Stortingets transport- og kommunikasjonskomité

(Omdirigert fra Samferdselskomitéen)

Stortingets transport- og kommunikasjonskomité er en fagkomitéStortinget. Den behandler saker om innenlands transport, post, telekommunikasjon, elektronisk kommunikasjon og oppgaver under Kystverket. Transport- og kommunikasjonskomiteen var tidligere kjent som samferdselskomitéen.

Nåværende medlemmerRediger

 
Erling Sande leder komitéen i perioden 2021–2025

Transport- og kommunikasjonskomitéen har 12 medlemmer i perioden 2021-2025:[1]

HistorieRediger

I 2005 ble komiteen opprettet, der man tok over porteføljen til Samferdselskomiteen, samt kystforvaltning som lå i Fiskeri- og kystdepartementet og elektronisk kommunikasjon. Utbygging av elektronisk kommunikasjon ble behandlet av både næringskomiteen, justiskomiteen og familie-, kultur- og administrasjonskomiteen frem til 2005.

Ledere av transport- og kommunikasjonskomiteen (2005–)Rediger

Komitéledere Parti Periode
Per Sandberg Fremskrittspartiet 20052009
Knut Arild Hareide Kristelig Folkeparti 20092013
Linda Hofstad Helleland Høyre 20132015
Nikolai Astrup Høyre 20162017
Helge Orten Høyre 20172021
Erling Sande Senterpartiet 20212025

Ledere av samferdselskomiteen (1950–2005)Rediger

Komitéledere Parti Periode
Einar Frogner Senterpartiet 19501955
Trond Halvorsen Wirstad Senterpartiet 19561958
Lars Elisæus Vatnaland Senterpartiet 19581961
Trond Halvorsen Wirstad Senterpartiet 19611965
Nils Kristen Jacobsen Arbeiderpartiet 19651969
Peter Kjeldseth Moe Arbeiderpartiet 19691973
Arnold Weiberg-Aurdal Senterpartiet 19731981
Kjell Borgen Arbeiderpartiet 19811985
Oddrunn Pettersen Arbeiderpartiet 19851989
Solveig Torsvik Arbeiderpartiet 1989
John S. Tveit Kristelig Folkeparti 19891993
Magnus Stangeland Senterpartiet 19931997
Oddvard Nilsen Høyre 19972001
Petter Løvik Høyre 20012005

Tidligere medlemmer av Transport- og kommunikasjonskomiteen (2005–2021)Rediger

2017–2021[2]Rediger

 
Helge Orten ledet komitéen i perioden 2017–2021
Rolle Medlem Parti Periode
Leder Helge Orten H 18.10.2017–30.09.2021
1. nestleder Bård Hoksrud FrP 11.02.2020–30.09.2021
1. nestleder Morten Stordalen FrP 18.10.2017–11.02.2020
2. nestleder Jon Gunnes V 18.10.2017–30.09.2021
Medlem Solveig Sundbø Abrahamsen H 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Åshild Bruun-Gundersen FrP 19.02.2021–30.09.2021
Medlem Bengt Fasteraune Sp 18.10.2018–30.09.2021
Medlem Jonny Finstad H 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Kjell-Børge Freiberg FrP 07.01.2020–29.01.2020
Medlem Jon Gunnes V 12.10.2017–18.10.2017
Medlem Øystein Langholm Hansen A 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Bård Hoksrud FrP 29.01.2020–11.02.2020
Medlem Nils Aage Jegstad H 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Tor André Johnsen FrP 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Kirsti Leirtrø A 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Siv Mossleth Sp 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Sverre Myrli A 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Arne Nævra SV 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Ivar Odnes Sp 12.10.2017–05.10.2018
Medlem Dagfinn Henrik Olsen FrP 12.09.2018–18.12.2019
Medlem Ingalill Olsen A 12.10.2017–30.09.2021
Medlem Helge Orten H 12.10.2017–18.10.2017
Medlem Morten Stordalen FrP 12.10.2017–18.10.2017
Medlem Morten Stordalen FrP 11.02.2020–19.02.2021
Medlem Bengt Rune Strifeldt FrP 12.10.2017–12.09.2018

2013–2017Rediger

 
Linda Cathrine Hofstad Helleland ledet komitéen fra 2013 til hun ble kulturminister i desember 2015

Transport- og kommunikasjonskomiteen hadde 15 medlemmer i perioden 2013–2017.

Eirin Sund og Ingvild Kjerkol (begge Ap) var medlem av komitéen til 17. juni 2015. Sund var også 1. nestleder.

2009–2013Rediger

 
Knut Arild Hareide ledet komitéen i perioden 2009-2013

Transport- og kommunikasjonskomiteen hadde 15 medlemmer i perioden 2009–2013:

2005–2009Rediger

 
Per Sandberg ledet komitéen i perioden 2005-2009


ReferanserRediger

  1. ^ Stortinget.no: Medlemmer av transport- og kommunikasjonskomiteen
  2. ^ «Transport- og kommunikasjonskomiteen». Stortinget (norsk). 15. oktober 2021. Besøkt 19. oktober 2021. 

Eksterne lenkerRediger