Eliteserien i fotball for menn 2024

Eliteserien i fotball for menn 2024 er den 80. sesongen av den norske eliteserien i fotball, og den femtende sesongen på rad med 16 deltakende lag. Ligaen består av de 13 beste lagene fra Eliteserien 2023, Fredrikstad og KFUM Oslo fra OBOS-ligaen 2023 samt vinneren av kvalifisering til Eliteserien 2024. Serien startet søndag 31. mars og avsluttes søndag 1. desember.[1]

Eliteserien 2024
Avdelinger1
Lag16
Nedrykk tilOBOS-ligaen 2025
Statistikk
Kamper240
Øvrige ligaer
Nivå1Eliteserien 2024
Nivå2OBOS-ligaen 2024
Nivå3PostNord-ligaen 2024
Nivå4Norsk Tipping-ligaen 2024
Nivå54. divisjon 2024
Nivå65. divisjon 2024
Nivå76. divisjon 2024
Nivå87. divisjon 2024
Nivå98. divisjon 2024
Nivå109. divisjon 2024
Nivå1110. divisjon 2024

2023 2025

Bodø/Glimt gikk inn i sesongen som regjerende mestre. Nyopprykkede lag er Fredrikstad, KFUM Oslo og Kristiansund som ble henholdsvis nr. 1 og 2 i OBOS-ligaen 2023 og vinner av kvalifiseringen.

Tabell

rediger
Pl Lag K V U T M+ M– MF P Kvalifisering og nedrykk
1 Bodø/Glimt 16 11 3 2 36 13 +23 36 Champions League playoff-runden
2 Brann 16 8 5 3 24 19 +5 29 Champions League andre kvalifiseringsrunde
3 Molde 15 8 4 3 30 16 +14 28 Conference League andre kvalifiseringsrunde
4 Viking 14 8 4 2 26 16 +10 28
5 Fredrikstad 14 6 5 3 21 14 +7 23
6 Strømsgodset 14 5 4 5 16 19 −3 19
7 Lillestrøm 14 6 1 7 18 24 −6 19
8 KFUM Oslo 14 4 6 4 19 20 −1 18
9 HamKam 15 4 5 6 18 17 +1 17
10 Kristiansund 15 4 5 6 21 24 −3 17
11 Rosenborg 14 5 2 7 20 27 −7 17
12 Sarpsborg 08 14 5 1 8 21 29 −8 16
13 Haugesund 13 4 2 7 12 18 −6 14
14 Tromsø 15 4 2 9 17 24 −7 14 Nedrykkskvalifisering
15 Odd 16 3 5 8 16 30 −14 14 Nedrykk til OBOS-ligaen
16 Sandefjord 15 3 4 8 20 25 −5 13
Oppdatert per kamp(er) spilt 19. juli 2024. Kilde: NFF
Regler for rangering: 1) Poeng; 2) Målforskjell; 3) Scorede mål.


Plassering etter runde

rediger
Kval til Champions League
Kval til Europa Conference League
Kval nedrykk
Nedrykk
Lag╲Runde123456789101112131415161718192021222324252627282930
Bodø/Glimt32111111111
Fredrikstad147796443222
Molde11222232433
Brann26655324344
Viking799119656555
Strømsgodset16125435710766
KFUM913131010795677
Rosenborg453349681088
Kristiansund53106788119119
Haugesund61147111212911910
Lillestrøm104128811137121311
HamKam81415141515161281012
Tromsø1310111314161415141213
Sarpsborg 081215141613101114131414
Odd11881212131516161515
Sandefjord1516161516141013151616

Lagene

rediger
 
 
 
Oslo-regionen:
Kart over lag i Eliteserien 2024


Lag Kommune Fylke
Bodø/Glimt   Bodø Nordland
Brann   Bergen Vestland
Fredrikstad   Fredrikstad Østfold
HamKam   Hamar Innlandet
Haugesund   Haugesund Rogaland
KFUM Oslo   Oslo Oslo
Kristiansund   Kristiansund Møre og Romsdal
Lillestrøm   Lillestrøm Akershus
Molde   Molde Møre og Romsdal
Odd   Skien Telemark
Rosenborg   Trondheim Trøndelag
Sandefjord   Sandefjord Vestfold
Sarpsborg 08   Sarpsborg Østfold
Strømsgodset   Drammen Buskerud
Tromsø   Tromsø Troms
Viking   Stavanger Rogaland

Hovedtrenere

rediger
Klubb Trener Fødselsdato og fødested Hovedtrener siden
Bodø/Glimt   Kjetil Knutsen 2. oktober 1968 (55 år), Arna 2017-11-1717. november 2017[2]
Brann   Eirik Horneland 14. mars 1975 (48 år), Haugesund 2021-11-1919. november 2021[3]
Fredrikstad   Andreas Hagen (midliertidig) 16. februar 1986 (37 år) 2024-07-1515. juli 2024[4]
HamKam   Jakob Michelsen 30. september 1980 (43 år), Tønder 2022-01-099. januar 2022[5]
Haugesund   Sancheev Manoharan 30. juli 1986 (37 år) 2024-05-2424. mai 2024[6]
KFUM Oslo   Johannes Moesgaard 1. mars 1984 (39 år) 2022-12-2323. desember 2022[7]
Kristiansund   Amund Skiri 25. februar 1978 (45 år) 2023-12-2626. desember 2023[8]
Lillestrøm   Andreas Georgson 21. februar 1982 (41 år) 2023-12-2121. desember 2023[9]
Molde   Erling Moe 22. juli 1970 (53 år), Molde 2018-12-1919. desember 2018[10]
Odd   Kenneth Dokken 10. oktober 1978 (45 år) 16. januar 2024[11]
Rosenborg   Alfred Johansson 13. september 1990 (33 år), Enköping 14. desember 2023[12]
Sandefjord   Hans Erik Ødegaard
  Andreas Tegström
20. januar 1974 (49 år), Drammen
18. januar 1979 (44 år), Rogberga, Sverige
2020-12-3030. desember 2020[13]
Sarpsborg 08   Christian Michelsen 14. mars 1976 (47 år) 2024-06-2525. juni 2024[14]
Strømsgodset   Jørgen Isnes 30. august 1979 (44 år), Oslo 2022-12-1414. desember 2022[15]
Tromsø   Jørgen Vik
  Gard Holme
26. april 1990 (33 år)
14. august 1984 (39 år)
2024-01-088. januar 2024[16]
2024-01-2121. januar 2024[17]
Viking   Bjarte Lunde Aarsheim
  Morten Jensen
14. januar 1975 (48 år), Hundvåg
9. mars 1980 (43 år), Tananger
2021-01-011. januar 2021[18]

Trenerbytter

rediger
Klubb Avgående hovedtrener Årsak til avgang Avgangsdato Plassering Erstatter Ansettelsesdato
Haugesund   Sancheev Manoharan (midlertidig) Midlertidig engasjement avsluttet 2023-12-044. desember 2023[19] Før sesong   Óskar Hrafn Þorvaldsson 2023-12-044. desember 2023[20]
Odd   Pål Arne Johansen Signert av Häcken 2023-12-2727. desember 2023[21]   Kenneth Dokken 16. januar 2024[11]
Rosenborg   Svein Maalen (midlertidig) Midlertidig engasjement avsluttet 2023-12-3131. desember 2023[22]   Alfred Johansson 14. desember 2023[12]
Lillestrøm   Eirik Bakke (midlertidig) 2023-12-3131. desember 2023[23]   Andreas Georgson 2023-12-2121. desember 2023[9]
Tromsø   Gaute Helstrup Signert av Bodø/Glimt 2024-01-022. januar 2024[24]   Jørgen Vik
  Gard Holme
2023-01-088. januar 2023[16]
2023-01-2121. januar 2023[25]
Haugesund   Óskar Hrafn Þorvaldsson Trakk seg 2024-05-1010. mai 2024[26] 13   Sancheev Manoharan
  Paul André Farstad
  Kamil Rylka (midlertidig)
2024-05-1010. mai 2024[26]
Haugesund   Sancheev Manoharan
  Paul André Farstad
  Kamil Rylka (midlertidig)
Midlertidig engasjement avsluttet 2024-05-2424. mai 2024[26] 11   Sancheev Manoharan 2024-05-2424. mai 2024[6]
Sarpsborg 08   Stefan Billborn Gjensidig oppsigelse 2024-06-2323. juni 2024[27] 15   Christian Michelsen 2024-06-2525. juni 2024[14]
Fredrikstad   Mikkjal Thomassen 2024-07-1515. juli 2024[28] 5   Andreas Hagen (Midliertidig) 2024-07-1515. juli 2024[4]

Stadioner

rediger

Dommere

rediger

Norges Fotballforbund satte før sesongen opp 17 dommerne som skulle dømme i Eliteserien 2024.[43]

Sist oppdatert: 10. juli 2024

Dommer Fødselsdato Fotballkrets Klubb Kamper Gule kort Røde kort Straffer
Christian Moen Akershus Løvenstad 5 20 2 2
Daniel Higraff 19. februar 1992 (31 år) Rogaland Randaberg 9 34 1 3
Espen Eskås 24. juni 1988 (35 år) Oslo Bækkelaget 6 18 0 2
Kai Erik Steen 6. mai 1985 (38 år) Hordaland Østsiden Askøy 0 0 0 0
Kristoffer Hagenes 9. mai 1990 (33 år) Hordaland Hovding 8 28 0 1
Marius Hansen Grøtta 28. juli 1993 (30 år) Nordmøre og Romsdal Malmefjorden 10 38 2 1
Marius Lien 7. november 1994 (29 år) Telemark Fossum 7 22 1 5
Mathias Støfringshaug Trøndelag Verdal 5 28 1 3
Ola Hobber Nilsen 20. februar 1986 (37 år) Oslo Nordstrand 8 31 1 6
Rohit Saggi 31. januar 1992 (31 år) Buskerud Drafn 9 34 1 3
Sigurd Kringstad 28. desember 1987 (36 år) Sunnmøre Valder 7 28 2 3
Sivert Amland 17. januar 1993 (30 år) Hordaland Fana 9 34 0 5
Svein Oddvar Moen 22. januar 1979 (44 år) Rogaland Haugar 0 0 0 0
Svein Tore Sinnes 5. april 1990 (33 år) Agder Flekkefjord 8 24 0 0
Tom Harald Hagen 1. april 1978 (45 år) Indre Østland Brandval 0 0 0 0
Tore Hansen 6. februar 1978 (45 år) Agder Feda 8 25 2 2
Mohammad Usman Aslam Buskerud Lier 9 32 1 3

Kilde statistikk: NIFS.no[44]

Terminliste

rediger

Terminlisten for Eliteserien 2024 ble annonsert den 20. desember 2023.[45]

Søndag 31. mars

Mandag 1. april

Tirsdag 2. april

Lørdag 6. april

Søndag 7. april

Onsdag 3. juli 2024

Lørdag 13. april

Søndag 14. april

Tirsdag 16. april

Søndag 21. april


Lørdag 27. april

Søndag 28. april

Lørdag 4. mai

Søndag 5. mai

Lørdag 11. mai

Søndag 12. mai

Torsdag 16. mai


Mandag 20. mai

Fredag 24. mai

Lørdag 25. mai

Søndag 26. mai

Lørdag 1. juni

Søndag 2. juni

Torsdag 27. juni

Fredag 28. juni

Søndag 30. juni

Onsdag 14. august


Søndag 7. juli

Mandag 8. juli

Fredag 12. juli

Lørdag 13. juli

Fredag 19. juli

Lørdag 20. juli

Søndag 21. juli

Onsdag 17. april

Lørdag 27. juli

Søndag 28. juli


Onsdag 17. april

Lørdag 3. august

Søndag 4. august

Onsdag 29. mai

Søndag 11. august

Onsdag 29. mai

Søndag 18. august

Søndag 25. august


Søndag 1. september

Søndag 15. september

Søndag 22. september

Søndag 29. september


Søndag 20. oktober

Søndag 27. oktober

Søndag 3. november

Søndag 10. november


Lørdag 23. november

Søndag 1. desember

Resultattabell

rediger
Hjemme \ Borte B/G BRA FFK HAM HAU KFU KBK LSK MOL ODD RBK SAN SRP STT TIL VIK
Bodø/Glimt 2–2 1–1 1–1 1–0 4–0 1–0
Brann 0–2 1–0 1–1 2–1 1–3 2–0 3–0 2–1 0–0
Fredrikstad 0–2 0–0 1–0 2–2 4–1 0–0
HamKam 1–0 1–2 2–2 0–1 0–1
Haugesund 0–1 0–1 1–0 0–2 1–3 2–1 1–2
KFUM 0–0 1–4 1–1 0–0 3–3 1–3 1–2
Kristiansund 2–4 2–2 3–1 1–1 1–1 3–1 1–0
Lillestrøm 0–5 0–2 0–3 1–1 2–1 2–3 3–1
Molde 2–1 2–0 3–0 1–2 2–2 2–4 4–0 2–2
Odd 0–2 1–2 1–2 1–1 2–1 2–2 3–3
Rosenborg 1–3 1–1 1–0 1–3 2–1 2–1 2–0
Sandefjord 2–1 1–2 0–1 3–1 4–1 1–2 0–3
Sarpsborg 08 1–2 a 1–7 0–2 1–0 0–1 4–1 1–3
Strømsgodset 2–0 2–2 1–1 1–0 1–1 0–1
Tromsø a 2–4 3–0 0–1 1–2 1–2 4–0 3–2 0–3
Viking 1–1 1–1 3–0 2–0 1–4 4–2 1–0 2–1
Oppdatert med kamper spilt til og med 15. juli 2024. Kilde: nifs.no
Farger: Blå = hjemmeseier; Gul = uavgjort; Rød = borteseier.
For fremtidige kamper, en "a" indikerer at det finnes en artikkel om kampen.

Statistikk

rediger

Utdypende artikkel: Statistikk for Eliteserien 2024

Målscorere

rediger
Rank Spiller Klubb Mål
1   Albert Grønbæk Bodø/Glimt 7
  Magnus Wolff Eikrem Molde
3   Morten Bjørlo Fredrikstad 6
4   Kristian Eriksen Molde 5
  Ole Hammerfjell Sæter Rosenborg
6   Kasper Høgh Bodø/Glimt 4
  Aune Heggebø Brann
  Petter Nosakhare Dahl KFUM
  Johannes Hummelvoll-Nuñez KFUM
  Thomas Lehne Olsen Lillestrøm
  Lars-Jørgen Salvesen Viking
  Zlatko Tripić Viking

Målgivende

rediger
Rank Spiller Klubb Assists
1   Herman Stengel Strømsgodset 3
  Zlatko Tripić Viking
3   Jostein Gundersen Bodø/Glimt 2
  Sondre Sørli Bodø/Glimt
  Nino Žugelj Bodø/Glimt
  Niklas Castro Brann
  Sondre Sørløkk Fredrikstad
  Ludvig Begby Fredrikstad
  Mai Traore Fredrikstad
  Julius Eskesen Haugesund
  Oskar Sivertsen Kristiansund
  Gjermund Åsen Lillestrøm
  Sverre Nypan Rosenborg
  Filip Ottosson Sandefjord
  Joe Bell Viking

Holdt nullen

rediger
Rank Spiller Klubb Kamper
1   Nikita Haikin Bodø/Glimt 5
  Mathias Dyngeland Brann
  Jonathan Fischer Fredrikstad
4   Emil Ødegaard KFUM 4
  Patrik Gunnarsson Viking
6   Jacob Karlstrøm Molde 3
  Per Kristian Bråtveit Strømsgodset
8   Egil Selvik Haugesund 2
  Mads Hedenstad Lillestrøm
  André Hansen Odd
  Marko Ilić Sarpsborg 08
  Jakob Haugaard Tromsø

Gule kort

rediger
Rank Spiller Klubb Gule kort
1   Philip Aukland Fredrikstad 4
  Etzaz Hussain Odd
  Simon Amin Sandefjord
4   Håkon Evjen Bodø/Glimt 3
  Jens Petter Hauge Bodø/Glimt
  Emil Kornvig Brann
  William Kurtović HamKam
  Sory Ibrahim Diarra Haugesund
  Bruno Leite Haugesund
  Claus Niyukuri Haugesund
  Pape Habib Guèye Kristiansund
  Sebastian Jarl Kristiansund
  Isak Helstad Amundsen Molde
  Kristian Eriksen Molde
  Fredrik Gulbrandsen Molde
  Jayden Nelson Rosenborg
  Ole Selnæs Rosenborg
  Jeppe Andersen Sarpsborg 08
  Marko Farji Strømsgodset
  Nicholas D’Agostino Viking

Røde kort

rediger
Røde kort Spiller Klubb
1   Bård Finne Brann
  Stian Stray Molde Fredrikstad
  John Olav Norheim HamKam
  Troy Engseth Nyhammer Haugesund
  Martin Ove Roseth Lillestrøm
  Felix Vá Lillestrøm
  Mihajlo Ivančević Odd
  Tony Miettinen Odd
  Anders Jenssen Tromsø

Utmerkelser

rediger
Måned Månedens trener Månedens spiller Månedens unge spiller Ref
Trener Klubb Spiller Klubb Spiller Klubb
April   Kjetil Knutsen Bodø/Glimt   Jostein Gundersen Bodø/Glimt   Oskar Sivertsen Kristiansund [46]
Mai   Mikkjal Thomassen Fredrikstad   Jonathan Fischer Fredrikstad   Petter Nosakhare Dahl KFUM [47][48][49]

Referanser

rediger
  1. ^ «Her er hovedterminlisten for Eliteserien 2024». Eliteserien. Besøkt 2. desember 2023. 
  2. ^ «JUSTERING I TRENERTEAMET». FK Bodø/Glimt. 17. november 2017. 
  3. ^ «Brann har signert hovedtrener». Brann. 19. november 2021. 
  4. ^ a b «Leder laget fremover: - Skal fortsette det gode arbeidet». Fredrikstad. 15. juli 2024. 
  5. ^ «Jakob Michelsen blir ny HamKam-trener». HamKam. 9. januar 2022. 
  6. ^ a b «Blir ny hovedtrener i FK Haugesund». Haugesund. 24. mai 2024. 
  7. ^ ««DET ER DETTE JEG VIL»» (norsk). KFUM Oslo. 23. desember 2022. 
  8. ^ ««Skiri blir hovedtrener ut året» (norsk). Kristiansund. 26. august 2023. 
  9. ^ a b «Fuglekalender #21: Georgson ny trener: - Vi skal dominere og skape mange målsjanser» (norsk). Lillestrøm. 21. desember 2023. 
  10. ^ «OLE GUNNAR TAR OVER SOM VIKARIERENDE MANAGER I MANCHESTER UNITED». Molde Fotballklubb. 19. desember 2018. 
  11. ^ a b «Ny hovedtrener på plass». Odd. Besøkt 16. januar 2024. 
  12. ^ a b «Johansson er Rosenborgs nye hovedtrener». Rosenborg. Besøkt 15. desember 2023. 
  13. ^ «Ødegaard og Tegström ansatt som hovedtrenere». Sandefjord. 30. desember 2020. 
  14. ^ a b «Christian Michelsen er Sarpsborg 08s nye hovedtrener». Sarpsborg 08. Besøkt 25. juni 2024. 
  15. ^ «Jørgen Isnes ny hovedtrener». Strømsgodset. 14. desember 2022. 
  16. ^ a b «Vår nye hovedtrener». Tromsø. 8. januar 2024. 
  17. ^ «Hovedtrenerteamet er komplett». Tromsø. 21. januar 2024. 
  18. ^ Nilssen, Stig; Flygind, Kjetil (26. november 2020). «Jensen og «Batty» overtar som likestilte hovedtrenere». Stavanger Aftenblad. Besøkt 10. mai 2021. 
  19. ^ «Manoharan overtar som midlertidig hovedtrener». Haugesund. 10. september 2023. 
  20. ^ «Velkommen, Oskar». Haugesund. 16. oktober 2023. 
  21. ^ «Paco klar for Häcken». Odd. 27. desember 2023. 
  22. ^ «Rosenborg og Rekdal enig om å avslutte samarbeidet». Rosenborg. 16. juni 2023. 
  23. ^ «Eirik Bakke ny trener i LSK: - En stor ære» (norsk). Lillestrøm. 
  24. ^ «Tar overgang til Bodø/Glimt». Tromsø. Besøkt 2. januar 2024. 
  25. ^ «Hovedtrenerteamet er komplett». Tromsø. 21. januar 2024. 
  26. ^ a b c «Avslutter arbeidsforholdet». Haugesund. Besøkt 10. mai 2024. 
  27. ^ «Sarpsborg 08 skiller lag med Billborn og Björklund». Sarpsborg 08. 23. juni 2024. 
  28. ^ «Mikkjal Thomassen forlater FFK». Fredrikstad. 15. juli 2024. 
  29. ^ «Nye tribuner klare til bruk på Aspmyra». nrk.no. Besøkt 5. oktober 2022. 
  30. ^ «FAKTA OM STADION». Sportsklubben Brann. 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  31. ^ «Stadion». Hamarkameratene. Besøkt 2. desember 2021. 
  32. ^ «Velkommen til Eliteserien på Ekeberg». KFUM. 3. mars 2024. 
  33. ^ «Fakta om Nordmøre Stadion». Kristiansund. Besøkt 10. desember 2023. 
  34. ^ «Åråsen Stadion - historikk». Lillestrøm Sportsklubb. 4. desember 2016. Besøkt 29. mars 2019. 
  35. ^ «RASK FAKTA:». Molde Fotballklubb. Besøkt 29. mars 2019. 
  36. ^ «SKAGERAK ARENA». Odds Ballklubb. 21. januar 2017. Besøkt 29. mars 2019. 
  37. ^ «Lerkendal stadion». Rosenborg Ballklub. Besøkt 21. november 2022. 
  38. ^ «Sandefjord Arena». Sandefjord Fotball. Besøkt 3. desember 2017. 
  39. ^ «Sarpsborg stadion». Sarpsborg 08 Fotballforening. 28. november 2018. Besøkt 29. mars 2019. 
  40. ^ «MARIENLYST STADION». Strømsgodset Idrettsforening. 28. januar 2019. Arkivert fra originalen 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  41. ^ «Rmssa Arena». Tromsø Idrettslag. Besøkt 13. oktober 2023. 
  42. ^ «FAKTA OM SR-BANK ARENA». Viking Fotballklubb. Arkivert fra originalen 29. mars 2019. Besøkt 29. mars 2019. 
  43. ^ «Dommerrangering for 2024-sesongen». Norges Fotballforbund. 13. desember 2023. 
  44. ^ «Dommerstatistikk». NIFS.no. 
  45. ^ «Slik spilles Eliteserien 2024». Norges Fotballforbund. 20. desember 2023. Besøkt 20. desember 2023. 
  46. ^ «Kåringer april 2024». Eliteserien. 21. mai 2024. 
  47. ^ «Månedens trenier i Mai». Eliteserien på facebook. 8. juni 2024. 
  48. ^ «Månedens spiller i Mai». Eliteserien på facebook. 9. juni 2024. 
  49. ^ «Månedens unge spiller i mai». Eliteserien på facebook. 10. juni 2024. 

Eksterne lenker

rediger
Autoritetsdata