Åpne hovedmenyen

Australia under Sommer-OL 2000. 617 sportsutøvere, 341 menn og 276 kvinner fra Australia deltok i 34 grener under Sommer-OL 2000 i Sydney. Australia ble fjerde beste nasjon på den uoffisielle medljestatistikken med seksten gull, tjuefem sølv- og sytten bronsemedaljer. Basketballspilleren Andrew Gaze var landets flaggbærer under åpningsseremonien.

Australia under De olympiske leker
Flag of Australia.svg
Australias flagg – Flaggbærere
IOK–kode  AUS
NOK Australian Olympic Committee
Nettstedwww.olympics.com.au (en)
Australia under Sommer-OL 2000 i Sydney
Deltakere: 617 utøvere i 34 idretter
Flaggbærer Andrew Gaze
Medaljer: Gull
16
Sølv
25
Bronse
17
Totalt
58
Olympisk historie (oversikt)
Sommerleker
1896 · 1900 · 1904 · 1908· 1912· 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020
* = sammen med New Zealand som Australasia
Vinterleker
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018
Andre relaterte deltakelser
Flag of Australasian team for Olympic games.svg Australasia (1908–1912)

MedaljerRediger

  2000 Sydney   Gull     Sølv   Bronse   Total  
  Australia 16 25 17 58

MedaljevinnerneRediger

  Australia under sommer-OL 2000 i Sydney  
Medaljer Utøver Sport Øvelse Resultat
  Lauren Burns   Taekwondo 48 kg, damer
  Michael Diamond   Skyting Trap, menn 147
  Simon Fairweather   Bueskyting Individuelt, menn
  Cathy Freeman   Friidrett 400 meter, damer 49,11
  Grant Hackett   Svømming 1500 meter fri, menn 14.48,33
  Susie O'Neill   Svømming 200 meter fri, damer 1.58,24
  Ian Thorpe   Svømming 400 meter fri, menn 3.40,59 (WR)
  Jenny Armstrong
Belinda Stowell
  Seiling «470», damer 33
  Tom King
Mark Turnbull
  Seiling «470», menn 38
  Natalie Cook
Kerri Ann Pottharst
  Volleyball Beachvolleyball, damer
  Brett Aitken
Scott McGrory
  Sykling Bane to-mannslag (Madison), menn
  Michael Klim
Ian Thorpe
Ashley Callus
Chris Fydler
  Svømming 4 x 100 meter fri, menn 3.13,67 (WR)
  Michael Klim
Ian Thorpe
Todd Pearson
William Kirby
  Svømming 4 x 200 meter fri, menn 7.07,05 (WR)
  Andrew Hoy
på «Darien Powers»
Phillip Dutton
på «House Doctor»
Stewart Tinney
på «Jeepster»
Matt Ryan
på «Kibah Sandstone»
  Hestesport Feltritt, lag 146,8
  Kate Allen
Alyson Annan
Renita Farrell
Juliet Haslam
Rechelle Hawkes
Nikki Hudson
Rachel Imison
Clover Maitland
Claire Mitchell-Taverner
Jenny Morris
Alison Peek
Katrina Powell
Lisa Powell
Angie Skirving
Kate Starre
Julie Towers
  Landhockey Damer Finale:
3 - 1  
  Taryn Woods
Debbie Watson
Liz Weekes
Danielle Woodhouse
Bronwyn Mayer
Gail Miller
Melissa Mills
Simone Hankin
Yvette Higgins
Kate Hooper
Naomi Castle
Joanne Fox
Bridgette Gusterson
  Vannpolo Vannpolo, damer Semifinale:
7 - 6  

Finale:
4 - 3  
  Michelle Ferris   Sykling 500 meter tempo, damer
  Tatiana Grigorieva   Friidrett Stavsprang, damer 4,55 meter
  Andrew Hoy
på «Darien Powers»
  Hestesport Feltritt 39,4
  Michael Klim   Svømming 100 meter butterfly, meter 52,18
  Michellie Jones   Triatlon Triatlon, damer 2.00.42,55
  Leisel Jones   Svømming 100 meter bryst, damer 1.07,49
  Russell Mark   Skyting Dobbeltrap, menn 187
  Gary Neiwand   Sykling Keirin , menn
  Susie O'Neill   Svømming 200 meter butterfly, damer 2.06,58
  Kieren Perkins   Svømming 1500 meter fri, menn 14.53,59
  Jai Taurima   Friidrett Lengdehopp, menn 8,49 meter
  Ian Thorpe   Svømming 200 meter fri, menn 1.45,83
  Daniel Trenton   Taekwondo + 80 kg, menn
  Ji Wallace   Turn Trampoline, menn
  Matthew Welsh   Svømming 100 meter rygg, menn 54.07
  Danny Collins
Andrew Trim
  Padling K-2 500 meter, menn 1.47,895
  Todd Woodbridge
Mark Woodforde
  Tennis Double, menn
  Kate Slatter
Rachael Taylor
  Roing Toer uten styrmann, damer 7.12,56
  Darren Bundock
John Forbes
  Seiling Tornado, menn 25
  Petria Thomas
Dyana Calub
Leisel Jones
Susie O'Neill
  Svømming 4 x 100 m medley, damer 4.01,59
  Susie O'Neill
Giaan Rooney
Kirsten Thomson
Petria Thomas
  Svømming 4 x 200 m fri, damer 7.58,52
  Matthew Welsh
Regan Harrison
Geoff Huegill
Michael Klim
  Svømming 4 x 100 m medley, menn 3.35,27
  Robert Richards
Darren Balmforth
Simon Burgess
Anthony Edwards
  Roing Firer uten styrmann (lettvekt), menn 6.02,09
  Nick Porzig
Christian Ryan
Stuart Welch
Brett Hayman
Robert Jahrling
Mike McKay
Daniel Burke
Jaime Fernandez
Alastair Gordon
  Roing Åtter, menn 5.33,88
  Rachael Sporn
Michele Timms
Jennifer Whittle
Lauren Jackson
Annie la Fleur
Shelley Sandie
Trisha Fallon
Kristi Harrower
Jo Hill
Carla Boyd
Michelle Brogan
Sandy BrondelloGusterson
  Basketball Basketball, damer Semifinale:
64 - 52  

Finale:
54 - 76  
  Michael Blackburn   Seiling Laser, menn 62
  Katrin Borchert   Padling K-1 500 meter, damer 2.15,138
  Annemarie Forder   Skyting 10 m luftpistol, damer 484,0
  Geoff Huegill   Svømming 100 m butterfly, menn 52,22
  Shane Kelly   Sykling 1000 meter tempo, menn
  Bradley McGee   Sykling 4000 m forfølgelsesritt menn, menn
  Justin Norris   Svømming 200 m butterfly, menn 1.56,17
  Maria Pekli   Judo Lettvekt, damer
  Petria Thomas   Svømming 200 m butterfly, damer 2.07,12
  Matthew Welsh   Svømming 200 m rygg, menn 1.57,59
  Rebecca Gilmore
Loudy Tourky
  Stuping 10 m synkronstup, damer 301,50
  Robert Newbery
Dean Pullar
  Stuping 3 m synkronstup, menn 322,86
  Matthew Long
James Tomkins
  Roing Toer uten styrmann, menn 6.34,26
  Gary Neiwand
Sean Eadie
Darryn Hill
  Sykling Lagsprint menn (Olympic Sprint), menn
  James Stewart
Ben Dodwell
Bo Hanson
Geoff Stewart
  Roing Firer uten styrmann, menn 5.57,61
  Natalie Titcume
Natalie Ward
Brooke Wilkins
Sally McDermid
Simmone Morrow
Melanie Roche
Selina Follas
Kelly Hardie
Tanya Harding
Kerry Dienelt
Peta Edebone
Suzanne Fairhurst
Sandra Allen
Joanne Brown
Fiona Crawford
  Softball Softball, damer
  Michael Brennan
Adam Commens
Stephen Davies
Damon Diletti
Lachlan Dreher
Jason Duff
Troy Elder
James Elmer
Paul Gaudoin
Stephen Holt
Brent Livermore
Daniel Sproule
Jay Stacy
Craig Victory
Matthew Wells
Michael York
  Landhockey Landhockey, menn Semifinale:
4 - 5  

Bronsefinale:
6 - 3  

KilderRediger