Liège–Bastogne–Liège 2024

Liège–Bastogne–Liège 2024
Detaljer
Ritt110. Liège–Bastogne–Liège
KonkurranseUCI WorldTour 2024 1.UWT
Dato21. april 2024
Distanse254,5 km
LandBEL Belgia
StartstedLiège
MålstedLiège
Lag25
Startende ryttere175
Fullførende ryttere117
Gjennomsnittsfart40,85 km/t
NettstedNettsted
Resultater
VinnerSLO Tadej Pogačar (UAE Team Emirates)
2. plassFRA Romain Bardet (Team dsm-firmenich PostNL)
3. plassNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
◀20232025
Dokumentasjon

Liège–Bastogne–Liège 2024 var den 110. utgaven av endagsrittet Liège–Bastogne–Liège i Belgia, som ble avholdt 21. april 2024.

I 2024 ble rittet vunnet av Tadej Pogačar, som også vant i 2021. Romain Bardet og Mathieu van der Poel kom på henholdsvis 2. og 3. plass.

WorldTour-lag (18)ProTour-lag (7)

Resultater

rediger
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Tadej Pogačar UAE Team Emirates6t 13' 48"
2.   Romain Bardet Team dsm-firmenich PostNL+ 1' 39"
3.   Mathieu van der Poel Alpecin-Deceuninck+ 2' 02"
4.   Maxim Van Gils Lotto Dstny+ 2' 02"
5.   Aurélien Paret-Peintre Decathlon-AG2R La Mondiale+ 2' 02"
6.   Mauri Vansevenant Soudal Quick-Step+ 2' 02"
7.   Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 2' 02"
8.   Aleksej Lutsenko Astana Qazaqstan Team+ 2' 02"
9.   Pello Bilbao Bahrain Victorious+ 2' 02"
10.   Tom Pidcock Ineos Grenadiers+ 2' 02"
11.   Paul Lapeira Decathlon-AG2R La Mondiale+ 2' 02"
12.   Tiesj Benoot Team Visma | Lease a Bike+ 2' 02"
13.   Bauke Mollema Lidl-Trek+ 2' 02"
14.   Alex Aranburu Movistar Team+ 2' 02"
15.   Dylan Teuns Israel-Premier Tech+ 2' 02"
16.   Benoît Cosnefroy Decathlon-AG2R La Mondiale+ 2' 02"
17.   Marc Hirschi UAE Team Emirates+ 2' 02"
18.   Guillaume Martin Cofidis+ 2' 02"
19.   Ion Izagirre Cofidis+ 2' 02"
20.   Aleksandr Vlasov Bora-Hansgrohe+ 2' 02"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste

rediger
  Startliste
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlassering
1  James Knox (GBR) DNF
2  Gil Gelders (BEL) 69.
3  William Junior Lecerf (BEL) DNF
4  Fausto Masnada (ITA) 71.
5  Pieter Serry (BEL) 76.
6  Mauri Vansevenant (BEL) 6.
7  Louis Vervaeke (BEL) 72.
Sportsdirektør: Klaas Lodewyck, Kevin Hulsmans
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlassering
11  Tom Pidcock (GBR) 10.
12  Egan Bernal (COL) 21.
13  Laurens De Plus (BEL) 31.
14  Omar Fraile (ESP) 65.
15  Ethan Hayter (GBR) 75.
16  Michał Kwiatkowski (POL) DNF
17  Brandon Rivera (COL) 87.
Sportsdirektør: Steve Cummings, Kurt Bogaerts
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlassering
21  Santiago Buitrago (COL) 41.
22  Yukiya Arashiro (JPN) DNF
23  Pello Bilbao (ESP) 9.
24  Wout Poels (NED) 30.
25  Dušan Rajović (SRB)  DNF
26  Antonio Tiberi (ITA) 22.
27  Łukasz Wiśniowski (POL) DNF
Sportsdirektør: Roman Kreuziger, Vladimir Miholjević
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlassering
31  Mathieu van der Poel (NED)  (landevei) 3.
32  Quinten Hermans (BEL) 35.
33  Søren Kragh Andersen (DEN) 67.
34  Axel Laurance (FRA) 44.
35  Oscar Riesebeek (NED) DNF
36  Stan Van Tricht (BEL) DNF
37  Luca Vergallito (ITA) 111.
Sportsdirektør: Christoph Roodhooft, Luuc Bugter
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlassering
41  Richard Carapaz (ECU)  (landevei) 26.
42  Ben Healy (IRL)  (landevei) 27.
43  Mikkel Frølich Honoré (DEN) 46.
44  Archie Ryan (IRL) 55.
45  James Shaw (GBR) 95.
46  Harry Sweeny (AUS) 59.
47  Rigoberto Urán (COL) DNF
Sportsdirektør: Tom Southam, Ken Vanmarcke
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
51  David Gaudu (FRA) 43.
52  Lorenzo Germani (ITA) 106.
53  Romain Grégoire (FRA) 24.
54  Valentin Madouas (FRA)  (landevei) 7.
55  Quentin Pacher (FRA) 51.
56  Rémy Rochas (FRA) 91.
57  Clément Russo (FRA) 105.
Sportsdirektør: Benoît Vaugrenard, Philippe Mauduit
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
61  Guillaume Martin (FRA) 18.
62  Rubén Fernández Andújar (ESP) DNF
63  Jesús Herrada (ESP) 100.
64  Gorka Izagirre (ESP) DNF
65  Ion Izagirre (ESP) 19.
66  Axel Mariault (FRA) 116.
67  Anthony Perez (FRA) DNF
Sportsdirektør: Thierry Marichal, Roberto Damiani
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlassering
71  Tiesj Benoot (BEL) 12.
72  Ben Tulett (GBR) DNF
73  Milan Vader (NED) 90.
74  Attila Valter (HUN)  (landevei) 40.
75  Loe van Belle (NED) 102.
76  Tosh Van der Sande (BEL) DNF
77  Julien Vermote (BEL) DNF
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen, Michal Szyszkowski
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlassering
81  Jai Hindley (AUS) 52.
82  Roger Adrià (ESP) 82.
83  Giovanni Aleotti (ITA) DNF
84  Bob Jungels (LUX) 45.
85  Jonas Koch (GER) DNF
86  Matteo Sobrero (ITA) DNF
87  Aleksandr Vlasov20.
Sportsdirektør: Enrico Gasparotto, Christian Pömer
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlassering
91  Mattias Skjelmose (DEN)  (landevei) 28.
92  Andrea Bagioli (ITA) DNF
93  Julien Bernard (FRA) 68.
94  Patrick Konrad (AUT) DNF
95  Bauke Mollema (NED) 13.
96  Sam Oomen (NED) 70.
97  Toms Skujiņš (LAT) 48.
Sportsdirektør: Kim Andersen, Maxime Monfort
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
101  Tadej Pogačar (SLO)  (landevei) 1.
102  Sjoerd Bax (NED) DNF
103  Finn Fisher-Black (NZL) DNF
104  João Almeida (POR) 29.
105  Marc Hirschi (SUI)  (landevei) 17.
106  Domen Novak (SLO) 60.
107  Diego Ulissi (ITA) DNF
Sportsdirektør: Tomás Gil, Joxean Fernández
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlassering
111  Maxim Van Gils (BEL) 4.
112  Logan Currie (NZL) 117.
113  Jarrad Drizners (AUS) DNF
114  Andreas Kron (DEN) 37.
115  Sylvain Moniquet (BEL) 54.
116  Mathijs Paasschens (NED) DNF
117  Jonas Gregaard (DEN) 94.
Sportsdirektør: Mario Aerts, Tony Gallopin
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlassering
121  Dylan Teuns (BEL) 15.
122  George Bennett (NZL) 73.
123  Simon Clarke (AUS) 58.
124  Jakob Fuglsang (DEN) 84.
125  Derek Gee (CAN) 86.
126  Nick Schultz (AUS) 57.
127  Stephen Williams (GBR) 66.
Sportsdirektør: Sam Bewley, Rik Verbrugghe
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlassering
131  Romain Bardet (FRA) 2.
132  Romain Combaud (FRA) 107.
133  Matthew Dinham (AUS) DNF
134  Chris Hamilton (AUS) DNF
135  Enzo Leijnse (NED) DNF
136  Martijn Tusveld (NED) 115.
137  Kevin Vermaerke (USA) 23.
Sportsdirektør: Philip West, Joey van Rhee
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlassering
141  Benoît Cosnefroy (FRA) 16.
142  Bruno Armirail (FRA) DNF
143  Clément Berthet (FRA) 50.
144  Felix Gall (AUT) 47.
145  Paul Lapeira (FRA) 11.
146  Aurélien Paret-Peintre (FRA) 5.
147  Nicolas Prodhomme (FRA) 38.
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Cyril Dessel
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlassering
151  Aleksej Lutsenko (KAZ)  (landevei) 8.
152  Anthon Charmig (DEN) 63.
153  Igor Chzhan (KAZ) DNF
154  Lorenzo Fortunato (ITA) 79.
155  Christian Scaroni (ITA) 53.
156  Santiago Umba (COL) 76.
157  Simone Velasco (ITA)  (landevei) 34.
Sportsdirektør: Dmitrij Fofonov, Stefano Zanini
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlassering
161  Georg Zimmermann (GER) 49.
162  Lilian Calmejane (FRA) 112.
163  Kevin Colleoni (ITA) 96.
164  Gerben Kuypers (BEL) DNF
165  Baptiste Planckaert (BEL) DNF
166  Lorenzo Rota (ITA) 33.
167  Rein Taaramäe (EST) DNF
Sportsdirektør: Steven De Neef, Sebastien Demarbaix
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlassering
171  Simon Yates (GBR) 32.
172  Davide De Pretto (ITA) DNF
173  Anders Foldager (DEN) 93.
174  Jan Maas (NED) DNF
175  Michael Matthews (AUS) 36.
176  Mauro Schmid (SUI) DNF
177  Filippo Zana (ITA) 39.
Sportsdirektør: Valerio Piva, Pieter Weening
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlassering
181  Davide Formolo (ITA) 42.
182  Alex Aranburu (ESP) 14.
183  Jorge Arcas (ESP) 97.
184  William Barta (USA) DNF
185  Carlos Canal (ESP) DNF
186  Oier Lazkano (ESP)  64.
187  Iván Romeo (ESP) DNF
Sportsdirektør: José Vicente García Acosta, Jürgen Roelandts
Uno-X Mobility
UXM
Nr.RytterPlassering
191  Tobias Halland Johannessen (NOR) 25.
192  Martin Urianstad Bugge (NOR) 104.
193  Odd Christian Eiking (NOR) 88.
194  Ådne Holter (NOR) 109.
195  Johannes Kulset (NOR) 62.
196  Andreas Leknessund (NOR) 61.
197  Anders Skaarseth (NOR) 110.
Sportsdirektør: Gabriel Rasch, Kurt Asle Arvesen
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlassering
201  Mathieu Burgaudeau (FRA) 78.
202  Fabien Doubey (FRA) DNF
203  Fabien Grellier (FRA) 113.
204  Jordan Jegat (FRA) 77.
205  Alan Jousseaume (FRA) 81.
206  Paul Ourselin (FRA) DNF
207  Alexis Vuillermoz (FRA) 92.
Sportsdirektør: Lylian Lebreton, Benoît Génauzeau
Bingoal WB
BWB
Nr.RytterPlassering
211  Luca Van Boven (BEL) 80.
212  Louka Matthys (BEL) 103.
213  Johan Meens (BEL) 74.
214  Dimitri Peyskens (BEL) DNF
215  Aaron Van der Beken (BEL) DNF
216  Giacomo Villa (ITA) DNF
217  Loïc Vliegen (BEL) DNF
Sportsdirektør: Christophe Detilloux, Olivier Kaisen
Equipo Kern Pharma
EKP
Nr.RytterPlassering
221  Iván Cobo (ESP) DNF
222  Marc Brustenga (ESP) DNF
223  Francisco Galván (ESP) DNF
224  Jordi López (ESP) 114.
225  Mikel Retegi (ESP) DNF
226  Ibon Ruiz (ESP) 89.
227  Danny van der Tuuk (POL) DNF
Sportsdirektør: Pablo Urtasun, Juan José Oroz
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlassering
231  Kévin Vauquelin (FRA) DNF
232  Louis Barré (FRA) DNF
233  Clément Champoussin (FRA) 85.
234  Anthony Delaplace (FRA) 99.
235  Simon Guglielmi (FRA) 101.
236  Laurens Huys (BEL) 83.
237  Michel Ries (LUX) 98.
Sportsdirektør: Yvon Ledanois
Team Flanders-Baloise
TFB
Nr.RytterPlassering
241  Kamiel Bonneu (BEL) DNF
242  Toon Clynhens (BEL) DNF
243  Lars Craps (BEL) DNF
244  Siebe Deweirdt (BEL) DNF
245  Elias Maris (BEL) 108.
246  Dylan Vandenstorme (BEL) DNF
247  Vincent Van Hemelen (BEL) DNF
Sportsdirektør: Hans De Clercq, Andy Missotten

Referanser

rediger


Eksterne lenker

rediger