuis   Nederland 35,21 0(3) sb 1.08,97 0(1) 35,56 (12=) 1.08,82 0(2) 139.665 +0.410
5 Kjeld Nuis (u23)   Nederland 35,48 0(8) pr 1.09,88 0(5=) 35,68 (17) 1.09,09 0(4) 140.645 pr +1.390
6 Jamie Gregg   Canada 35,53 (11) 1.10,05 0(7) 35,10 0(5) 1.09,99 0(8) 140.650 sb +1.395
7 Denny Morrison   Canada 35,97 (25) 1.09,88 0(5=) 35,86 (22) 1.09,14 0(5) 141.340 sb +2.085
8 Mun Jun   Sør-Korea 35,42 0(7) 1.10,64 (14) sb 35,39 0(8) sb 1.10,70 (13) 141.480 sb +2.225
9 Aleksej Jesin   Russland 35,74 (16) 1.10,06 0(8) 35,73 (19=) 1.10,07 0(9) 141.535 pr +2.280
10 Nico Ihle   Tyskland 35,35 0(6) 1.10,37 0(9) 35,61 (15) 1.10,83 (16) 141.560 sb +2.305
11 Dmitrij Lobkov   Russland 35,51 0(9) 1.10,59 (13) 35,46 (11) 1.10,76 (14) 141.645 sb +2.390
12 Jan Bos   Nederland 35,71 (14=) 1.10,49 (11) 35,84 (21) 1.09,80 0(7) 141.695 +2.440
13 Jan Smeekens   Nederland 35,71 (14=) 1.11,31 (22) 34,99 0(2) 1.10,81 (15) 141.760 +2.505
14 Pekka Koskela   Finland 35,92 (23) 1.11,12 (19) 35,32 0(7) 1.11,38 (20) 142.490 sb +3.235
15 Ryohei Haga (u23)   Japan 35,27 0(5) 1.11,41 (23) 35,42 (10) 1.12,27 (24) 142.530 pr +3.275
16 Tucker Fredricks   USA 35,58 (13) 1.11,84 (29) 35,11 0(6) 1.11,92 (22) 142.570 +3.315
17 Daniel Greig (u23)   Australia 35,99 (26) NR 1.10,58 (12) 35,71 (18) NR 1.11,39 (21) 142.685 NR +3.430
18 Akio Ota   Japan 35,55 (12) 1.12,13 (33) sb 35,03 0(4) 1.12,15 (23) 142.720 sb +3.465
19 Christoffer Fagerli Rukke   Norge 36,20 (30) 1.10,46 (10) 36,09 (26) 1.10,57 (12) 142.805 pr +3.550
20 Ermanno Ioriatti   Italia 35,81 (21) 1.11,62 (26) 35,56 (12=) 1.11,28 (18) 142.820 sb +3.565
21 Håvard Bøkko   Norge 36,50 (33) 1.10,80 (15) 36,21 (28) 1.10,17 (10) sb 143.195 sb +3.940
22 Denis Kuzin (u23)   Kasakhstan 36,62 (34) pr 1.10,90 (16) 36,26 (29) pr 1.10,32 (11) 143.490 pr +4.235
23 Konrad Niedźwiedzki   Polen 36,02 (27) 1.11,10 (18) 36,31 (31) 1.11,30 (19) 143.530 sb +4.275
24 Joel Eriksson   Sverige 36,46 (32) 1.11,03 (17) 36,69 (34) 1.11,01 (17) sb 144.170 pr +4.915
NC25 Joey Lindsey (u23)   USA 35,80 (19=) 1.11,25 (20) 35,67 (16) (107.095)
NC26 Roman Kretsj (u23)   Kasakhstan 35,79 (18) 1.11,68 (27) 35,60 (14) (107.230)
NC27 Takaharu Nakajima   Japan 35,87 (22) sb 1.11,30 (21) sb 35,96 (23) (107.480)
NC28 Sergej Sjadajev   Russland 35,96 (24) 1.11,50 (24) 36,03 (25) (107.740)
NC29 Yuji Kamijo   Japan 35,78 (17) 1.12,96 (36) 35,73 (19=) (107.990)
NC30 Samuel Schwarz   Tyskland 36,12 (29) 1.11,56 (25) 36,20 (27) (108.100)
NC31 Denny Ihle   Tyskland 35,80 (19=) pr 1.12,76 (34) 36,29 (30) (108.470)
NC32 Wang Nan (u23)   Kina 36,08 (28) 1.13,00 (37) 36,02 (24) (108.600)
NC33 Matteo Anesi   Italia 36,64 (35) 1.12,06 (31=) 36,97 (37) (109.640)
NC34 Artur Waś   Polen 36,39 (31) 1.13,74 (38) 36,48 (33) (109.740)
NC35 Haralds Silovs   Latvia 37,10 (39) 1.12,00 (30) 36,76 (35) NR (109.860)
NC36 Philip Brojaka   Storbritannia 37,04 (38) sb 1.13,98 (39) 37,24 (38) (111.270)
NC37 Marius-Christian Paraschivoiu (u23)   Romania 37,38 (40) 1.14,27 (40) 36,80 (36) (111.315)
NC38 Vitaly Mikhailov   Hviterussland 37,39 (41) 1.12,93 (35) 37,62 (39) (111.475)
NC39 Mika Poutala   Finland 35,52 (10) 1.12,06 (31=) 47,07 f (40) (118.620)
NC40 Even Johansen (u23)   Norge 68,83 f (43) 1.11,73 (28) 36,41 (32) (141.105)
NC41 Pascal Briand   Frankrike 38,06 (42) sb 1.14,34 (41) dns 0(75.230)
NC42 Nan Minghao   Kina 36,91 (36) dns 0(36.910)
NC43 Zhang Yaolin   Kina 36,93 (37) dns 0(36.930)

Eksterne lenkerRediger