NM i friidrett 1948

Norgesmesterskapet i friidrett 1948 bestod av flere arrangementer som i 1948 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.

Hovedmesterskapet for menn ble arrangert på Trondheim stadion i Trondheim 21.–22. august. Arrangører var Trondheim & Omegn Friidrettskrets og Sør-Trøndelag Friidrettskrets.[1]

Hovedmesterskapet for kvinner ble arrangert på Vigernes stadionLillestrøm 21.–22. august. Arrangør var Minerva.[2]

Kongepokalvinner ble Martin Stokken.[3] Kongepokal for kvinner ble ikke utdelt.

Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapene:

KvinnerRediger

60 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Solveig Toms Oslo IL 8.1
  Mona Huse Kolbotn IL 8.2
  Turid Syversen Minerva 8.2


100 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Solveig Toms Oslo IL 13.0
  Anne Lise Thoresen Tyrving 13.1
  Unni Sæther Tyrving 13.1


200 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Unni Sæther Tyrving 27.1
  Ann Mari Eriksen Freidig 27.9
  Mari Forberg Verdal IL 28.1


80 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Aud Hansen Oslo IL 14.7

Kun 1 deltager


4 x 100 meter stafettRediger

Plass Klubb Tid
  Oslo IL 52.6
  Tyrving 53.0
  Gamlebyen/Forward 53.8


LengdehoppRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Aslaug Solheim Dristug 5.04
  Mari Forberg Verdal IL 4.90
  Unni Sæther Tyrving 4.82


HøydehoppRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Irene Brendtsø Raumnes & Årnes 1.45
  Berit Tomter Raumnes & Årnes 1.35
  Solveig Toms Oslo IL 1.35


KulestøtRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Grethe Werner Torshaug IF 11.02
  Kirsten Johannesen Norrøna 10.90
  Johanne Greibrok Grendi 10.10


DiskosRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Magnhild Kjønsberg Sørskogbygda 36.81
  Elna Nyengen Sørskogbygda 31.49
  Aud Nordvik Jensen Nornen 31.45


SpydkastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Ella Trondsen Sauda 34.05
  Bjørg Kristiansen Lena 30.71
  Brita Bull SK Rapp 29.66


MennRediger

100 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Peter Bloch Ready 11.0
  Haldor Hansen Sandnes 11.2
  Henry Johansen Oslo-Ørn 11.3


200 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Peter Bloch Ready 22.3
  Henry Johansen Oslo-Ørn 22.3
  Gunnar Tangen Torodd 22.6


400 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Bjørn Vade IK Tjalve 48.6
  Per Dokka Ready 50.1
  Arne Klem Vestheim 50.2


800 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Bjørn Vade IK Tjalve 1:53.2
  Olav Høiland Vikedal 1:56.3
  Knut Karlsen (Vaular) Fri, Espeland 1:56.3


1500 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Kaare Vefling Sandefjord 3:58.6
  Per Andresen IK Tjalve 3:59.2
  Willy Sponberg Mode 4:00.4


5000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Martin Stokken Selsbakk IF 14:44.2
  Jakob Kjersem Tresfjord 15:05.0
  Sigurd Slaatten Moss IL 15:19.8


10000 meterRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Martin Stokken Selsbakk IF 30:25.5
  Jakob Kjersem Tresfjord 31:52.6
  Einar Nymark Nymark 32:13.0


25 km landeveisløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  John Systad TIF Viking 1:25:38
  Rolf Ødegaard IL Sverre 1:30:29
  Lars Tærum BUL 1:32:58


3 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Leif Hvorup Ringsaker 18:52
  Erling Stubmo Frol 19:02
  Leon Aasbø TIF Viking 19:02


8 km terrengløpRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Martin Stokken Selsbakk 25:35
  Einar Nymark Nymark 27:05
  Jakob Kjersem Tresfjord 27:20


110 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Arnt Garpestad Skjalg IL 15.6
  Egil Arneberg Freidig 15.6
  Godtfred Holmvang Tyrving 16.0


400 meter hekkRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Ole B. Opsahl IL i BUL 56.4
  Godtfred Holmvang Tyrving 57.0
  Einar Saxhaug IK Tjalve 57.1


3000 meter hinderRediger

Plass Utøver Klubb Tid
  Martin Stokken Selsbakk IF 9:16.0
  Alv Kveberg Alvdal 9:34.2
  Erling Røst Norodd 9:43.4


4 x 100 meter stafettRediger

Plass Klubb Tid
  Ready 43.3
  Oslo-Ørn 44.0
  IK Tjalve 44.1


4 x 400 meter stafettRediger

Plass Klubb Tid
  IK Tjalve 3:25.8
  Ready 3:26.0
  Oslo-Ørn 3:33.2


4 x 1500 meter stafettRediger

Plass Klubb Tid
  IK Tjalve 16:44.8
  Oslo-Studentene 16:46.6
  IF Ready 16:59.8


1000 meter stafettRediger

Plass Klubb Tid
  IK Tjalve 1:58.9
  IF Ready 1:59.3
  Oslo-Ørn 2:01.4


LengdehoppRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Knut Nordgreen Brann 6.90
  Eugen Haugland Haugesund IL 6.68
  Godtfred Holmvang Tyrving 6.65


HøydehoppRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Bjørn Paulson Skjalg IL 1.96
  Birger Leirud Leirsund 1.96
  Bjørn Gundersen Elverum 1.93


TrestegRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Eugen Haugland Haugesund IL 14.52
  Rune Nilsen Tønsberg-Kam. 14.29
  Odd B. Giving KFUM-kameratene 14.21


StavsprangRediger

Plass Utøver Klubb Høyde
  Erling Kaas IK Tjalve 4.13
  Audun Bugjerde IK Tjalve 3.60
  Ola Rørvik Nidarvold 3.50


KulestøtRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Bjarne Thoresen Askim 14.94
  Arne Rohde Torshaug IF 14.89
  Lars Ulgenes Odda 14.29


DiskosRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Ivar Ramstad Røra 48.61
  Stein Johnson IK Tjalve 47.94
  Johan Nordby Torshaug IF 45.81


SpydkastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Odd Mæhlum Hamar IL 61.67
  Einar Røberg Søre Trysil 61.07
  Sverre Dahle Sauda 59.82


SleggekastRediger

Plass Utøver Klubb Lengde
  Jack Lillo Torshaug IF 45.43
  Sverre Strandli Brandval 44.51
  Nordahl Nicolaysen Fossekallen 43.63


ReferanserRediger

  1. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
  2. ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
  3. ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.

KilderRediger