Diamond League 2019

Diamond League 2019 var den tiende sesongen av friidrettsserien Diamond League, som ble arrangert av IAAF. Diamond League 2019 bestod av 14 stevner.

TidsplanRediger

Følgende 14 stevner var en del av Diamond League 2019:[1][2]
(Stevner markert i blått er Diamond League-finalen, der vinnerne kåres)

Nr Dato Stevne Stadion By Land Øvelser (M+K)
1 3. mai Qatar Athletic Super Grand Prix Suheim Bin Hamad Stadion Doha   Qatar 7 + 7 = 14
2 18. mai Shanghai Golden Grand Prix Shanghai Stadion Shanghai   Kina 8 + 7 = 15
3 30. mai Bauhaus-Galan Stockholms stadion Stockholm   Sverige 7 + 6 = 13
4 6. juni Golden Gala Stadio Olimpico Roma   Italia 7 + 7 = 14
5 13. juni Bislett Games Bislett stadion Oslo   Norge 6 + 7 = 13
6 16. juni Meeting International Mohammed VI Prince Moulay Abdellah Stadium Rabat   Marokko 7 + 6 = 13
7 30. juni Prefontaine Classic Cobb Track and Angell Field Stanford   USA 7 + 6 = 13
8 5. juli Athletissima Stade Olympique de la Pontaise Lausanne   Sveits 7 + 7 = 14
9 12. juli Herculis Stade Louis II Monaco   Monaco 7 + 6 = 13
10 20-21. juli Müller Anniversary Games London Stadium London   Storbritannia 6 + 9 = 15
11 18. august Müller Grand Prix Birmingham Alexander Stadium Birmingham   Storbritannia 5 + 8 = 13
12 24. august Meeting de Paris Stade Sébastien Charléty Paris   Frankrike 8 + 6 = 14
13 29. august Weltklasse Zürich Letzigrund Zürich   Sveits 8 + 8 = 16
14 6. september Memorial Van Damme King Baudouin Stadium Brussel   Belgia 8 + 8 = 16

Vinnere av enkeltstevnerRediger

  • Øvelser som ble arrangert på et Diamond League-stevne, men som ikke teller i Diamond League, er markert med grå bakgrunnsfarge
  • Diamond League finalevinnere er markert med lyseblå bakgrunnsfarge.

MennRediger

BaneøvelserRediger

# Stevne 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m/1 mile 5000 m 110 m hekk 400 m hekk 3000 m hinder
1 Doha -   Ramil Guliyev (TUR)
19,99 SB
-   Nijel Amos (BOT)
1:44,29 WL
  Elijah Manangoi (KEN)
3:32,21 WL
- - -   Soufiane El Bakkali (MAR)
8:07,22 WL
2 Shanghai   Noah Lyles (USA)
9,86 WL PB
  Aaron Brown (CAN)
20,07 SB
  Fred Kerley (USA)
44,81 SB
- -   Yomif Kejelcha (ETH)
13:04,16 WL
  Omar McLeod (JAM)
13,12 SB
  Abderrahman Samba (QAT)
47,27 WL MR
-
3 Stockholm -   Aaron Brown (CAN)
20,06 SB
  Michael Norman (USA)
44,53
  Amel Tuka (BIH)
1:46,68
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:35,79
  Rhonex Kipruto (KEN)
26:50,16 WL MR PB (10,000m)
-   Karsten Warholm (NOR)
47,85
-
4 Roma -   Michael Norman (USA)
19,70 WL, MR, PB
-   Donavan Brazier (USA)
1:43,63 WL
-   Telahun Haile Bekele (ETH)
12:52,98 WL, PB
  Sergey Shubenkov (ANA)
13,26 SB
  Rai Benjamin (USA)
47,58 SB
  Benjamin Kigen (KEN)
8:06,13 WL, PB
5 Oslo   Christian Coleman (USA)
9,85 WL
- -   Ryan Sánchez (PUR)
1:46,34
  Marcin Lewandowski (POL)
3:52,34 WL NR (Dream Mile)
  Selemon Barega (ETH)
7:32,17 WL PB (3,000m)
-   Karsten Warholm (NOR)
47,33 AR MR PB
-
6 Rabat -   Andre De Grasse (CAN)
20,19 SB
-   Nijel Amos (BOT)
1:45,57
  Vincent Kibet (KEN)
3:35,80
  Edward Zakayo (KEN)
13:11,49
  Sergey Shubenkov (ANA)
13,12 =MR SB
-   Getnet Wale (ETH)
8:06,01 WL NR PB
7 Stanford   Christian Coleman (USA)
9,81 WL
-   Michael Norman (USA)
44,62
-   Timothy Cheruiyot (KEN)
3:50,49 WL (mile)
  Joshua Cheptegei (UGA)
8:07,54 PB WL (2 miles)
  Orlando Ortega (ESP)
13,24 SB
  Rai Benjamin (USA)
47,16 WL MR
-
8 Lausanne   Justin Gatlin (USA)
9,92
  Noah Lyles (USA)
19,50 WL MR PB
-   Wyclife Kinyamal (KEN)
1:43,78 SB
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:28,77 WL MR
  Yomif Kejelcha (ETH)
13:00,56 SB
  Orlando Ortega (ESP)
13,05 SB
  Luke Campbell (GER)
49,54 SB
-
9 Monaco   Justin Gatlin (USA)
9,91
-   Steven Gardiner (BAH)
44,51
  Nijel Amos (BOT)
1:41,89 WL MR
  Timothy Cheruiyot (KEN)
3:29,97
- - -   Soufiane El Bakkali (MAR)
8:04,82 WL
10 London   Akani Simbine (RSA)
9,93 SB
  Xie Zhenye (CHN)
19,88 AR PB
  Akeem Bloomfield (JAM)
44,40 SB
  Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN)
1:43,14
  Samuel Tefera (ETH)
3:49,45 WL PB (mile)
  Hagos Gebrhiwet (ETH)
13:01,86
  Xie Wenjun (CHN)
13,28
  Karsten Warholm (NOR)
47,12 AR WL MR PB
-
11 Birmingham   Yohan Blake (JAM)
10,07
-   Akeem Bloomfield (JAM)
45,04
  Mark English (IRL)
1:45,94 SB
  Ronald Musagala (UGA)
3:35,12
-   Omar McLeod (JAM)
13,21
  Yasmani Copello (TUR)
49,08
-
12 Paris   Hassan Taftian (IRI)
10,03 =NR, =PB
  Noah Lyles (USA)
19,65 MR
-   Brandon McBride (CAN)
1:43,78 SB
  Ronald Musagala (UGA)
3:30,58 =NR, =PB
-   Daniel Roberts (USA)
13,08
  Karsten Warholm (NOR)
47,26
  Soufiane El Bakkali (MAR)
8:06,64
13 Zürich   Noah Lyles (USA)
9,98
- -   Donavan Brazier (USA)
1:42,70 PB
-   Joshua Cheptegei (UGA)
12:57,41 PB
  Pascal Martinot-Lagarde (FRA)
13,51
  Karsten Warholm (NOR)
46,92 AR WL DLR MR PB
-
14 Brussels -   Noah Lyles (USA)
19,74
  Michael Norman (USA)
44,26
-   Timothy Cheruiyot (KEN)
3:30,22
-   Orlando Ortega (ESP)
13,22
-   Getnet Wale (ETH)
8:06,92

Tekniske øvelserRediger

# Stevne Lengdehopp Tresteg Høydehopp Stavsprang Kulestøt Diskos Spydkast
1 Doha - - -   Sam Kendricks (USA)
5,80 =SB
  Ryan Crouser (USA)
22,13
  Daniel Ståhl (SWE)
70,56 WL, DLR, MR
-
2 Shanghai   Tajay Gayle (JAM)
8,24
-   Wang Yu (CHN)
2,28 SB
- - -   Andreas Hofmann (GER)
87,55 WL
3 Stockholm   Tobias Montler (SWE)
8,22 PB
- -   Sam Kendricks (USA)
5,72
  Wictor Petersson (SWE)
20,11
  Daniel Ståhl (SWE)
69,57
-
4 Roma -   Omar Craddock (USA)
17,50
  Bohdan Bondarenko (UKR)
2,31 =WL
-   Konrad Bukowiecki (POL)
21,97 MR, PB
- -
5 Oslo - - -   Sam Kendricks (USA)
5,91 =SB
- -   Johannes Vetter (GER)
85,27
6 Rabat   Juan Miguel Echevarría (CUB)
8,34 SB
-   Bohdan Bondarenko (UKR)
2,28
- -   Fedrick Dacres (JAM)
70,78 WL, DLR, MR, NR, PB
-
7 Stanford - - -   Armand Duplantis (SWE)
5,93
  Darlan Romani (BRA)
22,61 PB AR MR, DLR
- -
8 Lausanne   Juan Miguel Echevarría (CUB)
8,32
- -   Piotr Lisek (POL)
6,01 WL MR NR PB
- - -
9 Monaco -   Christian Taylor (USA)
17,82 MR SB
-   Piotr Lisek (POL)
6,02 WL MR NR PB
- -   Andreas Hofmann (GER)
87,84
10 London   Luvo Manyonga (RSA)
8,37 SB
  Pedro Pablo Pichardo (POR)
17,53 SB
  Majd Eddin Ghazal (SYR)
2,30
- -   Daniel Ståhl (SWE)
68,56 MR
-
11 Birmingham - -   Brandon Starc (AUS)
2,30 SB
- - -   Cheng Chao-tsun (TPE)
87,75 SB
12 Paris -   Will Claye (USA)
18,06 =MR
  Michael Mason (CAN)
2,28
  Sam Kendricks (USA)
6,00 =MR
  Tom Walsh (NZL)
22,44 MR, SB
- -
13 Zürich   Juan Miguel Echevarría (CUB)
8,65 WL DLR MR
-   Andriy Protsenko (UKR)
2,32 SB
  Sam Kendricks (USA)
5,93
- -   Magnus Kirt (EST)
89,13
14 Brussels -   Christian Taylor (USA)
17,85w
- -   Tom Walsh (NZL)
22,30
  Daniel Ståhl (SWE)
68,68
-

KvinnerRediger

BaneøvelserRediger

# Stevne 100 m 200 m 400 m 800 m 1500 m/1 mile 3000/5000 m 100 m hekk 400 m hekk 3000 m hinder
1 Doha -   Dina Asher-Smith (GBR)
22,26 WL
-   Caster Semenya (RSA)
1:54,98 WL, MR
-   Hellen Obiri (KEN)
8:25,60 WL (3000m)
  Danielle Williams (JAM)
12,66 SB
  Dalilah Muhammad (USA)
53,61 WL, MR
-
2 Shanghai   Aleia Hobbs (USA)
11,03 SB
-   Salwa Eid Naser (BHR)
50,65 SB
-   Rababe Arafi (MAR)
4:01,15 WL
- - -   Beatrice Chepkoech (KEN)
9:04,53 WL MR
3 Stockholm
Sweden
-   Dina Asher-Smith (GBR)
22,18 WL
-   Ajee Wilson (USA)
2:00,87
  Laura Muir (GBR)
4:05,37
  Agnes Tirop (KEN)
14:50,82 WL
  Kendra Harrison (USA)
12,52
- -
4 Roma
Italia
  Elaine Thompson (JAM)
10,89 WL
-   Salwa Eid Naser (BHR)
50,26 SB
-   Genzebe Dibaba (ETH)
3:56,28 WL
- -   Dalilah Muhammad (USA)
53,67
-
5 Oslo
Norway
-   Dafne Schippers (NED)
22,56 SB
-   Halimah Nakaayi (UGA)
2:01,93
- -   Christina Clemons (USA)
12,69
  Sydney McLaughlin (USA)
54,16
  Norah Jeruto (KEN)
9:03,71 WL MR
6 Rabat
Morocco
  Blessing Okagbare (NGR)
11,05 SB
-   Salwa Eid Naser (BHR)
50,13 SB
  Nelly Jepkosgei (KEN)
1:59,50
  Genzebe Dibaba (ETH)
3:55,47 WL MR
- - - -
7 Stanford
USA
  Marie-Josée Ta Lou (CIV)
11,02 SB
  Blessing Okagbare (NGR)
22,05 SB
-   Caster Semenya (RSA)
1:55,70 MR
  Faith Kipyegon (KEN)
3:59,04 SB
  Sifan Hassan (NED)
8:18,49 WL AR PB MR DLR (3000m)
- -   Beatrice Chepkoech (KEN)
8:55,58 WL MR
8 Lausanne
Switzerland
  Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10,74
  Gabrielle Thomas (USA)
22,69 SB
  Salwa Eid Naser (BHR)
49,17 MR SB
  Nelly Jepkosgei (KEN)
1:59,54
- - -   Shamier Little (USA)
53,73 SB
-
9 Monaco -   Shaunae Miller-Uibo (BAH)
22,09 SB
-   Ajeé Wilson (USA)
1:57,73 SB
  Sifan Hassan (NED)
4:12,33 WR (mile)
-   Kendra Harrison (USA)
12,43 SB
  Sydney McLaughlin (USA)
53,32 WL
-
10 London   Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)
10,78
  Elaine Thompson (JAM)
22,13
  Shericka Jackson (JAM)
50,69
  Lynsey Sharp (GBR)
1:58,61 SB
  Laura Muir (GBR)
3:58,25
  Hellen Obiri (KEN)
14:20,36 WL MR
  Danielle Williams (JAM)
12,32 WL NR PB
  Rushell Clayton (JAM)
54,16 PB
-
11 Birmingham   Tatjana Pinto (GER)
11,15
  Shaunae Miller-Uibo (BAH)
22,24
-   Ajeé Wilson (USA)
2:00,76
  Konstanze Klosterhalfen (GER)
4:21,11 MR NR PB (mile)
-   Danielle Williams (JAM)
12,46 =MR
-   Beatrice Chepkoech (KEN)
9:05,55 MR
12 Paris   Elaine Thompson (JAM)
10,98
-   Stephenie Ann McPherson (JAM)
51,11
  Hanna Green (USA)
1:58,39
- - - - -
13 Zürich   Jonielle Smith (JAM)
11,25
  Shaunae Miller-Uibo (BAH)
21,74 WL DLR NR PB
  Salwa Eid Naser (BHR)
50,24
  Eunice Sum (KEN)
2:00,40 SB
  Sifan Hassan (NED)
3:57,08
- -   Sydney McLaughlin (USA)
52,85 SB
  Beatrice Chepkoech (KEN)
9:01,71
14 Brussels   Dina Asher-Smith (GBR)
10,88
- -   Ajee Wilson (USA)
2:00,24
-   Sifan Hassan (NED)
14:26,26
  Danielle Williams (JAM)
12,46
- -

Tekniske øvelserRediger

# Stevne Lengdehopp Tresteg Høydehopp Stavsprang Kulestøt Diskos Spydkast
1 Doha   Caterine Ibargüen (COL)
6,76 SB
-   Yaroslava Mahuchikh (UKR)
1,96 PB
- - - -
2 Shanghai - - -   Katerina Stefanidi (GRE)
4,72 SB
  Chase Ealey (USA)
19,58
-   Lu Huihui (CHN)
66,89 MR
3 Stockholm
Sweden
- -   Mariya Lasitskene (ANA)
1,92
  Angelica Bengtsson (SWE)
4,57 SB
  Aliona Dubitskaya (BLR)
18,49
  Denia Caballero (CUB)
65,10
-
4 Roma
Italia
  Malaika Mihambo (GER)
7,07 WL, PB
- -   Angelica Bengtsson (SWE)
4,76 NR, PB
- -   Lu Huihui (CHN)
66,47
5 Oslo
Norway
-   Caterine Ibargüen (COL)
14,79 WL
  Mariya Lasitskene (ANA)
2,01 WL
-   Gong Lijiao (CHN)
19,51
-   Kathryn Mitchell (AUS)
56,07
6 Rabat
Morocco
- - -   Sandi Morris (USA)
4,82 MR SB
-   Yaime Pérez (CUB)
68,28 MR SB
-
7 Stanford
USA
- -   Mariya Lasitskene (ANA)
2,04 MR
-   Gong Lijiao (CHN)
19,79
- -
8 Lausanne
Switzerland
-   Caterine Ibargüen (COL)
14,89 SB
  Mariya Lasitskene (ANA)
2,02
  Katie Nageotte (USA)
4,82 PB
  Christina Schwanitz (GER)
19,04
-   Christin Hussong (GER)
66,59 SB
9 Monaco -   Yulimar Rojas (VEN)
14,98
  Mariya Lasitskene (ANA)
2,00
- - - -
10 London   Malaika Mihambo (GER)
7,02 MR
- -   Anzhelika Sidorova (ANA)
4,75
- -   Tatsiana Khaladovich (BLR)
66,10
11 Birmingham   Nafissatou Thiam (BEL)
6,86 NR PB
- -   Katerina Stefanidi (GRE)
4,75
-   Yaime Pérez (CUB)
64,87
-
12 Paris -   Yulimar Rojas (VEN)
15,05
-   Alysha Newman (CAN)
4,82 NR PB
-   Denia Caballero (CUB)
66,91
-
13 Zürich -   Shanieka Ricketts (JAM)
14,93 PB
-   Anzhelika Sidorova (ANA)
4,87
  Gong Lijiao (CHN)
20,31 WL MR
-   Lu Huihui (CHN)
66,88
14 Brussels   Malaika Mihambo (GER)
7,03
-   Mariya Lasitskene (ANA)
1,99
  Katerina Stefanidi (GRE)
4,83
-   Yaime Pérez (CUB)
68,27
-

[3]

ReferanserRediger

Eksterne lenkerRediger