Friidrett under Panamerikanske leker 1967

Friidrett under Panamerikanske leker 1967 ble avviklet i Winnipeg i Canada i perioden 23. juni til 6. juli 1967. Det var femte gangen som lekene ble arrangert. Det var 35 øvelser, 24 for menn og elleve for damer. USA ble beste nasjon med tretti gullmedaljer foran Canada med tre.

MedaljerRediger

  Friidrett Panamerikanske leker 1967, Winnipeg
 Nr.  Land    Gull       Sølv    Bronse Totalt
1.   USA 30 18 6 54
2.   Canada 3 9 12 24
3.   Cuba 2 3 7 12
4.   Venezuela 0 2 0 2
5.   Mexico 0 1 2 3
6.   Brasil 0 1 1 2
  Colombia 0 1 1 2
8.   Jamaica 0 0 3 3
9.   Trinidad og Tobago 0 0 1 1
  Peru 0 0 1 1
  Argentina 0 0 1 1
Totalt 35 35 35 105

ResultaterRediger

MennRediger

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Harry Jerome
  Canada
10,27 Willie Turner
  USA
10,27 Hermes Ramírez
  Cuba
10,36
200 meter John Carlos
  USA
20,5 Jerry Bright
  USA
20,9 Pablo Montes
  Cuba
21,0
400 meter Lee Evans
  USA
44,95 Vince Matthews
  USA
45,13 Don Domansky
  Canada
45,80
800 meter Wade Bell
  USA
1.49,20 Bill Crothers
  Canada
1.49,91 Brian MacLaren
  Canada
1.50,31
1500 meter Tom von Ruden
  USA
3.43,41 Sam Bair
  USA
3.44,17 Dave Bailey
  Canada
3.44,93
5000 meter Van Nelson
  USA
13.47,4 Lou Scott
  USA
13.54,0 Juan Martínez
  Mexico
13.54,0
10000 meter Van Nelson
  USA
29.17,40 David Ellis
  Canada
29.18,40 Tom Laris
  USA
29.21,60
Maraton Andy Boychuk
  Canada
2.23,03 Agustín Calle
  Colombia
2.25,51 Alfredo Peñaloza
  Mexico
2.27,49
3000 meter hinder Chris McCubbins
  USA
8.38,2 Conrad Nightingale
  USA
8.51,2 Domingo Amaisón
  Argentina
8.55,0
110 meter hekk Earl McCullouch
  USA
13,49 Willie Davenport
  USA
13,55 Juan Morales
  Cuba
14,30
400 meter hekk Ronald Whitney
  USA
50,75 Russ Rogers
  USA
51,31 Bob McLaren
  Canada
51,44
Høydehopp Ed Caruthers
  USA
2,19 Otis Burrell
  USA
2,16 Roberto Abugattás
  Peru
2,05
Stavsprang Bob Seagren
  USA
4,90 Bob Raftis
  Canada
4,75 Bob Yard
  Canada
4,45
Lengdehopp Ralph Boston
  USA
8,29 Bob Beamon
  USA
8,07 Wellesley Clayton
  Jamaica
7,76
Tresteg Charles Craig
  USA
16,54 Nelson Prudêncio
  Brasil
16,45 José Hernández
  Cuba
15,95
Kulestøt Randy Matson
  USA
19,83 Neal Steinhauer
  USA
19,45 Dave Steen
  Canada
18,51
Diskos Gary Carlsen
  USA
57,50 Rink Babka
  USA
56,88 George Puce
  Canada
56,20
Sleggekast Tom Gage
  USA
65,32 Enrique Samuells
  Cuba
64,66 George Frenn
  USA
64,08
Spydkast Frank Covelli
  USA
74,28 Gary Stenlund
  USA
74,28 Justo Perelló
  Cuba
71,96
Tikamp Bill Toomey
  USA
8 044 Héctor Thomas
  Venezuela
7 312 Dave Thoreson
  USA
7 295
20 km kappgang Ron Laird
  USA
1.33.06 José Pedraza
  Mexico
1.34.51 Felix Capella
  Canada
1.35.45
50 km kappgang Larry Young
  USA
4.26.21 Felix Capella
  Canada
4.36.00 Goetz Klopfer
  USA
4.38.00
4 x 100 meter stafett   USA 39,05   Cuba 39,26   Colombia 39,92
4 x 400 meter stafett   USA 3.02,03   Canada 3.04,83   Jamaica 3.05,99

DamerRediger

Øvelse: Gull: Sølv: Bronse:
100 meter Barbara Ferrell
  USA
11,59 Miguelina Cobián
  Cuba
11,69 Irene Piotrowski
  Canada
11,78
200 meter Wyomia Tyus
  USA
23,78 Barbara Ferrell
  USA
23,83 Miguelina Cobián
  Cuba
23,89
800 meter Madeline Manning
  USA
2.02,35 Doris Brown
  USA
2.02,95 Abby Hoffman
  Canada
2.04,82
80 meter hekk Cherrie Sherrard
  USA
10,83 Mamie Rallins
  USA
10,85 Thora Best
  Trinidad og Tobago
10,98
Høydehopp Eleanor Montgomery
  USA
1,78 Susan Nigh
  Canada
1,72 Fransetta Parham
  USA
1,69
Lengdehopp Irene Martínez
  Cuba
6,33 Gisela Vidal
  Venezuela
6,20 Willye White
  USA
6,17
Kulestøt Nancy McCredie
  Canada
15,18 Lynn Graham
  USA
14,88 Maureen Dowds
  Canada
14,35
Diskos Carol Moseke
  USA
49,24 Carol Martin
  Canada
47,94 Caridad Aguero
  Cuba
46,68
Spydkast Barbara Friedrich
  USA
53,26 RaNae Bair
  USA
51,64 Jay Dahlgren
  Canada
45,46
Sjukamp Pat Winslow
  USA
4 860 Jenny Meldrum
  Canada
4 724 Aída dos Santos
  Brasil
4 531
4 x 100 meter stafett   Cuba 44,63   Canada 45,56   Jamaica 47,17

Eksterne lenkerRediger