Åpne hovedmenyen

Flaggbærere under Vinter-OL 2010

Wikimedia-listeartikkel

Listen over flaggbærere under Vinter-OL 2010 inkluderer flaggbærerne til alle de 82 deltakende landene som deltok i Vinter-OL 2010 i Vancouver. Hellas gikk som vanlig under OL inn først, mens vertsnasjonen Canada entret BC Place Stadium til sist.

ListeRediger

 
Det tsjekkiske flagget ble båret av Jaromir Jagr.
 
Det finske flagget ble båret av Ville Peltonen.
 
Det geogriske flagget ble båret av Iason Abramashvili.
 
Det tyske flagget ble båret av André Lange.
 
Det britiske flagget ble båret av Shelley Rudman.
 
Det russiske flagget ble båret av Aleksey Morozov.
 
Det slovenske flagget ble båret av Tina Maze.
 
Ishockeyspilleren Peter Forsberg bærer det svenske flagget.
 
Clara Hughes bærer det canadiske flagget.
Nr. Land Engelsk navn Flaggbærer Gren
1   Hellas Greece Athanasios Tsakiris Skiskyting
2   Albania Albania Erjon Tola Alpint
3   Algerie Algeria Mehdhi-Selim Khelifi Langrenn
4   Andorra Andorra Lluis Marin Tarroch Snøbrett
5   Argentina Argentina Cristian Javier Simari Birkner Alpint
6   Armenia Armenia Arsen Nersisian Alpint
7   Australia Australia Torah Bright Snøbrett
8   Østerrike Austria Andreas Linger og Wolfgang Linger Aking
9   Aserbajdsjan Azerbaijan Fuat Guliyev Offisiell representant
10   Hviterussland Belarus Oleg Antonenko Ishockey
11   Belgia Belgium Kevin van der Perren Kunstløp
12   Bermuda Bermuda Tucker Murphy Langrenn
13   Bosnia-Hercegovina Bosnia and Herzegovina Zana Novakovic Alpint
14   Brasil Brazil Isabel Clark Snøbrett
15   Bulgaria Bulgaria Alexandra Jekova Snøbrett
16   Caymanøyene Cayman Islands Dow Travers Alpint
17   Chile Chile Jorge Mandru Alpint
18   Kina People's Republic of China Xiaopeng Han Freestyle
19   Colombia Colombia Cynthia Denzler Alpint
20   Kroatia Croatia Jakov Fak Skiskyting
21   Kypros Cyprus Khristoforos Papamikhalopoulos Alpint
22   Tsjekkia Czech Republic Jaromir Jagr Ishockey
23   Nord-Korea Democratic People's Republic of Korea Ri Song-chol Kunstløp
24   Danmark Denmark Sophie Fjellvang-Sølling Freestyle
25   Estland Estonia Roland Lessing Skiskyting
26   Etiopia Ethiopia Robel Teklemariam Langrenn
27   Finland Finland Ville Peltonen Ishockey
28   Makedonia Former Yugoslav Rep. of Macedonia Antonio Ristevski Alpint
29   Frankrike France Vincent Defrasne Skiskyting
30   Georgia Georgia Iason Abramashvili Alpint
31   Tyskland Germany André Lange Bobsleigh
32   Ghana Ghana Kwame Nkrumah-Acheampong Alpint
33   Storbritannia Great Britain Shelley Rudman Skeleton
34   Hongkong Hongkong, Kina Han Yueshuang Kortbaneløp
35   Ungarn Hungary Júlia Sebestyén Kunstløp
36   Island Iceland Björgvin Björgvinsson Alpint
37   India India Shiva Keshavan Aking
38   Iran Islamic Republic of Iran Marjan Kalhor Alpint
39   Irland Ireland Aofie Hoey Bobsleigh
40   Israel Israel Alexandra Zaretsky Kunstløp
41   Italia Italy Giorgio Di Centa Langrenn
42   Jamaica Jamaica Errol Kerr Freestyle
43   Japan Japan Tomomi Okazaki Kortbaneløp
44   Kasakhstan Kazakhstan Dias Kenesjev Skiskyting
45   Sør-Korea Republic of Korea Kang Kwang-bae Bobsleigh
46   Kirgisistan Kyrgyzstan Dmitry Trelevski Alpint
47   Latvia Latvia Martins Dukurs Skeleton
48   Libanon Lebanon Chirine Njeim Alpint
49   Liechtenstein Liechtenstein Richard Wunder Bobsleigh
50   Litauen Lithuania Irina Terentjeva Langrenn
51   Mexico Mexico Hubertus Von Hohenlohe Alpint
52   Moldova Republic of Moldova Victor Pînzaru Skiskyting
53   Monaco Monaco Alexandra Coletti Alpint
54   Mongolia Mongolia Erdene-Ochir Ochirsuren Langrenn
55   Montenegro Montenegro Bojan Kosic Alpint
56   Marokko Morocco Samir Azzimani Alpint
57   Nepal Nepal Dachhiri Sherpa Langrenn
58   Nederland Netherlands Timothy Beck Bobsleigh
59   New Zealand New Zealand Juliane Bray Snøbrett
60   Norge Norway Tommy Jakobsen Ishockey
61   Pakistan Pakistan Muhammad Abbas Alpint
62   Peru Peru Roberto Carcelén Langrenn
63   Polen Poland Konrad Niedźwiedzki Skøyter
64   Portugal Portugal Danny Silva Langrenn
65   Romania Romania Eva Tofalvi Skiskyting
66   Russland Russian Federation Alexey Morozov Ishockey
67   San Marino San Marino Marino Cardelli Alpint
68   Senegal Senegal Leyti Seck Alpint
69   Serbia Serbia Jelena Lolovic Alpint
70   Slovakia Slovakia Zigmund Palffy Ishockey
71   Slovenia Slovenia Tina Maze Alpint
72   Sør-Afrika South Africa Oliver Kraas Langrenn
73   Spania Spain Queralt Castellet Snøbrett
74   Sverige Sweden Peter Forsberg Ishockey
75   Sveits Switzerland Stéphane Lambiel Kunstløp
76   Kinesisk Taipei Chinese Taipei Ma Chih-Hung Aking
77   Tadsjikistan Tajikistan Alisher Kudratov Alpint
78   Tyrkia Turkey Kelime Çetinkaya Langrenn
79   Ukraina Ukraine Lilia Lúdan Aking
80   USA United States of America Mark Grimmette Aking
81   Usbekistan Usbekistan Oleg Shamaev Alpint
82   Canada Canada Clara Hughes Skøyter


KilderRediger