Gent–Wevelgem 2024

Gent–Wevelgem 2024 var den 86. utgaven av ett endags sykkelritt i Belgia avholdt 24. mars 2024. Rittet startet i Ieper og avsluttet i Wevelgem.

Gent–Wevelgem 2024
Detaljer
Ritt86. Gent–Wevelgem
KonkurranseUCI WorldTour 2024 1.UWT
Dato24. mars 2024
Distanse253,1 km
LandBEL Belgia
StartstedIeper
MålstedWevelgem
Lag25
Startende ryttere173
Gjennomsnittsfart45,196 km/t
NettstedNettsted
Resultater
VinnerDEN Mads Pedersen (Lidl-Trek)
2. plassNED Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck)
3. plassBEL Jordi Meeus (Bora-Hansgrohe)
◀20232025
Dokumentasjon

Rittet ble vunnet av Mads Pedersen.[1]

WorldTour-lag (18)ProTour-lag (7)

Resultater

rediger
 Sammenlagtplassering
RytterLagTid
1.   Mads Pedersen Lidl-Trek5t 36' 00"
2.   Mathieu van der Poel Alpecin-Deceuninck+ 0"
3.   Jordi Meeus Bora-Hansgrohe+ 16"
4.   Jasper Philipsen Alpecin-Deceuninck+ 16"
5.   Jonathan Milan Lidl-Trek+ 16"
6.   Olav Kooij Team Visma | Lease a Bike+ 16"
7.   Biniam Girmay Intermarché-Wanty+ 16"
8.   Tim Merlier Soudal Quick-Step+ 16"
9.   Dylan Groenewegen Team Jayco AlUla+ 16"
10.   Matteo Trentin Tudor Pro Cycling Team+ 16"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste

rediger
  Startliste
Team Visma | Lease a Bike
TVL
Nr.RytterPlassering
1  Tiesj Benoot (BEL)
2  Olav Kooij (NED)
3  Jan Tratnik (SLO) DNF
4  Edoardo Affini (ITA)
5  Tosh Van der Sande (BEL)
6  Mick van Dijke (NED)
7  Tim van Dijke (NED)
Sportsdirektør: Arthur Van Dongen
Alpecin-Deceuninck
ADC
Nr.RytterPlassering
11  Mathieu van der Poel (NED)  (landevei)
12  Jasper Philipsen (BEL)
13  Timo Kielich (BEL)
14  Søren Kragh Andersen (DEN)
15  Silvan Dillier (SUI)
16  Ramon Sinkeldam (NED)
17  Gianni Vermeersch (BEL)
Sportsdirektør: Frederik Willems
Intermarché-Wanty
IWA
Nr.RytterPlassering
21  Biniam Girmay (ERI)
22  Madis Mihkels (EST)
23  Hugo Page (FRA)
24  Laurenz Rex (BEL)
25  Adrien Petit (FRA)
26  Mike Teunissen (NED)
27  Georg Zimmermann (GER)
Sportsdirektør: Dimitri Claeys
Soudal Quick-Step
SOQ
Nr.RytterPlassering
31  Tim Merlier (BEL)
32  Yves Lampaert (BEL)
33  Gil Gelders (BEL)
34  Josef Černý (CZE)
35  Bert Van Lerberghe (BEL)
36  Kasper Asgreen (DEN)
37  Luke Lamperti (USA)
Sportsdirektør: Wilfried Peeters
Arkéa-B&B Hotels
ARK
Nr.RytterPlassering
41  Arnaud Démare (FRA)
42  David Dekker (NED)
43  Mathis Le Berre (FRA)
44  Luca Mozzato (ITA)
45  Daniel McLay (GBR)
46  Miles Scotson (AUS)
47  Alan Riou (FRA)
Sportsdirektør: Maxime Bouet, Sébastien Hinault
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlassering
51  Cees Bol (NED)
52  Jevgenij Fedorov (KAZ)
53  Michele Gazzoli (ITA)
54  Yevgeniy Gidich (KAZ)
55  Max Kanter (GER)
56  Michael Mørkøv (DEN)
57  Gleb Syrica
Sportsdirektør: Stefano Zanini
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlassering
61  Matej Mohorič (SLO)
62  Matevž Govekar (SLO)
63  Kamil Gradek (POL)
64  Fran Miholjević (CRO)
65  Andrea Pasqualon (ITA)
66  Dušan Rajović (SRB)  
67  Fred Wright (GBR)  (landevei)
Sportsdirektør: Enrico Poitschke
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlassering
71  Jordi Meeus (BEL)
72  Nico Denz (GER)
73  Marco Haller (AUT)
74  Filip Maciejuk (POL)
75  Ryan Mullen (IRL)
76  Luis-Joe Lührs (GER)
77  Danny van Poppel (NED)
Sportsdirektør: Bernhard Eisel
Cofidis
COF
Nr.RytterPlassering
81  Piet Allegaert (BEL)
82  Stanislaw Aniolkowski (POL)
83  Aimé De Gendt (BEL)
84  Milan Fretin (BEL)
85  Nolann Mahoudo (FRA)
86  Alexis Renard (FRA)
87  Axel Zingle (FRA)
Sportsdirektør: Jimmy Engoulvent, Thierry Marichal
Decathlon-AG2R La Mondiale
DAT
Nr.RytterPlassering
91  Oliver Naesen (BEL)
92  Edvald Boasson-Hagen (NOR)
93  Dries De Bondt (BEL)
94  Sander De Pestel (BEL)
95  Pierre Gautherat (FRA)
96  Jordan Labrosse (FRA)
97  Sam Bennett (IRL)
Sportsdirektør: Julien Jurdie
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlassering
101  Stefan Bissegger (SUI)
103  Jack Rootkin-Gray (GBR)
104  Jonas Rutsch (GER)
105  Harry Sweeny (AUS)
106  Michael Valgren (DEN)
107  Yuhi Todome (JPN)
Sportsdirektør: Ken Vanmarcke
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlassering
111  Stefan Küng (SUI)
112  Lewis Askey (GBR)
113  Sven Erik Bystrøm (NOR)
114  Olivier Le Gac (FRA)
115  Fabian Lienhard (SUI)
116  Laurence Pithie (NZL)
117  Clément Russo (FRA)
Sportsdirektør: Frédéric Guesdon
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlassering
121  Jhonatan Narváez (ECU)  (landevei)
122  Elia Viviani (ITA)
123  Cameron Wurf (AUS)
124  Magnus Sheffield (USA)
125  Ben Swift (GBR)
126  Connor Swift (GBR)
127  Ben Turner (GBR)
Sportsdirektør: Christian Knees
Lidl-Trek
LTK
Nr.RytterPlassering
131  Mads Pedersen (DEN)
132  Otto Vergaerde (BEL)
133  Edward Theuns (BEL)
134  Daan Hoole (NED)
135  Alex Kirsch (LUX)  (landevei)
136  Jonathan Milan (ITA)
137  Jasper Stuyven (BEL)
Sportsdirektør: Maxime Monfort
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlassering
141  Fernando Gaviria (COL)
142  Mathias Norsgaard (DEN)
143  Johan Jacobs (SUI)
144  Davide Cimolai (ITA)
145  Manlio Moro (ITA)
146  Lorenzo Milesi (ITA)
147  Albert Torres (ESP)
Sportsdirektør: Jürgen Roelandts
Team dsm-firmenich PostNL
DFP
Nr.RytterPlassering
151  John Degenkolb (GER)
152  Patrick Eddy (AUS)
153  Julius van den Berg (NED)
154  Nils Eekhoff (NED)
155  Enzo Leijnse (NED)
156  Niklas Märkl (GER)
157  Casper van Uden (NED)
Sportsdirektør: Pim Ligthart
Team Jayco AlUla
JAY
Nr.RytterPlassering
161  Michael Matthews (AUS)
162  Luke Durbridge (AUS)
163  Dylan Groenewegen (NED)
164  Luka Mezgec (SLO)
165  Kelland O’Brien (AUS)
166  Elmar Reinders (NED)
167  Max Walscheid (GER)
Sportsdirektør: Mathew Hayman
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlassering
171  Juan Sebastián Molano (COL)
172  Ivo Oliveira (POR)  (landevei)
173  Mikkel Bjerg (DEN)
174  Álvaro Hodeg (COL)
175  António Morgado (POR)
176  Nils Politt (GER)
177  Michael Vink (NZL)
Sportsdirektør: Fabio Baldato
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlassering
181  Hugo Hofstetter (FRA)
182  Hugo Houle (CAN)
183  Oded Kogut (ISR)
184  Riley Pickrell (CAN)
185  Jake Stewart (GBR)
186  Corbin Strong (NZL)
187  Tom Van Asbroeck (BEL)
Sportsdirektør: Sep Vanmarcke
Lotto Dstny
LTD
Nr.RytterPlassering
191  Arnaud De Lie (BEL)
193  Cedric Beullens (BEL)
194  Mathijs Paasschens (NED)
195  Lionel Taminiaux (BEL)
196  Liam Slock (BEL)
197  Brent Van Moer (BEL)
198  Jasper De Buyst (BEL)
Sportsdirektør: Dirk Demol
Uno-X Mobility
UXM
Nr.RytterPlassering
201  Alexander Kristoff (NOR) DNS
202  Jonas Abrahamsen (NOR)
203  Stian Fredheim (NOR)
204  Tord Gudmestad (NOR)
205  Erik Resell (NOR)
206  Rasmus Fossum Tiller (NOR)
207  William Blume Levy (DEN)
Sportsdirektør: Gino Van Oudenhove
Q36.5 Pro Cycling Team
Q36
Nr.RytterPlassering
211  Szymon Sajnok (POL)
212  Fabio Christen (SUI)
213  Tobias Ludvigsson (SWE)
214  Kamil Małecki (POL)
215  Cyrus Monk (AUS)
217  Nicolò Parisini (ITA)
Sportsdirektør: Aart Vierhouten
Team Flanders-Baloise
TFB
Nr.RytterPlassering
221  Lars Craps (BEL)
222  Jasper Dejaegher (BEL) DNF
223  Siebe Deweirdt (BEL)
224  Jules Hesters (BEL)
225  Noah Vandenbranden (BEL)
226  Yentl Vandevelde (BEL)
227  Dylan Vandenstorme (BEL)
Sportsdirektør: Walter Planckaert
TotalEnergies
TEN
Nr.RytterPlassering
231  Dries Van Gestel (BEL)
232  Lucas Boniface (FRA)
233  Sandy Dujardin (FRA)
234  Thomas Gachignard (FRA)
235  Émilien Jeannière (FRA)
236  Lorrenzo Manzin (FRA)
237  Anthony Turgis (FRA)
Sportsdirektør: Dominique Arnould
Tudor Pro Cycling Team
TUD
Nr.RytterPlassering
241  Matteo Trentin (ITA)
242  Sebastian Kolze Changizi (DEN)
243  Jacob Eriksson (SWE)
244  Petr Kelemen (CZE)
245  Marius Mayrhofer (GER)
246  Rick Pluimers (NED)
247  Maikel Zijlaard (NED)
Sportsdirektør: Bart Leysen

Referanser

rediger

Eksterne lenker

rediger