EM i friidrett 1962

Friidrett
Løpsøvelser
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn
5000 m menn
10 000 m menn
80 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn
3000 m
hinder
menn
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn
Landeveisøvelser
Maraton menn
10 km kappgang menn
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn
Sammensatte øvelser
Femkamp kvinner
Tikamp menn

EM i friidrett 1962 ble arrangert i Beograd 12.16. september.

Det ble satt tre nye verdensrekorder. Italieneren Salvatore Morale tangerte verdensrekorden på 400 meter hekk med tiden 49,2 sekunder. Maria Itkina fra Sovjetunionen tangerte verdensrekorden på 400 meter med 53,4 sekunder. Og sovjetiske Tamara Press satte ny verdensrekord i kuleringen med et støt på 18,55 meter.

I tillegg ble det satt tre europarekorder. Ungareren Gyula Zsivótzky kastet 69,64 med slegge. Gerda Kraan fra Nederland løp 800 meter på 2.02,8. Det polske laget på 4 x 100 meter stafett for kvinner satte ny europarekord med 44,5 sekunder.

HerrerRediger

100 mRediger

Plass Land Utøver Tid
  1   Claude Piquemal 10,4
  2   Jocelyn Delecour 10,4
  3   Peter Gamper 10,4


200 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Owe Jonsson 20,7 (MR)
2   Marian Foik 20,8
3   Sergio Ottolina 20,8


400 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Robbie Brightwell 45,9 (MR)
2   Manfred Kinder 46,1
3   Hans-Joachim Reske 46,4


800 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Manfred Matuschewski 1.50,5
2   Valerij Bulisjev 1.51,2
3   Paul Schmidt 1.51,2


1500 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Michel Jazy 3.40,9 (MR)
2   Witold Baran 3.42,1
3   Tomás Salinger 3.42,2


5000 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Bruce Tulloh 14.00,6
2   Kazimierz Zimny 14.01,8
3   Pjotr Bolotnikov 14.02,6


10000 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Pjotr Bolotnikov 28.54,0 (MR)
2   Friedrich Janke 29.01,6
3   Roy Fowler 29.02,0


MaratonRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Brian Kilby 2.23.19
2   Aurèle van den Driesche 2.24.02
3   Viktor Baikov 2.24.20


20 km kappgangRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Ken Matthews 1.35.55
2   Hans Reimann 1.36.14
3   Vladimir Golubnitsjij 1.36.38


50 km kappgangRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Abdon Pamich 4.18.47
2   Grigorij Panitsjkin 4.24.36
3   Don Thompson 4.29.00


110 m hekkRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Anatolij Mikhailov 13,8
2   Giovanni Gornacchia 14,0
3   Nikolaj Beresusjki 14,2


400 m hekkRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Salvatore Morale 49,2 (VR)
2   Jörg Neumann 50,3
3   Helmut Janz 50,5


3000 m hinderRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Gaston Roelants 8.32,6 (MR)
2   Zoltan Vamos 8.37,6
3   Nikolaj Sokolov 8.40,6


4 x 100 m stafettRediger


4 x 400 m stafettRediger


HøydehoppRediger

Plass Land Utøver Høyde
1   Valerij Brumel 2,21 (MR)
2   Stig Pettersson 2,13
3   Robert Sjavlakadze 2,09


LengdesprangRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Igor Ter-Ovanesian 8,19 (MR)
2   Rainer Stenius 7,85
3   Pentti Eskola 7,85


StavsprangRediger

Plass Land Utøver Høyde
1   Pentti Nikula 4,80 (MR)
2   Rudolf Tomásek 4,60
3   Kauko Nyström 4,60


TrestegRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Józef Szmidt 16,55 (MR)
2   Vladimir Gorjajev 16,39
3   Oleg Fedosjev 16,24


SpydkastRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Jānis Lūsis 82,04 (MR)
2   Viktor Zybulenko 77,92
3   Wladyslaw Nikicuk 77,66


DiskosRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Vladimir Trussenev 57,11 (MR)
2   Kees Koch 55,96
3   Lothar Milde 55,47


KulestøtRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Vilmos Varju 19,02 (MR)
2   Viktor Lipsnis 18,38
3   Alfred Sosgornik 18,28


SleggeRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Gyula Zsivótzky 69,64 (ER)
2   Aleksej Baltovskij 66,93
3   Jurij Bakarinov 66,57


TikampRediger

Plass Land Utøver Poeng
1   Vladimir Kusnetsov 8026 (MR)
2   Werner von Moltke 8022
3   Manfred Bock 7835


DamerRediger

100 mRediger

Plass Land Utøver Tid
  1   Dorothy Hyman 11,3 (MR)
  2   Jutta Heine 11,3
  3   Teresa Ciepły 11,4


200 mRediger

Plass Land Utøver Tid
  1   Jutta Heine 23,5 (MR)
  2   Dorothy Hyman 23,7
  3   Barbara Sobotta 23,9


400 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Marija Itkina 53,4 (VR)
2   Joy Grieveson 53,9
3   Tilly van der Zwaard 54,4


800 mRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Gerda Kraan 2.02,8 (ER)
2   Waltraud Kaufmann 2.05,0
3   Olga Kazl 2.05,0


80 m hekkRediger

Plass Land Utøver Tid
1   Teresa Ciepły 10,6 (MR)
2   Karin Balzer 10,6
3   Maria Piatkowska 10,6


4 x 100 m stafettRediger


HøydehoppRediger

Plass Land Utøver Høyde
1   Iolanda Balaş 1,83 (MR)
2   Olga Gere 1,76
3   Linda Knowles 1,73


LengdesprangRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Tatjana Sjelkanova 6,36 (MR)
2   Elzbieta Krzesinska 6,22
3   Mary Rand 6,22


SpydkastRediger

Plass Land Utøver Lengde
  1   Elvira Osolina 54,93
  2   Maria Diaconescu 52,10
  3   Alevtina Sjastitko 51,80


DiskosRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Tamara Press 56,91 (MR)
2   Doris Müller 56,30
3   Jolán Kontsek 52,82


KulestøtRediger

Plass Land Utøver Lengde
1   Tamara Press 18,55 (VR)
2   Renate Garisch 17,17
3   Galina Sybina 16,95


FemkampRediger

Plass Land Utøver Poeng
1   Galina Bystrova 4833 (MR)
2   Denise Guénard 4735
3   Helga Hoffmann 4676


ForkortelserRediger

  • VR: Verdensrekord
  • ER: Europarekord
  • MR: Mesterskapsrekord

KilderRediger