Paris–Roubaix 2023

Paris–Roubaix 2023 var den 120. utgaven av éndagsrittet, og ble avholdt 9. april 2023. Rittet startet i Compiègne og avsluttet i Roubaix.

Paris–Roubaix 2023
Detaljer
Ritt120. Paris–Roubaix
KonkurranseUCI WorldTour 2023 1.UWT
Dato9. april 2023
Distanse256,6 km
LandFRA Frankrike
StartstedCompiègne
MålstedRoubaix
Lag25
Startende ryttere175
Fullførende ryttere135
Gjennomsnittsfart46,841 km/t
Høydemeter1 329 m
NettstedNettsted
Resultater
VinnerNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
2. plassBEL Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)
3. plassBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
◀20222024
Dokumentasjon

Rittet ble vunnet av Mathieu van der Poel.[1]

Lag rediger

WorldTour-lag (18)ProTour-lag (7)

Resultater rediger

 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Mathieu van der Poel Alpecin-Deceuninck5t 28' 41"
2.   Jasper Philipsen Alpecin-Deceuninck+ 46"
3.   Wout van Aert Jumbo-Visma+ 46"
4.   Mads Pedersen Trek-Segafredo+ 50"
5.   Stefan Küng Groupama-FDJ+ 50"
6.   Filippo Ganna Ineos Grenadiers+ 50"
7.   John Degenkolb Team DSM+ 2' 35"
8.   Max Walscheid Cofidis+ 3' 31"
9.   Laurenz Rex Intermarché-Circus-Wanty+ 3' 35"
10.   Christophe Laporte Jumbo-Visma+ 4' 11"
11.   Gianni Vermeersch Alpecin-Deceuninck+ 4' 11"
12.   Florian Vermeersch Lotto Dstny+ 4' 11"
13.   Sjoerd Bax UAE Team Emirates+ 4' 11"
14.   Nathan Van Hooydonck Jumbo-Visma+ 4' 11"
15.   Alexander Kristoff Uno-X Pro Cycling Team+ 5' 36"
16.   Sep Vanmarcke Israel-Premier Tech+ 5' 36"
17.   Mike Teunissen Intermarché-Circus-Wanty+ 5' 36"
18.   Dries Van Gestel TotalEnergies+ 5' 36"
19.   Matteo Trentin UAE Team Emirates+ 5' 36"
20.   Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 5' 36"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste rediger

  Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlassering
1  Dylan van Baarle (NED) DNF
2  Edoardo Affini (ITA) 111.
3  Christophe Laporte (FRA) 10.
4  Timo Roosen (NED) 91.
5  Tim van Dijke (NED) 43.
6  Nathan Van Hooydonck (BEL) 14.
7  Wout van Aert (BEL) 3.
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen, Richard Plugge
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
11  Stefan Küng (SUI) 5.
12  Lewis Askey (GBR) 25.
13  Olivier Le Gac (FRA) 57.
14  Fabian Lienhard (SUI) 34.
15  Miles Scotson (AUS) 56.
16  Jake Stewart (GBR) DNF
17  Samuel Watson (GBR) 121.
Sportsdirektør: Frédéric Guesdon, Thierry Bricaud
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlassering
21  Mathieu van der Poel (NED) 1.
22  Silvan Dillier (SUI) 42.
23  Michael Gogl (AUT) 123.
24  Kaden Groves (AUS) 31.
25  Jasper Philipsen (BEL) 2.
26  Jonas Rickaert (BEL) 48.
27  Gianni Vermeersch (BEL) 11.
Sportsdirektør: Christoph Roodhooft, Gianni Meersman
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlassering
31  Matej Mohorič (SLO) 29.
32  Kamil Gradek (POL) DNF
33  Fran Miholjević (CRO) 134.
34  Jonathan Milan (ITA) DNF
35  Andrea Pasqualon (ITA) 41.
36  Dušan Rajović (SRB)  DNF
37  Fred Wright (GBR) DNF
Sportsdirektør: Enrico Poitschke, Vladimir Miholjević
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlassering
41  Filippo Ganna (ITA) 6.
42  Kim Heiduk (GER) 96.
43  Luke Rowe (GBR) 127.
44  Magnus Sheffield (USA) 92.
45  Connor Swift (GBR) 68.
46  Joshua Tarling (GBR) OTL
47  Cameron Wurf (AUS) 128.
Sportsdirektør: Ian Stannard, Zakkari Dempster
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlassering
51  Mads Pedersen (DEN) 4.
52  Daan Hoole (NED) 49.
53  Alex Kirsch (LUX) 87.
54  Emīls Liepiņš (LAT)  (landevei) 105.
55  Jasper Stuyven (BEL) 20.
56  Edward Theuns (BEL) 73.
57  Mathias Vacek (CZE) 67.
Sportsdirektør: Steven de Jongh, Jaroslav Popovytsj
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlassering
61  Kasper Asgreen (DEN) DNF
62  Davide Ballerini (ITA) DNF
63  Tim Declercq (BEL) 53.
64  Yves Lampaert (BEL) 24.
65  Tim Merlier (BEL)  (landevei) 23.
66  Florian Sénéchal (FRA)  (landevei) 63.
67  Bert Van Lerberghe (BEL) DNF
Sportsdirektør: Wilfried Peeters, Iljo Keisse
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlassering
71  Nils Politt (GER)  (landevei) 35.
72  Shane Archbold (NZL) DNF
73  Patrick Gamper (AUT) 60.
74  Marco Haller (AUT) 80.
75  Jonas Koch (GER) 109.
76  Jordi Meeus (BEL) 112.
77  Ryan Mullen (IRL) 116.
Sportsdirektør: Jean-Pierre Heynderickx, Enrico Gasparotto
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlassering
81  Florian Vermeersch (BEL) 12.
82  Cedric Beullens (BEL) 27.
83  Arnaud De Lie (BEL) 50.
85  Frederik Frison (BEL) DNF
86  Sébastien Grignard (BEL) DNF
87  Liam Slock (BEL) 58.
88  Brent Van Moer (BEL) 54.
Sportsdirektør: Nikolas Maes, Mario Aerts
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlassering
91  John Degenkolb (GER) 7.
92  Tobias Lund Andresen (DEN) DNF
93  Pavel Bittner (CZE) DNF
94  Alberto Dainese (ITA) 77.
95  Nils Eekhoff (NED) 86.
96  Tim Naberman (NED) 76.
97  Sam Welsford (AUS) 132.
Sportsdirektør: Philip West, Pim Ligthart
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlassering
101  Greg Van Avermaet (BEL) 37.
102  Stan Dewulf (BEL) 104.
103  Pierre Gautherat (FRA) 83.
104  Oliver Naesen (BEL) 66.
105  Antoine Raugel (FRA) 90.
106  Michael Schär (SUI) 69.
107  Damien Touzé (FRA) 107.
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Nicolas Guillé
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlassering
111  Peter Sagan (SVK)  (landevei) DNF
112  Edvald Boasson-Hagen (NOR) 126.
113  Maciej Bodnar (POL) DNF
114  Daniel Oss (ITA) DNF
115  Geoffrey Soupe (FRA) 129.
116  Anthony Turgis (FRA) 74.
117  Dries Van Gestel (BEL) 18.
Sportsdirektør: Dominique Arnould, Ján Valach
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlassering
121  Sep Vanmarcke (BEL) 16.
122  Guillaume Boivin (CAN) 45.
123  Itamar Einhorn (ISR)  (landevei) 124.
124  Derek Gee (CAN) 135.
125  Jens Reynders (BEL) 119.
126  Tom Van Asbroeck (BEL) 30.
127  Rick Zabel (GER) 64.
Sportsdirektør: Steve Bauer, Dirk Demol
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlassering
131  Matis Louvel (FRA) 47.
132  Jenthe Biermans (BEL) 51.
133  David Dekker (NED) 110.
134  Hugo Hofstetter (FRA) 78.
135  Daniel McLay (GBR) DNF
136  Luca Mozzato (ITA) 21.
137  Clément Russo (FRA) DNF
Sportsdirektør: Sébastien Hinault, Mickael Leveau
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
141  Matteo Trentin (ITA) 19.
142  Pascal Ackermann (GER) DNF
143  Rui Oliveira (POR) 52.
144  Sjoerd Bax (NED) 13.
145  Mikkel Bjerg (DEN) 40.
146  Ryan Gibbons (RSA) 88.
147  Vegard Stake Laengen (NOR) 44.
Sportsdirektør: Fabio Baldato, Marco Marcato
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
151  Max Walscheid (GER) 8.
152  Piet Allegaert (BEL) DNF
153  André Carvalho (POR) 94.
154  Wesley Kreder (NED) 61.
155  Christophe Noppe (BEL) 95.
156  Alexis Renard (FRA) 28.
157  Jelle Wallays (BEL) 93.
Sportsdirektør: Alain Deloeuil, Thierry Marichal
Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlassering
161  Zdeněk Štybar (CZE) 79.
162  Alexandre Balmer (SUI) 106.
163  Luke Durbridge (AUS) 100.
164  Kelland O’Brien (AUS) DNF
165  Lukas Pöstlberger (AUT) DNF
166  Elmar Reinders (NED) 75.
167  Campbell Stewart (NZL) DNF
Sportsdirektør: Mathew Hayman, David McPartland
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlassering
171  Alexander Kristoff (NOR) 15.
172  Louis Bendixen (DEN) 98.
173  Kristoffer Halvorsen (NOR) DNF
174  William Blume Levy (DEN) 122.
175  Erik Resell (NOR) 55.
176  Rasmus Fossum Tiller (NOR)  (landevei) 46.
177  Søren Wærenskjold (NOR) 22.
Sportsdirektør: Gino Van Oudenhove, Jesper Mørkøv
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlassering
181  Iván García Cortina (ESP) 32.
182  Juri Hollmann (GER) 82.
183  Johan Jacobs (SUI) 133.
184  Mathias Norsgaard (DEN) 65.
185  Oier Lazkano (ESP) 102.
186  Lluís Mas (ESP) DNF
187  Iván Romeo (ESP) DNF
Sportsdirektør: José Vicente García Acosta, Jürgen Roelandts
Intermarché-Circus-Wanty
ICW
Nr.RytterPlassering
191  Mike Teunissen (NED) 17.
192  Dries De Pooter (BEL) 38.
193  Julius Johansen (DEN) 71.
194  Madis Mihkels (EST) 114.
195  Baptiste Planckaert (BEL) DNF
196  Laurenz Rex (BEL) 9.
197  Gerben Thijssen (BEL) 70.
Sportsdirektør: Steven De Neef, Bart Wellens
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlassering
201  Jens Keukeleire (BEL) 62.
202  Owain Doull (GBR) 59.
203  Jonas Rutsch (GER) 33.
204  Thomas Scully (NZL) 101.
205  James Shaw (GBR) DNF
206  Marijn van den Berg (NED) 72.
207  Julius van den Berg (NED) 84.
Sportsdirektør: Andreas Klier, Sebastian Langeveld
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlassering
211  Gianni Moscon (ITA) 36.
212  Cees Bol (NED) 131.
213  Igor Chzhan (KAZ)  (landevei) DNF
214  Jevgenij Fedorov (KAZ) 26.
215  Dmitrij Gruzdev (KAZ) 97.
216  Martin Laas (EST) DNF
217  Gleb Syrica117.
Sportsdirektør: Stefano Zanini, Mario Manzoni
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlassering
221  Tom Devriendt (BEL) 85.
222  Jack Bauer (NZL) 115.
223  Filippo Colombo (SUI) DNF
224  Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
225  Matteo Moschetti (ITA) DNF
226  Antonio Puppio (ITA) 108.
227  Nickolas Zukowsky (CAN) 125.
Sportsdirektør: Aart Vierhouten, Rik Reinerink
Bingoal WB
BWB
Nr.RytterPlassering
231  Ludovic Robeet (BEL) 99.
232  Dorian de Maeght (BEL) OTL
233  Ceriel Desal (BEL) 120.
234  Karl Patrick Lauk (EST) OTL
235  Alexander Salby (DEN) DNF
236  Nathan Vandepitte (FRA) 130.
237  Guillaume Van Keirsbulck (BEL) 39.
Sportsdirektør: Sebastien Demarbaix, Olivier Kaisen
Flanders-Baloise
TFB
Nr.RytterPlassering
241  Lindsay De Vylder (BEL) DNF
242  Ruben Apers (BEL) 81.
243  Alex Colman (BEL) DNF
244  Sander De Pestel (BEL) 89.
245  Gilles De Wilde (BEL) 103.
246  Milan Fretin (BEL) 118.
247  Ward Vanhoof (BEL) 113.
Sportsdirektør: Hans De Clercq, Kenny De Ketele

Referanser rediger

  1. ^ «Paris-Roubaix: Van der Poel conquers the greatest cobbled Classic» (engelsk). Cyclingnews.com. 9. april 2023. 

Eksterne lenker rediger