EM i friidrett innendørs 1996

EM i friidrett innendørs 1996
Generell informasjon
Idrettsgrenfriidrett  friidrett
ArrangørEuropean Athletic Association
VertsbyStockholm
VertslandSverige Sverige
Arena(er)Globen
Dato8. til 10. mars 1996
Utgavenummer24
Deltakernasjoner44
Deltakere463
Øvelser26
Mesterskap
Forrige – neste
Paris 1994Wien 1998

Det 24. EM i friidrett innendørs ble arrangert fra 8. til 10. mars 1996 i Globen i Stockholm. Dette var tredje gang Sverige arrangerte dette mesterskapet; de var også vertsland i 1974 og 1984.

Stavsprang for kvinner var for første gang en av øvelsene for kvinner.

MennRediger

60 mRediger

Finale 9. mars

200 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Erik Wijmeersch   Belgia 21,04
2 Alexios Alexopoulos   Hellas 21,05
3 Torbjörn Eriksson   Sverige 21,07
4 Thomas Sbokos   Hellas 21,74

Finale 10. mars

400 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Du’aine Ladejo   Storbritannia 46,12
2 Pierre-Marie Hilaire   Frankrike 46,82
3 Ashraf Saber   Italia 46,86
4 Julian Voelkel   Tyskland 47,05

Finale 10. mars

800 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Roberto Parra   Spania 1:47,74
2 Giuseppe D’Urso   Italia 1:48,04
3 Wojciech Kałdowski   Polen 1:48,40
4 Michael Wildner   Østerrike 1:48,64
5 Andrea Longo   Italia 1:49,19
Andrés Manuel Díaz   Spania DQ

Finale 10. mars

1500 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Mateo Cañellas   Spania 3:44,50
2 Anthony Whiteman   Storbritannia 3:44,78
3 Abdelkader Chekhemani   Frankrike 3:45,96
4 Lukáš Vydra   Tsjekkia 3:46,20
5 Branko Zorko   Kroatia 3:46,82
6 Peter Philipp   Sveits 3:47,55
7 Thomas Ebner   Østerrike 3:47,60
8 Andrei Sadoroschni   Russland 3:47,87

Finale 10. mars

3000 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Anacleto Jiménez   Spania 7:50,06
2 Christoph Impens   Belgia 7:50,19
3 Panagiotis Papoulias   Hellas 7:50,80
4 Ovidiu Olteanu   Romania 7:50,94
5 Eric Dubus   Frankrike 7:53,53
6 Alberto García   Spania 7:54,57
7 Kent Claesson   Sverige 7:56,52
8 Atiq Naaji   Frankrike 7:57,42

Finale 10. mars

60 m hekkRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Igors Kazanovs   Latvia 7,59
2 Guntis Peders   Latvia 7,65
3 Jonathan Nsenga   Belgia 7,66
4 Falk Balzer   Tyskland 7,59
5 Andrei Kislych   Russland 7,72
6 Johan Lisabeth   Belgia 7,78

Finale 9. mars

HøydehoppRediger

Finale 10. mars

StavsprangRediger

Finale 9. mars

LengdehoppRediger

Finale 8. mars

TrestegRediger

Finale 10. mars

KulestøtRediger

Finale 8. mars

SjukampRediger

9. und 10. mars

Sjukamp bestod av øvelsene 60 meter, lengdesprang, kulestøt, høydehopp, 60 meter hekk, stavsprang og 1000 meter.

KvinnerRediger

60 mRediger

Finale 9. mars

200 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Sandra Myers   Spania 23,15
2 Erika Suchovská   Tsjekkia 23,16
3 Slatka Georgiewa   Bulgaria 23,40
4 Alenka Bikar   Slovenia 23,68

Finale 10. mars

400 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Grit Breuer   Tyskland 50,81
2 Olga Kotljarowa   Russland 51,70
3 Tatjana Tschebykina   Russland 51,71
4 Ionela Târlea   Romania 52,90

Finale 10. mars

800 mRediger

Finale 10. mars

1500 mRediger

Finale 10. mars

3000 mRediger

Plass Utøver Land Tid
1 Fernanda Ribeiro   Portugal 8:39,49
2 Sara Wedlund   Sverige 8:50,32
3 Marta Domínguez   Spania 8:53,34
4 Blandine Bitzner-Ducret   Frankrike 8:54,86
5 Marija Pantjuchowa   Russland 8:55,40
6 Luminita Gogirlea   Romania 8:56,29
7 Roberta Brunet   Italia 8:57,66
8 Elisa Rea   Italia 8:59,23

Finale 9. mars

60 m hekkRediger

Finale 10. mars

HøydehoppRediger

Finale 10. mars

StavsprangRediger

Finale 8. mars

LengdehoppRediger

Finale 10. mars

TrestegRediger

Finale 9. mars

KulestøtRediger

Finale 9. mars

FemkampRediger

9. mars

Femkamp bestod av øvelsene 60 meter hekk, høydehopp, kulestøt, lengdesprang og 800 meter.

MedaljeoversiktRediger

Medaljeoversikt
Stilling etter 26 øvelser
Plass Land Gull Sølv Bronse Sammenlagt
1   Tyskland 4 2 2 8
2   Spania 4 - 1 5
3   Frankrike 2 2 2 6
4   Latvia 2 1 - 3
5   Portugal 2 - - 2
6   Russland 1 6 4 11
7   Storbritannia 1 3 - 4
8   Hellas 1 2 3 6
9   Sverige 1 1 2 4
10   Belgia 1 1 1 3
10   Italia 1 1 1 3
12   Bulgaria 1 - 1 2
12   Island 1 - 1 2
14   Danmark 1 - - 1
14   Estland 1 - - 1
14   Jugoslavia 1 - - 1
14   Hviterussland 1 - - 1
18   Tsjekkia - 3 - 3
19   Polen - 1 2 3
20   Slovenia - 1 1 2
20   Romania - 1 1 2
22   Nederland - 1 - 1
23   Armenia - - 1 1
23   Moldova - - 1 1
23   Norge - - 1 1
23   Ukraina - - 1 1

Eksterne lenkerRediger