EM i friidrett 1962

EM i friidrett 1962 ble arrangert i Beograd 12.16. september.

EM i friidrett 1962
Athletics pictogram.svg
Stadion Partizana.jpg
Stadion Partizana i 2011 (Stadion JNA)
Generell informasjon
Idrettsgrenfriidrett
ArrangørDet europeiske friidrettsforbundet
VertsbyBeograd
VertslandJugoslavia Jugoslavia
Arena(er)Stadion JNA
Dato12. – 16. september 1962
Utgavenummer7
Deltakernasjoner29
Deltakere670
Øvelser36
Mesterskap
Forrige – neste
Stockholm 1958Budapest 1966
Friidrett
Løpsøvelser
100 m menn kvinner
200 m menn kvinner
400 m menn kvinner
800 m menn kvinner
1500 m menn
5000 m menn
10 000 m menn
80 m hekk kvinner
110 m hekk menn
400 m hekk menn
3000 m
hinder
menn
4×100 m stafett menn kvinner
4×400 m stafett menn
Landeveisøvelser
Maraton menn
10 km kappgang menn
50 km kappgang menn
Tekniske øvelser
Lengdehopp menn kvinner
Tresteg menn
Høydehopp menn kvinner
Stavsprang menn
Kulestøt menn kvinner
Diskoskast menn kvinner
Spydkast menn kvinner
Sleggekast menn
Sammensatte øvelser
Femkamp kvinner
Tikamp menn

Det ble satt tre nye verdensrekorder. Italieneren Salvatore Morale tangerte verdensrekorden på 400 meter hekk med tiden 49,2 sekunder. Maria Itkina fra Sovjetunionen tangerte verdensrekorden på 400 meter med 53,4 sekunder. Og sovjetiske Tamara Press satte ny verdensrekord i kuleringen med et støt på 18,55 meter.

I tillegg ble det satt tre europarekorder. Ungareren Gyula Zsivótzky kastet 69,64 med slegge. Gerda Kraan fra Nederland løp 800 meter på 2.02,8. Det polske laget på 4 x 100 meter stafett for kvinner satte ny europarekord med 44,5 sekunder.

ResultaterRediger

MennRediger

LøpsøvelserRediger

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 meter Claude Piquemal
  Frankrike
10,4 Jocelyn Delecour
  Frankrike
10,4 Peter Gamper
  Vest-Tyskland
10,4
200 meter Owe Jonsson
  Sverige
20,7 (MR) Marian Foik
  Polen
20,8 Sergio Ottolina
  Italia
20,8
400 meter Robbie Brightwell
  Storbritannia
45,9 (MR) Manfred Kinder
  Vest-Tyskland
46,1 Hans-Joachim Reske
  Vest-Tyskland
46,4
800 meter Manfred Matuschewski
  Øst-Tyskland
1.50,5 Valerij Bulysjev
  Sovjetunionen
1.51,2 Paul Schmidt
  Vest-Tyskland
1.51,2
1500 meter Michel Jazy
  Frankrike
3.40,9 (MR) Witold Baran
  Polen
3.42,1 Tomás Salinger
  Tsjekkoslovakia
3.42,2
5000 meter Bruce Tulloh
  Storbritannia
14.00,6 Kazimierz Zimny
  Polen
14.01,8 Pjotr Bolotnikov
  Sovjetunionen
14.02,6
10000 meter Pjotr Bolotnikov
  Sovjetunionen
28.54,0 (MR) Friedrich Janke
  Øst-Tyskland
29.01,6 Roy Fowler
  Storbritannia
29.02,0
Maraton Brian Kilby
  Storbritannia
2.23.19 Aurèle Vandendriessche
  Belgia
2.24.02 Viktor Bajkov
  Sovjetunionen
2.24.20
20km kappgang Ken Matthews
  Storbritannia
1.35.55 Hans-Georg Reimann
  Øst-Tyskland
1.36.14 Vladimir Golubnitsjij
  Sovjetunionen
1.36.38
50 km kappgang Abdon Pamich
  Italia
4.18.47 Grigorij Panitsjkin
  Sovjetunionen
4.24.36 Don Thompson
  Storbritannia
4.29.00
110 meter hekk Anatolij Mikhajlov
  Sovjetunionen
13,8 Giovanni Gornacchia
  Italia
14,0 Nikolaj Berezutskij
  Sovjetunionen
14,2
400 meter hekk Salvatore Morale
  Italia
49,2 (VR) Jörg Neumann
  Vest-Tyskland
50,3 Helmut Janz
  Vest-Tyskland
50,5
3000 meter hinder Gaston Roelants
  Belgia
8.32,6 (MR) Zoltan Vamoș
  Romania
8.37,6 Nikolaj Sokolov
  Sovjetunionen
8.40,6
4 x 100 meter stafett Vest-Tyskland  Vest-Tyskland
Klaus Ulonska
Peter Gamper
Hans-Joachim Bender
Manfred Germar
39,5 (MR) Polen  Polen
Jerzy Juskowiak
Andrzej Zieliński
Zbigniew Syka
Marian Foik
39,5 Storbritannia  Storbritannia
Alfred Meakin
Ron Jones
Berwyn Jones
David Jones
39,8
4 x 400 meter stafett Vest-Tyskland  Vest-Tyskland
Johannes Schmitt
Wilfried Kindermann
Hans-Joachim Reske
Manfred Kinder
3.05,8 (MR) Storbritannia  Storbritannia
Barry Jackson
Kenneth Wilcock
Adrian Metcalfe
Robbie Brightwell
3.05,9 Sveits  Sveits
Bruno Galliker
Jean-Louis Descloux
Marius Theiler
Hansruedi Bruder
3.07,0

Tekniske øvelserRediger

Øvelse Gull Sølv Bronse
Høyde Valerij Brumel
  Sovjetunionen
2,21 (MR) Stig Pettersson
  Sverige
2,13 Robert Sjavlakadze
  Sovjetunionen
2,09
Lengde Igor Ter-Ovanesian
  Sovjetunionen
8,19 (MR) Rainer Stenius
  Finland
7,85 Pentti Eskola
  Finland
7,85
Stavsprang Pentti Nikula
  Finland
4,80 (MR) Rudolf Tomášek
  Tsjekkoslovakia
4,60 Kauko Nyström
  Finland
4,60
Tresteg Józef Szmidt
  Polen
16,55 (MR) Vladimir Gorjajev
  Sovjetunionen
16,39 Oleg Fedosejev
  Sovjetunionen
16,24
Spyd Jānis Lūsis
  Sovjetunionen
82,04 (MR) Viktor Tsybulenko
  Sovjetunionen
77,92 Władysław Nikiciuk
  Polen
77,66
Diskos Vladimir Trusenjov
  Sovjetunionen
57,11 (MR) Kees Koch
  Nederland
55,96 Lothar Milde
  Øst-Tyskland
55,47
Kulestøt Vilmos Varjú
  Ungarn
19,02 (MR) Viktor Lipsnis
  Sovjetunionen
18,38 Alfred Sosgórnik
  Polen
18,28
Slegge Gyula Zsivótzky
  Ungarn
69,64 (ER) Aleksej Baltovskij
  Sovjetunionen
66,93 Jurij Bakarinov
  Sovjetunionen
66,57
Tikamp Vasilij Kuznetsov
  Sovjetunionen
8026 p. (MR) Werner von Moltke
  Vest-Tyskland
8022 p. Manfred Bock
  Vest-Tyskland
7835 p.

KvinnerRediger

LøpsøvelserRediger

Øvelse Gull Sølv Bronse
100 meter Dorothy Hyman
  Storbritannia
11,3 (MR) Jutta Heine
  Vest-Tyskland
11,3 Teresa Ciepły
  Polen
11,4
200 meter Jutta Heine
  Vest-Tyskland
23,5 (MR) Dorothy Hyman
  Storbritannia
23,7 Barbara Sobotta
  Polen
23,9
400 meter Marija Itkina
  Sovjetunionen
53,4 (VR) Joy Grieveson
  Storbritannia
53,9 Tilly van der Zwaard
  Nederland
54,4
800 meter Gerda Kraan
  Nederland
2.02,8 (ER) Waltraud Kaufmann
  Øst-Tyskland
2.05,0 Olga Kazi
  Ungarn
2.05,0
80 meter hekk Teresa Ciepły
  Polen
10,6 (MR) Karin Balzer
  Øst-Tyskland
10,6 Maria Piątkowska
  Polen
10,6
Erika Fisch
  Vest-Tyskland
4 x 100 meter stafett Polen  Polen
Teresa Ciepły
Barbara Sobotta
Elżbieta Szyroka
Maria Piątkowska
44,5 (ER) Vest-Tyskland  Vest-Tyskland
Erika Fisch
Martha Pensberger
Maren Collin
Jutta Heine
44,6 Storbritannia  Storbritannia
Ann Packer
Dorothy Hyman
Daphne Arden
Mary Rand
44,9

Tekniske øvelserRediger

Øvelse Gull Sølv Bronse
Høyde Iolanda Balaş
  Romania
1,83 (MR) Olga Gere
  Jugoslavia
1,76 Linda Knowles
  Storbritannia
1,73
Lengde Tatjana Sjelkanova
  Sovjetunionen
6,36 (MR) Elżbieta Krzesińska
  Polen
6,22 Mary Rand
  Storbritannia
6,22
Spyd Elvīra Ozoliņa
  Sovjetunionen
54,93 Maria Diaconescu
  Romania
52,10 Alevtina Sjastitko
  Sovjetunionen
51,80
Diskos Tamara Press
  Sovjetunionen
56,91 (MR) Doris Müller
  Øst-Tyskland
56,30 Jolán Kontsek
  Ungarn
52,82
Kulestøt Tamara Press
  Sovjetunionen
18,55 (VR) Renate Garisch
  Øst-Tyskland
17,17 Galina Zybina
  Sovjetunionen
16,95
Femkamp Galina Bystrova
  Sovjetunionen
4833 p. (MR) Denise Guénard
  Frankrike
4735 p. Helga Hoffmann
  Vest-Tyskland
4676 p.

Forkortelser

  • VR: Verdensrekord
  • ER: Europarekord
  • MR: Mesterskapsrekord

MedaljestatistikkRediger

      Vertsnasjon (Jugoslavia)

Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1  Sovjetunionen (URS)1361029
2  Storbritannia (GBR)53614
3  Vest-Tyskland (FRG)35715
4  Polen (POL)35513
5  Frankrike (FRA)2204
6  Italia (ITA)2114
7  Ungarn (HUN)2024
8  Øst-Tyskland (GDR)1618
9  Romania (ROU)1203
10  Finland (FIN)1124
11  Nederland (NED)1113
12  Belgia (BEL)1102
  Sverige (SWE)1102
14  Tsjekkoslovakia (TCH)0112
15  Jugoslavia (YUG)0101
16  Sveits (SUI)0011
Totalt 16 land363637109

KilderRediger