Slovenia under Vinter-OL 2022

Slovenia deltok under Vinter-OL 2022 i Beijing i Kina i perioden 4. til 20. februar 2022.[1]

Slovenia under De olympiske leker
Flag of Slovenia.svg
Slovenias flagg – Flaggbærere
IOK–kode  SLO
NOK Slovenias olympiske komité
Nettstedwww.olympic.si (sl) (en)
Slovenia under Vinter-OL 2022 i Beijing
Deltakere: 42 utøvere i 6 idretter
Flaggbærer Ilka Štuhec og Rok Marguč
Medaljer:
Rang: 15
Gull
2
Sølv
3
Bronse
2
Totalt
7
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020
Vinterleker
1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022
Andre relaterte deltakelser
Flag of the Habsburg Monarchy.svg Østerrike (1912)
Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugoslavia (1920–1988)

MedaljerRediger

  2022 Beijing   Gull     Sølv   Bronse   Total  
  Slovenia 2 3 2 7

MedaljevinnereRediger

  Slovenia under Vinter-OL 2022 i Beijing  
Medalje Navn Sport Øvelse Dato
  Bogataj, UršaUrša Bogataj   Skihopping Normalbakke kvinner 2022-02-055. februar 2022
  Križnar, NikaNika Križnar
Zajc, TimiTimi Zajc
Bogataj, UršaUrša Bogataj
Prevc, PeterPeter Prevc
  Skihopping Normalbakke mikslag 2022-02-077. februar 2022
  Mastnak, TimTim Mastnak   Snøbrett Parallellstorslalåm menn 2022-02-088. februar 2022
  Kranjec, ŽanŽan Kranjec   Alpint Storslalåm menn 2022-02-1313. februar 2022
  Kos, LovroLovro Kos
Prevc, CeneCene Prevc
Zajc, TimiTimi Zajc
Prevc, PeterPeter Prevc
  Skihopping Laghopp menn 2022-02-1414. februar 2022
  Križnar, NikaNika Križnar   Skihopping Normalbakke kvinner 2022-02-055. februar 2022
  Kotnik, GlorijaGlorija Kotnik   Snøbrett Parallellstorslalåm kvinner 2022-02-088. februar 2022

Utøvere i OL-troppenRediger

Sport Kvinner Menn Totalt
  Alpine grener 7 4 11
  Kombinert 1 1
  Langrenn 5 4 9
  Skihopping 4 5 9
  Skiskyting 2 4 6
  Snøbrett 2 4 6
Totalt 20 22 42

Alpine grener Alpine grenerRediger

Menn
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Miha Hrobat Kombinasjon DNF Gikk ikke videre
Super-G N/A DNF
Utfor N/A 1:44:71 24
Boštjan Kline Super-G N/A 1:22.55 20
Utfor N/A 1:43:75 10
Žan Kranjec Slalåm DNF Gikk ikke videre
Storslalåm 1:03.71 8 1:05.83 1 2:09.54  
Nejc Naraločnik Kombinasjon DNF Gikk ikke videre
Super-G N/A 1:23.08 24
Utfor N/A DNF
Kvinner
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Ana Bucik Slalåm 53.73 14 52.94 7 1:46.67 11
Storslalåm 59.42 16 58.47 11 1:57.89 11
Neja Dvornik Slalåm DNF Gikk ikke videre
Maruša Ferk Saioni Kombinasjon 1:33.07 6 57.05 8 2:30.12 9
Super-G N/A 1:15.72 23
Utfor N/A 1:34.99 23
Meta Hrovat Slalåm DNF Gikk ikke videre
Storslalåm 58.48 4 58.56 13 1:57.04 7
Tina Robnik Storslalåm 1:00.18 21 58.72 15 1:58.90 18
Andreja Slokar Slalåm 52.64 4 52.56 5 1:45.20 5
Storslalåm 1:00.08 20 DNF
Ilka Štuhec Utfor N/A 1:34.88 22
Mikslag
Utøvere Øvelse 16. delsfinale Kvartfinale Semifinale Bronsefinale Plass
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Žan Kranjec
Miha Hrobat
Ana Bucik
Andreja Slokar
Tina Robnik
Lagkonkurranse   CAN
S 2-2* Q
(-0,32)
  AUT
T 1-3
Gikk ikke videre 7
* = Vinner avgjort på tidsdifferanse

Kombinert KombinertRediger

Utdypende artikkel: Kombinert under Vinter-OL 2022

Utøver Øvelse Skihopping Langrenn Totalt
Lengde Poeng Plass Tid Plass Tid Plass
Vid Vrhovnik Normalbakke 91.5 88.0 31 27:34.5 39 30:34.5 37
Stor bakke 114.0 82.4 34 28:11.8 41 32:01.8 36

Langrenn LangrennRediger

Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2022

Menn

Distanse

Utøver Øvelse Klassisk Fristil Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Diff. Plass
Vili Črv 15 km (K) N/A 44:12.9 +6:18.1 69
Miha Ličef 15 km (K) N/A 42:43.4 +4:48.6 55
30 km skiathlon 44:39.3 54 LAP 56
Miha Šimenc 15 km (K) N/A 44:20.8 +6:26.0 70
Miha Šimenc
Miha Ličef
Vili Črv
Janez Lampič
4 × 10 km stafett 31:11.5
33:19.2
6
15
29:47.9
LAP
14
LAP
LAP 14

Sprint

Utøver Øvelse Prolog Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Vili Črv Sprint 2:57.39 42 Gikk ikke videre
Janez Lampič 3:09.95 74 Gikk ikke videre
Miha Ličef 3:05.98 65 Gikk ikke videre
Miha Šimenc 2:58.14 44 Gikk ikke videre
Vili Črv
Miha Šimenc
Lagsprint N/A 20:43.03 8 Gikk ikke videre 15
Kvinner

Distanse

Utøver Øvelse Klassisk Fristil Totalt
Tid Plass Tid Plass Tid Diff. Plass
Anita Klemenčič 10 km (K) N/A 33:09.3 +5:03.0 62
30 km (F) N/A 1:46:37.6 +21:43.6 59
Anamarija Lampič 10 km (K) N/A 29:55.0 +1:48.7 17
Anja Mandeljc 10 km (K) N/A 33:19.5 +5:13.2 66
Neža Žerjav 10 km (K) N/A 33:56.8 +5:50.5 71
15 km skiathlon 27:07.4 56 24:27.5 47 52:33.1 +8:19.4 55
30 km (F) N/A 1:42:14.2 +17:20.2 53

Sprint

Utøver Øvelse Prolog Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Tid Plass Tid Plass Tid Plass
Anita Klemenčič Sprint 3:34.12 55 Gikk ikke videre
Anamarija Lampič 3:22.93 26 Q 3:18.60 3 LL 3:19.26 6 Gikk ikke videre 12
Anja Mandeljc 3:35.90 59 Gikk ikke videre
Eva Urevc 3:30.43 46 Gikk ikke videre
Anamarija Lampič
Eva Urevc
Lagsprint N/A 24:10.14 7 Gikk ikke videre 14

Skihopping SkihoppingRediger

Utdypende artikkel: Skihopping under Vinter-OL 2022

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Poeng Plass
Anže Lanišek Normalbakke 94.0 98.5 15 Q 99.0 130.6 9 98.0 123.0 253.6 13
Lovro Kos Normalbakke 87.0 79.0 35 Q 95.0 120.9 28 92.0 108.7 229.6 28
Stor bakke 125.0 114.9 19 Q 135.0 130.7 13 136.5 137.7 268.4 11
Cene Prevc Stor bakke 128.5 121.1 10 Q 135.0 131.6 10 137.0 136.5 268.1 12
Peter Prevc Normalbakke 82.0 77.0 38 Q 103.0 139.2 2 99.5 126.2 265.4 4
Stor bakke 131.0 128.3 3 Q 137.0 131.3 12 137.0 137.4 268.7 10
Timi Zajc Normalbakke 88.0 84.3 30 Q 97.0 128.2 18 104.5 131.1 259.3 9
Stor bakke 120.0 101.1 33 Q 138.5 140.7 3 130.5 132.5 273.2 6
Lovro Kos
Cene Prevc
Timi Zajc
Peter Prevc
Lagkonkurranse N/A 134.0
132.0
124.0
129.0
126.7
119.3
110.6
110.8
1 120.0
132.0
126.0
127.0
107.7
126.3
117.0
116.0
934.4  
Kvinner
Utøver Øvelse 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Poeng Plass
Urša Bogataj Normalbakke 108.0 118.0 2 100.0 121.0 239.0  
Ema Klinec 100.0 112.1 4 90.5 103.3 215.4 5
Nika Križnar 103.0 113.9 3 99.5 118.1 232.0  
Špela Rogelj 93.0 101.7 9 82.0 82.5 184.2 9
Mikslag
Utøver Øvelse Kvalifisering 1. omgang 2. omgang Totalt
Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Plass Lengde Poeng Poeng Plass
Nika Križnar
Timi Zajc
Urša Bogataj
Peter Prevc
Mikslag N/A 101.0
97.5
106.0
101.5
126.6
120.4
133.1
126.3
1 99.5
100.0
100.0
101.5
121.5
123.0
124.3
126.3
1 001.5  

Skiskyting SkiskytingRediger

Utdypende artikkel: Skiskyting under Vinter-OL 2022

Menn
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Miha Dovžan Normaldistanse 53:39.4 2 (0+0+0+2) 38
Sprint 26:53.1 2 (2+0) 62
Jakov Fak Jaktstart 43:58.9 5 (1+2+1+1) 29
Normaldistanse 52:48.0 3 (1+1+0+1) 29
Sprint 25:48.0 1 (0+1) 26
Lovro Planko Jaktstart 47:31.6 8 (2+2+2+2) 56
Normaldistanse 54:27.9 4 (2+1+0+1) 46
Sprint 26:22.3 2 (0+2) 42
Rok Tršan Normaldistanse 55:14.7 1 (1+0+0+0) 54
Sprint 27:45.7 1 (0+1) 86

Miha Dovžan
Jakov Fak
Lovro Planko
Rok Tršan
Stafett 1:24:09.6
20:23.6
20:43.1
21:33.7
21:29.2
0+10
0+1 0+0
0+1 0+3
0+2 0+1
0+0 0+2
11
Kvinner
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass
Polona Klemenčič Jaktstart 41:31.5 4 (0+1+2+1) 51
Normaldistanse 48:18.8 2 (0+2+0+0) 29
Sprint 23:31.2 2 (1+1) 59
Živa Klemenčič Normaldistanse 51:51.6 4 (0+1+0+3) 64
Sprint 24:43.6 3 (3+0) 79
Mikslag
Utøver Øvelse
Tid Bom Plass

Polona Klemenčič
Živa Klemenčič
Jakov Fak
Miha Dovžan
Miks-stafett LAP
19:15.0
LAP


0+1 0+3
3+3 1+3

20

Snøbrett SnøbrettRediger

Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2022

Freestyle
Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Beste Plass Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Tit Štante Halfpipe 18.25 5.75 18.25 22 Gikk ikke videre
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass Løp 1 Løp 2 Løp 3 Beste Plass
Urška Pribošič Big air 43.00 25.75 63.75 106.75 18 Gikk ikke videre
Slopestyle 27.48 32.00 N/A 32.00 24 Gikk ikke videre

Parallel

Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering 1/8 finale Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Motstander
Tid
Motstander
Tid
Motstander
Tid
Motstander
Tid
Plass
Žan Košir Parallellstorslalåm 1:22.16 11 Q   Fischnaller (ITA)
T DNF
Gikk ikke videre 11
Rok Marguč 1:24.38 25 Gikk ikke videre 25
Tim Mastnak 1:21.43 4 Q   Angenend (GER)
S +0.27
  Kwiatkowski (POL)
S DNF
  Wild (ROC)
S -0.48
  Karl (AUT)
T +0.82
 
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering 1/8 finale Kvartfinale Semifinale Finale
Tid Plass Motstander
Tid
Motstander
Tid
Motstander
Tid
Motstander
Tid
Plass
Gloria Kotnik Parallellstorslalåm 1:28.78 14 Q   Miki (JPN)
S DNF
  Langenhorst (GER)
S +0.15
  Ulbing (AUT)
T +0.21
  Dekker (NED)
S DNF
 

ReferanserRediger

Eksterne lenkerRediger