Åpne hovedmenyen

Sprint-VM på skøyter 2009, det 38. offisielle sprint-VM på skøyter siden det første i 1972, ble arrangert i Krylatskoje idrettshall i Moskva, Russland, den 17. og 18. januar 2009.

Både i herre- og kvinneklassen ble det mestre som ikke hadde en sprint-VM-tittel fra før. Shani Davis fra USA vant herrenes VM for første gang, og ble den andre mann som har vunnet både sprint-VM og allround-VM i karrieren. De to øvrige medaljørene, Keiichiro Nagashima og Simon Kuipers, tok også sine første medaljer i sprint-VM, og det var Japans beste plassering på åtte år. Den regjerende mester Lee Kyou-hyuk fra Sør-Korea lå på andreplass før siste 1000 meter, men falt.

Wang Beixing fra Kina vant dameklassen med nesten ett poengs margin, kom på pallen for første gang, og ble den første kineser som har vunnet sprint-VM siden Ye Qiaobo i 1993. Den regjerende mester Jenny Wolf tok sølv. 23-årige Yu Jing fra Kina, som debuterte internasjonalt seks uker før dette mesterskapet, vant bronse og sørget for at Kina vant to medaljer i sprint-VM for første gang gjennom tidene.

31 menn og 28 kvinner fra 16 nasjoner deltok.[1] Det var det første sprint-VM hvor antallet løpere på siste distanse var begrenset; bare 24 løpere kunne kvalifisere seg for siste distanse.

Dato Distanser
Lørdag 17. januar 2009 500 meter kvinner
500 meter menn
1000 meter kvinner
1000 meter menn
Søndag 18. januar 2009 500 meter kvinner
500 meter menn
1000 meter kvinner
1000 meter menn

Innhold

Utvalgte deltakereRediger

De følgende deltakerne hadde utmerket seg internasjonalt i de foregående sesongene. Løperne er rangert etter beste plassering fra tidligere sprint-VM.[2][3][4][5][6]

Menn

Navn Land 500m 1000m
Pers SB VC Pers SB VC
Erben Wennemars   Nederland 34,68 35,82 0 p 1.07,33 1.09,31 96 p (16.)
Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 34,31 34,68* 461 p (3.) 1.07,07 1.08,54* 342 p (2.)
Pekka Koskela   Finland 34,50 34,88 360 p (7.) 1.07,00 1.09,05 199 p (9.)
Shani Davis   USA 35,17 35,48 120 p (16.) 1.07,03 1.08,74 530 p (1.)
Dmitrij Lobkov   Russland 34,35 35,07 361 p (6.) 1.08,12 1.09,87 101 p (15.)
Simon Kuipers   Nederland 34,78 35,36 146 p (14.) 1.07,39 1.09,26 280 p (5.)
Keiichiro Nagashima   Japan 34,59 34,81 547 p (2.) 1.08,15 1.09,32 202 p (8.)
Mika Poutala   Finland 34,39 35,13 415 p (5.) 1.08,14 1.10,10
127 p (12.)
Denny Morrison   Canada 34,85 35,60 29 p (34.) 1.07,24 1.09,18* 320 p (3.)
Jevgenij Lalenkov   Russland 35,56 36,20 1 p (45.) 1.07,50 1.09,04 70 p (20.)
Lee Kang-seok   Sør-Korea 34,20 35,18 283 p (8.) 1.08,15 1.11,14 5 p (45.)
Yu Fengtong   Kina 34,49 34,91 606 p (1.) 1.09,09 1.11,05 30 p (33.)
Tucker Fredricks   USA 34,31 34,93 207 p (11.) 1.09,65 1.10,37* 0 p
Stefan Groothuis   Nederland 35,47 35,47 85 p (20.) 1.07,69 1.08,82 295 p (4.)
Mark Tuitert   Nederland 35,46 35,46 104 p (18.) 1.07,94 1.09,44 166 p (10.)
  • Sesongbeste (SB) oppnådd på innendørsbaner høyere enn 1000 meter over havet merket med *

Wennemars, to ganger verdensmester i sprint, var uplassert i verdenscupen på 500 meter etter å ha blitt slått ut av det nederlandske laget.

KvinnerRediger

Navn Land 500m 1000m
Pers SB VC Pers SB VC
Anni Friesinger   Tyskland 37,77 39,71 0 p 1.13,49 1.17,75 0 p
Jennifer Rodriguez   USA 37,87 39,23 26 p (31.) 1.14,05 1.16,34 220 p (6.)
Jenny Wolf   Tyskland 37,02 37,60 685 p (1.) 1.15,75 1.17,57 25 p (35.)
Shihomi Shinya   Japan 37,84 39,07 30 p (29.) 1.15,51 1.18,15* 124 p (16.)
Laurine van Riessen   Nederland 38,77 39,51 8 p (40.) 1.15,53 1.17,20 300 p (4.)
Annette Gerritsen   Nederland 37,63 38,36 370 p (3.) 1.14,69 1.17,24 159 p (10.)
Sayuri Yoshii   Japan 37,64 38,25 356 p (5.) 1.14,40 1.15,70* 178 p (8.)
Tomomi Okazaki   Japan 37,73 38,83 277 p (7.) 1.15,19 1.18,26 113 p (16.)
Wang Beixing   Kina 37,21 37,63 340 p (6.) 1.13,98 1.15,63* 110 p (17.)
Margot Boer   Nederland 37,99 38,62 370 p (4.) 1.15,20 1.17,70 93 p (19.)
Shannon Rempel   Canada 37,80 38,74 156 p (16.) 1.15,00 1.15,70* 361 p (3.)
Lee Sang-hwa   Sør-Korea 37,81 38,12 590 p (2.) 1.16,63 1.18,02* 119 p (15.)
Jekaterina Lobysjeva   Russland 38,75 39,06 63 p (26.) 1.15,88 1.17,55 194 p (7.)
Jekaterina Malysjeva   Russland 38,87 38,87* 215 p (10.) 1.17,04 1.17,04* 101 p (18.)
Monique Angermüller   Tyskland 38,80 38,92 122 p (18.) 1.16,37 1.17,29 259 p (5.)
Jin Peiyu   Kina 38,52 38,72 122 p (17.) 1.16,68 1.17,58 140 p (11.)
Yu Jing   Kina 38,63 38,63 200 p (11.) 1.17,37 1.17,37 160 p (9.)
  • Sesongbeste (SB) oppnådd på innendørsbaner høyere 1000 meter enn havet merket med *

Friesinger, som vant VM i 2007, gjorde sin debut for sesongen. Hun ble skadet i kneet i juli og kunne ikke konkurrere i de siste månedene av 2008.

1. dagRediger

500 meterRediger

Kvinner[7]
Plass Navn Land Tid
1 Jenny Wolf   Tyskland 38,00
2 Wang Beixing   Kina 38,10
3 Lee Sang-hwa   Sør-Korea 38,33
4 Yu Jing   Kina 38,42
5 Julija Nemaja   Russland 38,55
6 Jin Peiyu   Kina 38,57
7 Shihomi Shinya   Japan 38,71
8 Margot Boer   Nederland 38,86
9 Laurine van Riessen   Nederland 38,95
9 Tomomi Okazaki   Japan 38,95
Menn[8]
Plass Navn Land Tid
1 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 34,96
2 Keiichiro Nagashima   Japan 35,01
3 Yu Fengtong   Kina 35,08
4 Tucker Fredricks   USA 35,10
5 Pekka Koskela   Finland 35,27
6 Simon Kuipers   Nederland 35,44
7 Dmitrij Lobkov   Russland 35,46
8 Lee Kang-seok   Sør-Korea 35,47
9 Lee Ki-ho   Sør-Korea 35,58
10 Shani Davis   USA 35,63

1000 meterRediger

Kvinner[9]
Plass Navn Land Tid
1 Margot Boer   Nederland 1.16,29
2 Anni Friesinger   Tyskland 1.16,48
3 Wang Beixing   Kina 1.16,53
4 Annette Gerritsen   Nederland 1.16,82
5 Laurine van Riessen   Nederland 1.16,95
6 Sayuri Yoshii   Japan 1.17,05
7 Yu Jing   Kina 1.17,07
8 Jin Peiyu   Kina 1.17,31
9 Shihomi Shinya   Japan 1.17,47
10 Jenny Wolf   Tyskland 1.17,58
Menn[10]
Plass Navn Land Tid
1 Shani Davis   USA 1.08,84
2 Simon Kuipers   Nederland 1.08,93
3 Stefan Groothuis   Nederland 1.09,32
4 Keiichiro Nagashima   Japan 1.09,41
5 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 1.09,47
6 Mark Tuitert   Nederland 1.09,80
7 Denny Morrison   Canada 1.10,02
8 Håvard Bøkko   Norge 1.10,14
9 Jevgenij Lalenkov   Russland 1.10,26
10 Konrad Niedźwiedzki   Polen 1.10,37

Sammenlagt etter 1. dagRediger

Kvinner[11]
Plass Navn Land Poeng
1 Wang Beixing   Kina 76,3655
2 Jenny Wolf   Tyskland 76,790
3 Yu Jing   Kina 76,955
4 Margot Boer   Nederland 77,005
5 Jin Peiyu   Kina 77,225
6 Anni Friesinger   Tyskland 77,320
7 Laurine van Riessen   Nederland 77,425
8 Shihomi Shinya   Japan 77,445
9 Sayuri Yoshii   Japan 77,605
10 Lee Sang-hwa   Sør-Korea 77,670
Menn[12]
Plass Navn Land Poeng
1 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 69,695
2 Keiichiro Nagashima   Japan 69,715
3 Simon Kuipers   Nederland 69,905
4 Shani Davis   USA 70,050
5 Pekka Koskela   Finland 70,530
6 Mark Tuitert   Nederland 70,590
7 Dmitrij Lobkov   Russland 70,745
8 Tucker Fredricks   USA 70,785
9 Lee Kang-seok   Sør-Korea 70,910
10 Mika Poutala   Finland 71,020

2. dagRediger

500 meterRediger

Kvinner[13]
Plass Navn Land Tid
1 Jenny Wolf   Tyskland 37,86
2 Wang Beixing   Kina 37,91
3 Lee Sang-hwa   Sør-Korea 38,38
4 Yu Jing   Kina 38,40
5 Annette Gerritsen   Nederland 38,49
6 Julija Nemaja   Russland 38,65
7 Jin Peiyu   Kina 38,68
8 Sayuri Yoshii   Japan 38,79
9 Margot Boer   Nederland 38,83
10 Tomomi Okazaki   Japan 38,89
10 Shihomi Shinya   Japan 38,89
Menn[14]
Plass Navn Land Tid
1 Keiichiro Nagashima   Japan 34,91
2 Yu Fengtong   Kina 34,94
3 Mika Poutala   Finland 35,14
4 Pekka Koskela   Finland 35,15
5 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 35,16
6 Shani Davis   USA 35,18
7 Tadashi Obara   Japan 35,27
8 Lee Kang-seok   Sør-Korea 35,31
9 Jamie Gregg   Canada 35,40
10 Dmitrij Lobkov   Russland 35,53

Sammenlagt etter 3 løpRediger

Kvinner[15]
Plass Navn Land Poeng
1 Wang Beixing   Kina 114,275
2 Jenny Wolf   Tyskland 114,650
3 Yu Jing   Kina 115,355
4 Margot Boer   Nederland 115,855
5 Jin Peiyu   Kina 115,905
6 Lee Sang-hwa   Sør-Korea 116,050
7 Shihomi Shinya   Japan 116,335
8 Sayuri Yoshii   Japan 116,395
9 Anni Friesinger   Tyskland 116,660
10 Julija Nemaja   Russland 117,010
Menn[16]
Plass Navn Land Poeng
1 Keiichiro Nagashima   Japan 104,625
2 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 104,855
3 Shani Davis   USA 105,230
4 Simon Kuipers   Nederland 105,675
5 Pekka Koskela   Finland 105,680
6 Mika Poutala   Finland 106,160
7 Lee Kang-seok   Sør-Korea 106,220
8 Dmitrij Lobkov   Russland 106,275
9 Tucker Fredricks   USA 106,325
10 Tadashi Obara   Japan 106,445

1000 meterRediger

Kvinner[17]
Plass Navn Land Tid
1 Anni Friesinger   Tyskland 1.16,01
2 Wang Beixing   Kina 1.16,40
3 Margot Boer   Nederland 1.16,66
4 Yu Jing   Kina 1.16,77
5 Laurine van Riessen   Nederland 1.16,81
6 Sayuri Yoshii   Japan 1.16,83
7 Shannon Rempel   Canada 1.17,03
8 Jennifer Rodriguez   USA 1.17,27
9 Jin Peiyu   Kina 1.17,37
10 Jenny Wolf   Tyskland 1.17,52
Menn[18]
Plass Navn Land Tid
1 Shani Davis   USA 1.08,66
2 Denny Morrison   Canada 1.08,77
3 Jevgenij Lalenkov   Russland 1.09,52
4 Simon Kuipers   Nederland 1.09,55
5 Stefan Groothuis   Nederland 1.09,70
6 Pekka Koskela   Finland 1.09,80
7 Tadashi Obara   Japan 1.09,94
8 Keiichiro Nagashima   Japan 1.10,19
9 Mark Tuitert   Nederland 1.10,21
10 Dmitrij Lobkov   Russland 1.10,30

SluttresultatRediger

Kvinner
Plass Navn Land 500 m (1) 1000 m (1) 500 m (2) 1000 m (2) Tidspoeng
Gull Wang Beixing   Kina 38,10 (2.) 1.16,53 (3.) 37,91 (2.) 1.16,40 (2.) 152,475
Sølv Jenny Wolf   Tyskland 38,00 (1.) 1.17,58 (10.) 37,86 (1.) 1.17,52 (10.) 153,410
Bronse Yu Jing   Kina 38,42 (4.) 1.17,07 (7.) 38,40 (4.) 1.16,77 (4.) 153,740
4 Margot Boer   Nederland 38,86 (8.) 1.16,29 (1.) 38,83 (9.) 1.16,66 (3.) 154,165
5 Jin Peiyu   Kina 38,57 (6.) 1.17,31 (8.) 38,68 (7.) 1.17,37 (9.) 154,590
6 Anni Friesinger   Tyskland 39,08 (12.) 1.16,48 (2.) 39,34 (17.) 1.16,01 (1.) 154,665
7 Sayuri Yoshii   Japan 39,08 (12.) 1.17,05 (6.) 38,79 (8.) 1.16,83 (6.) 154,810
8 Shihomi Shinya   Japan 38,71 (7.) 1.17,47 (9.) 38,89 (10.) 1.17,63 (12.) 155,150
9 Lee Sang-hwa   Sør-Korea 38,33 (3.) 1.18,68 (17.) 38,38 (3.) 1.18,35 (17.) 155,225
10 Laurine van Riessen   Nederland 38,95 (9.) 1.16,95 (5.) 39,71 (20.) 1.16,81 (5.) 155,540
11 Monique Angermüller   Tyskland 39,17 (14.) 1.17,74 (11.) 39,01 (12.) 1.17,80 (13.) 155,950
12 Natasja Bruintjes   Nederland 39,33 (16.) 1.17,78 (12.) 39,04 (13.) 1.17,53 (11.) 156,025
13 Tomomi Okazaki   Japan 38,95 (9.) 1.18,41 (16.) 38,89 (10.) 1.18,50 (19.) 156,295
14 Shannon Rempel   Canada 39,41 (17.) 1.18,06 (15.) 39,36 (18.) 1.17,03 (7.) 156,315
15 Julija Nemaja   Russland 38,55 (5.) 1.19,62 (22.) 38,65 (6.) 1.19,11 (21.) 156,565
16 Lee Bo-ra   Sør-Korea 39,04 (11.) 1.18,96 (19.) 39,11 (14.) 1.18,26 (15.) 156,760
17 Jennifer Rodriguez   USA 39,69 (21.) 1.17,91 (14.) 39,54 (19.) 1.17,27 (8.) 156,820
18 Jekaterina Malysjeva   Russland 39,23 (15.) 1.19,10 (20.) 39,12 (15.) 1.18,14 (14.) 156,970
19 Jekaterina Lobysjeva   Russland 39,45 (18.) 1.17,83 (13.) 39,97 (24.) 1.18,38 (18.) 157,525
20 Heather Richardson   USA 39,60 (19.) 1.19,20 (21.) 39,25 (16.) 1.18,29 (16.) 157,595
21 Heike Hartmann   Tyskland 39,62 (20.) 1.18,91 (18.) 39,73 (22.) 1.19,23 (22.) 158,420
22 Ahn Jee-min   Sør-Korea 39,88 (22.) 1.20,61 (24.) 39,71 (20.) 1.19,62 (23.) 159,705
23 Hege Bøkko   Norge 40,43 (25.) 1.20,22 (23.) 40,68 (27.) 1.19,04 (20.) 160,740
24 Tamara Oudenaarden   Canada 40,24 (23.) 1.20,84 (25.) 39,80 (23.) 1.20,75 (24.) 160,835
25 Kerry Dankers   Canada 40,36 (24.) 1.21,01 (26.) 40,17 (25.) 121,035
26 Paulina Wallin   Sverige 40,93 (26.) 1.23,76 (28.) 40,20 (26.) 123,010
27 Jelena Myagkikh   Ukraina 42,14 (27.) 1.22,13 (27.) 41,84 (28.) 125,045
- Annette Gerritsen   Nederland diskv. 1.16,82 (4.) 38,49 (5.)
Menn
Plass Navn Land 500 m (1) 1000 m (1) 500 m (2) 1000 m (2) Tidspoeng
Gull Shani Davis   USA 35,63 (10.) 1.08,84 (1.) 35,18 (6.) 1.08,66 (1.) 139,560
Sølv Keiichiro Nagashima   Japan 35,01 (2.) 1.09,41 (4.) 34,91 (1.) 1.10,19 (8.) 139,720
Bronse Simon Kuipers   Nederland 35,44 (6.) 1.08,93 (2.) 35,77 (16.) 1.09,55 (4.) 140,450
4 Pekka Koskela   Finland 35,27 (5.) 1.10,52 (11.) 35,15 (4.) 1.09,80 (6.) 140,580
5 Denny Morrison   Canada 36,02 (17.) 1.10,02 (7.) 35,71 (14.) 1.08,77 (2.) 141,125
6 Mika Poutala   Finland 35,67 (11.) 1.10,70 (15.) 35,14 (3.) 1.10,42 (14.) 141,370
7 Tadashi Obara   Japan 35,85 (15.) 1.10,65 (14.) 35,27 (7.) 1.09,94 (7.) 141,415
8 Dmitrij Lobkov   Russland 35,46 (7.) 1.10,57 (12.) 35,53 (10.) 1.10,30 (10.) 141,425
9 Mark Tuitert   Nederland 35,69 (13.) 1.09,80 (6.) 35,94 (17.) 1.10,21 (9.) 141,650
10 Tucker Fredricks   USA 35,10 (4.) 1.11,37 (22.) 35,54 (11.) 1.11,07 (18.) 141,860
11 Yu Fengtong   Kina 35,08 (3.) 1.12,88 (27.) 34,94 (2.) 1.10,82 (15.) 141,870
12 Lee Kang-seok   Sør-Korea 35,47 (8.) 1.10,88 (17.) 35,31 (8.) 1.11,34 (22.) 141,890
13 Jamie Gregg   Canada 35,67 (11.) 1.10,89 (18.) 35,40 (9.) 1.11,30 (21.) 142,165
14 Kyle Parrott   Canada 35,89 (16.) 1.10,80 (16.) 35,73 (15.) 1.10,39 (12.) 142,215
15 Lee Ki-ho   Sør-Korea 35,58 (9.) 1.11,23 (21.) 35,60 (13.) 1.11,18 (20.) 142,385
16 Jevgenij Lalenkov   Russland 36,39 (22.) 1.10,26 (9.) 36,18 (20.) 1.09,52 (3.) 142,460
17 Konrad Niedźwiedzki   Polen 36,24 (19.) 1.10,37 (10.) 36,17 (19.) 1.10,32 (11.) 142,755
18 Stefan Groothuis   Nederland 38,06 (30.) 1.09,32 (3.) 35,59 (12.) 1.09,70 (5.) 143,160
19 Håvard Bøkko   Norge 36,58 (24.) 1.10,14 (8.) 36,49 (24.) 1.10,41 (13.) 143,345
20 Christoffer Fagerli Rukke   Norge 36,27 (20.) 1.10,60 (13.) 36,37 (23.) 1.10,83 (16.) 143,355
21 Nico Ihle   Tyskland 36,12 (18.) 1.12,00 (25.) 36,01 (18.) 1.11,16 (19.) 143,710
22 Samuel Schwarz   Tyskland 36,51 (23.) 1.10,97 (19.) 37,49 (28.) 1.11,06 (17.) 145,015
23 Takaharu Nakajima   Japan 35,82 (14.) 1.11,59 (24.) 36,27 (21.) 1.15,08 (23.) 145,425
24 Lee Kyou-hyuk   Sør-Korea 34,96 (1.) 1.09,47 (5.) 35,16 (5.) diskv.
25 Daniel Friberg   Sverige 37,00 (28.) 1.11,57 (23.) 36,72 (26.) 109,505
26 Philip Brojaka   Storbritannia 36,79 (26.) 1.12,33 (26.) 36,66 (25.) 109,615
27 Vladimir Sjerstjuk   Kasakhstan 36,99 (27.) 1.13,43 (28.) 36,91 (27.) 110,615
28 José Ignacio Fazio   Argentina 37,61 (29.) 1.14,28 (29.) 37,86 (29.) 112,610
- Joel Eriksson   Sverige 36,74 (25.) 1.11,11 (20.) startet ikke
- Maciej Ustynowicz   Polen 36,27 (20.) diskv. 36,27 (21.)
- Erben Wennemars   Nederland ikke til mål

ReferanserRediger

  1. ^ ESSENT ISU WORLD SPRINT SPEED SKATING CHAMPIONSHIPS 2009 Arkivert 2009-01-22, hos Wayback Machine., hentet 17. januar 2009
  2. ^ Speedskatingresults.com, John McClennan, hentet 17. januar 2009
  3. ^ WORLD CUP MEN 500 Arkivert 2008-12-11, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  4. ^ WORLD CUP MEN 1000 Arkivert 2008-12-12, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  5. ^ WORLD CUP LADIES 500 Arkivert 2008-12-11, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  6. ^ WORLD CUP LADIES 1000 Arkivert 2008-12-12, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  7. ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  8. ^ MOSCOW LAPTIME MEN 500m. Arkivert 2016-03-04, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  9. ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  10. ^ MOSCOW LAPTIME MEN 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  11. ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  12. ^ MOSCOW LAPTIME MEN 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  13. ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  14. ^ MOSCOW LAPTIME MEN 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  15. ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  16. ^ MOSCOW LAPTIME MEN 500m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  17. ^ MOSCOW LAPTIME LADIES 1000m. Arkivert 2009-04-08, hos Wayback Machine., ISU, hentet 17. januar 2009
  18. ^ MOSCOW LAPTIME MEN 1000m.[død lenke], ISU, hentet 17. januar 2009

KilderRediger