Åpne hovedmenyen
Friidrett under
Sommer-OL 1920
Athletics pictogram.svg
Løpsøvelser
100 m   menn
200 m   menn
400 m menn
800 m menn
1 500 m menn
5 000 m   menn
10 000 m   menn
110 m hekk menn
400 m hekk menn
3000 m hinder menn
3 000 meter lag menn
4x100 meter stafett menn
4x400 meter stafett menn
Landeveisøvelser
Maraton menn
Kappgang 3 km menn
Kappgang 10 km menn
Terrengløp inviduelt menn
Terrengløp lag menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn
Tresteg menn
Høydehopp menn
Stavsprang menn
Kulestøt menn
Diskoskast menn
Sleggekast menn
Spydkast menn
Vektkasting menn
Sammensatte øvelser
Femkamp menn
Tikamp menn

10000 meter for menn var en av løpøvelsene i friidrett under Sommer-OL 1920 i Antwerpen. Det var andre gangen distansen var med på det olympiske programmet. Trettifire deltakere fra sytten nasjoner deltok på 10000 meter som ble avviklet 19. og 20. august 1920.

Innhold

RekorderRediger

Gjeldende rekorder før lekene i 1920:

Verdensrekord 30.58,8   Jean Bouin Colombes (FRA) 16. november 1911
Olympisk rekord 31.20,8   Hannes Kolehmainen Stockholm (SWE) 8. juli 1912

ResultaterRediger

ForsøksheatRediger

Alle tre forsøksheatene ble avviklet 19. august 1920. De fem beste fre hvert heat gikk videre til finalen.

Forsøksheat 1

Plassering Utøver Tid Kvalifisert
1.   James Wilson (GBR) 33.40,2 Q
2.   Paavo Nurmi (FIN) 33.46,3 Q
3.   Augusto Maccario (ITA) 34.06,8 Q
4.   Jean-Baptiste Manhès (FRA) 34.12,0 Q
5.   Alfred Gaschen (SUI) 34.38,4 Q
6.   Werner Magnusson (SWE) 34.49,2
7.   Lucien Duquesne (FRA) 35.06,6
8.   Pierre Devaux (BEL) 36.38,3
  Jüri Lossman (EST) DNF
  Phadeppa Chaugle (IND) DNF
  Julius Ebert (DEN) DNF
  Amisoli Patisoni (USA) DNF

Forsøksheat 2

Plassering Utøver Tid Kvalifisert
1.   Joseph Guillemot (FRA) 32:41.6 Q
2.   Eric Backman (SWE) 32:48.5 Q
3.   Albert Andersen (DEN) 32:58.4 Q
4.   Fred Faller (USA) 33:02.4 Q
5.   Oscar Garin (SUI) 33:04.4 Q
6.   Edward Lawrence (CAN) 33:08.5
7.   Teodoro Pons (ESP)
8.   Konosuke Sano (JPN)
9.   Aimé Proot (BEL)
10.   Sinton Hewitt (AUS)

Forsøksheat 3

Plassering Utøver Tid Kvalifisert
1.   Heikki Liimatainen (FIN) 32:08.2 Q
2.   Charles Clibbon (GBR) 32:08.8 Q
3.   Gaston Heuet (FRA) 32:11.1 Q
4.   Carlo Speroni (ITA) 32:13.1 Q
5.   James Hatton (GBR) 32:23.0 Q
6.   Nils Bergström (SWE) 33:38.0
7.   Alexandros Kranis (GRE)
8.   Earl Johnson (USA)
9.   George Cornetta (USA)
10.   Constantino Lussana (ITA)
11.   Karel Pacák (TCH)
12.   Zensaku Motegi (JPN)

FinaleRediger

Finalen ble avviklet 20. august 1920.

Plassering Utøver Tid
1.   Paavo Nurmi (FIN) 31.45,8
2.   Joseph Guillemot (FRA) 31.47,2
3.   James Wilson (GBR) 31.50,8
4.   Augusto Maccario (ITA) 32.02,0
5.   James Hatton (GBR) 32.14,0
6.   Jean-Baptiste Manhès (FRA) 32.26,0
7.   Heikki Liimatainen (FIN) 32.28,0
8.   Fred Faller (USA) 32.38,0
9.   Oscar Garin (SUI)
  Charles Clibbon (GBR) DNF
  Alfred Gaschen (SUI) DNF
  Eric Backman (SWE) DNF
  Albert Andersen (DEN) DNF
  Carlo Speroni (ITA) DNF
  Gaston Heuet (FRA) DNF

Eksterne lenkerRediger