Norge under Sommer-OL 2020

Norge deltok i Sommer-OL 2020 i Tokyo i Japan fra 23. juli til 8. august i 2021.

Norge under De olympiske leker

Norges flagg – Flaggbærere
IOK–kode  NOR
NOK Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité
Nettstedwww.idrettsforbundet.no (no)
Norge under Sommer-OL 2020 i Tokyo
Deltakere:
Flaggbærer Anne Vilde Tuxen og
Tomoe Zenimoto Hvas
Medaljer:
Rang: 20
Gull
4
Sølv
2
Bronse
2
Totalt
8
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908 · 1912 · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022

Medaljer

rediger
  2020 Tokyo   Gull     Sølv   Bronse   Total  
  Norge 4 2 2 8

Medaljevinnere

rediger
  Norge under Sommer-OL 2020 i Tokyo  
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
  Kristian Blummenfelt   Triatlon Triatlon menn 1.45.04
  Karsten Warholm   Friidrett 400 meter hekk menn 45,94
  Anders Mol
Christian Sørum
  Volleyball Sandvolleyball menn
  McHughSchumann (AUS) S 2–1
  HerreraGavira (ESP) S 2–0
  SemjonovLesjukov (ROC) T 0–2
  BrouwerMeeuwsen (NED) S 2–0
  SemjonovLesjukov (ROC) S 2–0
  PļaviņšTočs (LAT) S 2–0
  KrasilnikovStojanovskij (ROC) S 2–0
  Jakob Ingebrigtsen   Friidrett 1500 meter menn 3.28,33
  Kjetil Borch   Roing Singlesculler menn 6.41,66
  Eivind Henriksen   Friidrett Sleggekast menn 81,58
  Hermann Tomasgaard   Seiling Laser menn
  Norges kvinnelandslag i håndball
  Håndball Håndball kvinner
  Sør-Korea S 39–27
  Angola S 30–21
  Montenegro S 35–23
  Nederland S 29–27
  Japan S 37–25
  Ungarn S 26–22
  ROC T 26–27
  Sverige S 36–19

Friidrett Friidrett

rediger

Utdypende artikkel: Friidrett under Sommer-OL 2020

Løpsøvelser
Utøver Øvelse Heat Semifinale Finale
Resultat Nr. Resultat Nr. Resultat Nr.
Håvard Haukenes 50 km kappgang N/A DNF
Filip Ingebrigtsen 1500 m 3.38,02 10 DNQ
Jakob Ingebrigtsen 1500 m 3.36,49 4 Q 3.32,13 2 Q 3.28,32 OR  
Narve Gilje Nordås 5000 m 13.41,82 12 N/A DNQ
Karsten Warholm 400 m hekk 48,65 1 Q 47,30 1 Q 45,94 VR  
Sondre Nordstad Moen Maraton N/A 2.17,59 40
Tekniske øvelser
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Distanse Nr. Distanse Nr.
Sondre Guttormsen Stavsprang 5,50 11 DNQ
Eivind Henriksen Sleggekast 78,79 NR 3 Q 81.58 NR  
Ola Stunes Isene Diskos 63,26 3 Q 61,18 12
Mangekamp - Tikamp
Utøver Øvelse 100 m LH KS HH 400 m 110H DK SS SK 1500 m Totalt Nr.
Martin Roe Resultat 10,86 7,03 13,98 1,96 50,93 15,47 48,37 4,80 62,28 4.47,58 7863 19
Poeng 892 821 727 767 772 794 836 849 772 633

Kvinner

rediger
Løpsøvelser
Utøver Øvelse Heat Semifinale Finale
Resultat Nr. Resultat Nr. Resultat Nr.
Hedda Hynne 800 m 2.00,76 3 Q 2.02,38 7 DNQ
Karoline Bjerkeli Grøvdal 5000 m 14.86,52 5 Q N/A 15.09,37 14
10000 m N/A DNF
Amalie Iuel 400 m hekk 55,65 6 q 57,61 8 DNQ
Line Kloster 400 m hekk 56,45 DNQ
Tekniske øvelser
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Distanse Nr. Distanse Nr.
Lene Retzius Stavsprang 4,25 =14 DNQ
Utøver Øvelse Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 Totalt
Resultat Resultat Resultat Resultat Resultat Par Nr.
Viktor Hovland Menn 68 69 71 64 272 –12 14
Kristian Krogh Johannessen 72 70 71 71 284 E 53
Tonje Daffinrud Kvinner 81 73 81 74 309 +25 60
  • Marianne Skarpnord kvalifiserte seg også, men trakk seg på grunn av andre forpliktelser.

Friidrett Gymnastikk

rediger
Menn
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Totalt Nr. Totalt Nr.
Sofus Heggemsnes Bøylehest 13,066 44 DNQ
Ringer 13,233 52 DNQ
Skranke 13,133 61 DNQ
Svingstang 12,933 52 DNQ
Kvinner
Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Apparat Totalt Nr. Apparat Totalt Nr.
H SK B F H SK B F
Julie Erichsen Mangekamp individuelt 11,566 11,566 75 DNQ

Hestesport Hestesport

rediger

Sprangridning

rediger
Utøver Hest Øvelse Kvalifisering Finale Totalt
Straff Nr. Straff Nr. Straff Nr.
Geir Gulliksen Quatro Individuelt 1.00 26 Ret

Håndball Håndball

rediger

Utdypende artikkel: Håndball under Sommer-OL 2020

Tropp
Innledende runde
Lag K V U T + MF P
  Frankrike 5 4 0 1 162 148 +14 8
  Spania 5 4 0 1 155 142 +13 8
  Tyskland 5 3 0 2 146 131 +15 6
  Norge 5 3 0 2 136 132 +4 6
  Brasil 5 1 0 4 128 145 −17 2
  Argentina 5 0 0 5 125 154 −29 0


24. juli 2021
09:00 (02:00 UTC+2)
Norge   27–24   Brasil Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Horáček, Novotný (CZE)
Sagosen 8 (12–13) Lângaro 5
Rapport   1×  1× 
26. juli 2021
16:15 (09:15 UTC+2)
Spania   28–27   Norge Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Nikolov, Nachevski (MKD)
Figueras 10 (13–14) Jøndal 9
  1×  Rapport   2× 
28. juli 2021
16:15 (09:15 UTC+2)
Norge   27–23   Argentina Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Fonseca, Santos (POR)
Sagosen 7 (13–12) Pizarro, D. Simonet 5
  2×  Rapport   2× 
30. juli 2021
21:30 (14:30 UTC+2)
Tyskland   28–23   Norge Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Brunner, Salah (SUI)
Gensheimer 6 (14–11) Sagosen 7
  2×  Rapport   1×  1× 
1. august 2021
16:15 (09:15 UTC+2)
Norge   32–29   Frankrike Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Nachevski, Nikolov (MKD)
Sagosen 7 (15–15) Descat, N. Karabatić 5
  1×  Rapport   1× 
Kvartfinale
3. august 2021
17:00 (10:00 UTC+2)
Danmark   31–25   Norge Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
M. Hansen, Holm 8 (13–12) Sagosen 8
  1×  Rapport   1×  1× 

Kvinner

rediger

  Bronse

Tropp
Innledende runde
Lag K V U T + MF P
  Norge 5 5 0 0 170 123 +47 10
  Nederland 5 4 0 1 169 143 +26 8
  Montenegro 5 2 0 3 139 142 −3 4
  Sør-Korea 5 1 1 3 147 165 −18 3
  Angola 5 1 1 3 130 156 −26 3
  Japan 5 1 0 4 124 150 −26 2


25. juli 2021
16:15 (09:15 UTC+2)
Norge   39–27   Sør-Korea Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Brattset Dale 11 (18–10) Sim 5
  Rapport   1× 
27. juli 2021
19:30 (12:30 UTC+2)
Angola   21–30   Norge Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): García, Paolantoni (ARG)
Guialo, Kassoma 6 (10–15) Solberg-Isaksen 7
  Rapport   2× 
29. juli 2021
16:15 (09:15 UTC+2)
Montenegro   23–35   Norge Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Radičević 6 (13–13) Mørk, Reistad 7
  2×  Rapport  
31. juli 2021
21:30 (14:30 UTC+2)
Norge   29–27   Nederland Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Mørk 9 (16–13) Smits 7
  Rapport  
2. august 2021
21:30 (14:30 UTC+2)
Norge   37–25   Japan Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): El-Saied, El-Saied (EGY)
Frafjord 6 (16–11) Ohyama, Yokoshima 5
  Rapport   2× 
Kvartfinale
4. august 2021
13:15 (06:15 UTC+2)
Norge   26–22   Ungarn Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Brattset Dale 7 (12–10) Szöllősi-Zácsik 5
Rapport  
Semifinale
6. august 2021
21:00 (14:00 UTC+2)
Norge   26–27   ROC Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Bonaventura, Bonaventura (FRA)
Mørk 10 (11–14) Vjakhireva 9
  1×  Rapport   1×  1× 
Bronsefinale
8. august 2021
11:00 (04:00 UTC+2)
Norge   36–19   Sverige Yoyogi National Gymnasium, Tokyo
Dommer(e): Alpaidze, Berezkina (RUS)
Brattset Dale, Mørk 8 (19–7) Carlson, Westberg 4
  1×  Rapport  

Padling Padling

rediger

Sprint

rediger

Norge kvalifiserte en båt i K1 1000 meter i kvalifseringsregattaen i Szeged i Ungarn.[1]

Utøver Øvelse Heat Kvartfinaler Semifinaler Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Lars Magne Ullvang K-1 1000 meter menn 3.47,253 3 QF 3.49,830 3 DNQ

Forklaring: QF = Kvartfinale; SF = Semifinale; FA = Finale; FB = B-finale

Roing Roing

rediger
Menn
Utøver Øvelse Heat Omløp Kvartfinaler Semifinaler Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Kjetil Borch Singlesculler 6.54,46 1 QF N/A 7.10,97 1 SA/B 6.42,92 1 FA 6.41,66  
Kristoffer Brun 
Are Strandli 
Dobbeltsculler lettvekt 6.25,74 1 SA/B N/A 12.16,25 6 FB DNS[2]
Martin Helseth 
Oscar Stabe Helvig 
Erik Solbakken 
Olaf Tufte 
Dobbeltfirer 5.49,02 4 R 6.02,85 4 FB N/A 5.47,34 9

Forklaring: FA=A-finale; FB=B-finale; FC=C-finale; FD=D-finale; FE=E-finale; FF=F-finale; SA/B=Semifinaler A/B; SC/D=Semifinaler C/D; SE/F=Semifinaler E/F; QF=Kvartfinaler; R=Omløp

Seiling Seiling

rediger

Utdypende artikkel: Seiling under Sommer-OL 2020

Norge kvalifiserte fire båter til OL i VM i seiling 2018.[3][4]

Senere kvalifiserte de to båter til i ulike kontinentale regattaer.

Menn
Utøver Øvelse Omgang Nettpoeng Nr.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Endre Funnemark RS:X 14 16 5 11 11 26
(DSQ)
9 10 3 19 12 16 EL 126 14
Hermann Tomasgaard Laser 3 18 15 2 6 8 10 5 19 4 N/A 14 83  
Anders Pedersen Finnjolle 14 6 2 10 13 12 5 11 9 4 N/A EL 82 11
Kvinner
Utøver Øvelse Omgang Nettpoeng Nr.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Line Flem Høst Laser Radial 20 3 1 3 10 25 12 6 24 22 N/A 10 111 8
Helene Næss
Marie Rønningen
49erFX 10 17 12 13 10 9 4 9 2 3 18 7 4 118 7
Blandet
Utøver Øvelse Løp Nettpoeng Nr.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Nicholas Fadler Martinsen
Martine Steller Mortensen
Nacra 17 14 17 18 19 19 18 17 15 17 12 19 17 EL 183 19

M = Medaljeløp; EL = Eliminert

Skyting Skyting

rediger

Utdypende artikkel: Skyting under Sommer-OL 2020

Norge kvalifiserte seg i to øvelser i VM i skyting 2018.[5]

Utøver Øvelse Kvalifisering Finale
Poeng Nr. Poeng Nr.
Henrik Larsen 50 meter helmatch menn 1175 9 DNQ
10 meter luftrifle menn 627,4 11 DNQ
Jon-Hermann Hegg 50 meter helmatch menn 1181 3 Q 438,0 4
10 meter luftrifle menn 625,5 22 DNQ
Jeanette Hegg Duestad 50 meter helmatch kvinner 1171-65x 8 Q 439.9 4
10 meter luftrifle kvinner 632,9 OR 1 Q 209,3 4
Jenny Stene 50 meter helmatch kvinner 1168-50x 12 DNQ
10 meter luftrifle kvinner 625,5 19 DNQ
Erik Watndal Skeet menn 121 14 DNQ
Jeanette Hegg Duestad
Henrik Larsen
10 m luftrifle blandet lag 626,8 10 DNQ
Jenny Stene
Jon-Hermann Hegg
626,8 9 DNQ

Stuping Stuping

rediger
Utøver Øvelse Innledende runde Semifinaler Finale
Poeng Nr. Poeng Nr. Poeng Nr.
Anne Vilde Tuxen 10 meter kvinner 219.15 28 DNQ

Svømming Svømming

rediger
Utøver Øvelse Heat Semifinale Finale
Tid Nr. Tid Nr. Tid Nr.
Henrik Christiansen 400 m fri menn 3.48,88 21 N/A DNQ
800 m fri menn 7.48,37 9 N/A DNQ
1500 m fri menn 15.11,14 21 N/A DNQ
Tomoe Zenimoto Hvas 100 m butterfly menn 52,22 27 DNQ
200 m butterfly menn 1.56,30 19 DNQ
200 m individuell medley menn 1.57,64 12 Q 2.00,21 16 DNQ
André Klippenberg Grindheim 100 meter brystsvømming menn 1.00,86 35 DNQ
Ingeborg Vassbakk Løyning 100 m rygg kvinner 1.00,07 18 DNQ
200 m rygg kvinner 2.11,68 17 DNQ

Sykling Sykling

rediger

Landevei

rediger
Utøver Øvelse Plassering
Tobias Foss Temporitt menn 23
Fellesstart menn 61
Tobias Halland Johannessen[6] 82
Markus Hoelgaard 34
Andreas Leknessund 83
Katrine Aalerud Fellesstart kvinner 37
Temporitt kvinner 20
Stine Borgli Fellesstart kvinner Fullførte ikke

Banesykling

rediger
Omnium
Utøver Øvelse Scratch Tempo Eliminasjon Poengløp Poeng totalt Nr.
Nr. Poeng Nr. Poeng Nr. Poeng Nr. Poeng
Anita Stenberg Omnium kvinner 5

Terrengsykling

rediger
Utøver Øvelse Tid Nr.
Erik Hægstad Rundbane menn 1.31,14 24
Utøver Øvelse Seeding Kvartfinale Semifinale Finale
Resultat Nr. Poeng Nr. Poeng Nr. Resultat Nr.
Tore Navrestad Menn N/A 9 3 Q 18 6 Gikk ikke videre

Taekwondo Taekwondo

rediger
Utøver Øvelse Åttendedelsfinaler Kvartfinaler Semifinaler Omkamp Finale / BM
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Richard Ordemann Menn -80 kg   Al-Sharabaty (JOR)
T 4–5
Ikke direkte videre   Mahboubi (MAR)
S 25–10
  Eissa (EGY)
T 4–12
5

Triatlon

rediger
Utøver Øvelse Svømming (1.5 km) Mellomtid 1 Sykling (40 km) Mellomtid 2 Løping (10 km) Totaltid Nr.
Kristian Blummenfelt Menn 18,04 0,39 56,19 0,28 29,34 1.45,04  
Gustav Iden 18,24 0,39 55,59 0,29 30,29 1.46,00 8
Casper Stornes 17,58 0,42 56,21 0,28 30,50 1.46,19 11
Lotte Miller Kvinner 19,58 0,46 1.04,35 0,35 36,49 2.02,43 24

Volleyball Volleyball

rediger

Utdypende artikkel: Volleyball under Sommer-OL 2020

Sandvolleyball

rediger
Utøvere Øvelse Innledende runde Resultat Åttendedelsfinale Kvartfinaler Semifinaler Finale / BM
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Motstander
Resultat
Nr.
Anders Mol
Christian Sørum
Menn Gruppe A
  McHughSchumann (AUS)
S 2–1 (21–18, 18–21, 15–13)
  HerreraGavira (ESP)
S 2–0 (21–17, 24–22)
  SemjonovLesjukov (ROC)
T 0–2 (19–21, 19–21)
2.-plass   BrouwerMeeuwsen (NED)
S 2–0
(21–17, 21–19)
  SemjonovLesjukov (ROC)
S 2–0
(21–17, 21–19)
  PļaviņšTočs (LAT)
S 2–0
(21–15, 21–16)
  KrasilnikovStojanovskij (ROC)
S 2–0
(21–17, 21–18)
 

Referanser

rediger